Çorum müjdeli haberi bekliyor!

Bin 890 ton tespit edilmiş altın rezervi bulunan Türkiye, bu yıl 10 şehirde daha altın sondajı gerçekleştirdi.

Çorum müjdeli haberi bekliyor!

Bin 890 ton tespit edilmiş altın rezervi bulunan Türkiye'de geçtiğimiz yıl aralarında Çorum'un da 7 ilde maden arama çalışmaları yürütüldü. Bu yıl ise 10 şehirde daha altın arama çalışmaları devam ediyor. Çorum'da altının nerede arandığına bir bilgi edinilemezken, iddialara göre Boğazkale'de bakır rezervinin bulunduğu bölgede altın arama çalışması yapıldığı öğrenildi. Türkiye'nin en büyük bakır rezervinin keşfedildiği Boğazkale'de altın olma ihtimalinin yüksek olması sebebiyle arama çalışmaları yapıldığı gelen bilgiler arasında. Çorum altın konusunda müjdeli haberi bekliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz yıl Çorum, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Balıkesir, Kırşehir ve Samsun’da maden arama çalışmaları yürütüldüğünü bu yıl da Antalya, Artvin, Eskişehir, Giresun, Isparta, Konya, Kütahya, Manisa, Ordu ve Zonguldak’da altın arama sondajı yapıldığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bakanlık olarak işletme ruhsatı verdikleri 84 adet altın madeni olduğunu açıkladı. Altın arama faaliyetlerine hız kesmeden devam edildiğini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yeterli arama çalışmalarıyla doğruluğu kanıtlanmış ancak yapılacak detaylı arama faaliyetleri ile gelecekte ekonomiye kazandırılabilecek tahmini rezervimiz ise 4 bin 500 ton" dedi.

84 ADET RUHSAT

Dönmez, Türkiye'de mevcut durumda 84 adet altın içeren kompleks maden işletme ruhsatı bulunduğunu da belirterek, "Bu sahalardaki rezerv miktarları ruhsat sahipleri tarafından kompleks metal rezervi olarak bildirilmektedir. Bu nedenle bin 175 ton olan Türkiye'deki metal altın rezervine kompleks metal rezervler dahil edildiğinde toplam altın rezervlerimiz bin 890 ton olmaktadır" dedi.

Dönmez, 1 Temmuz itibariyle Türkiye'de 111 adet altın arama ruhsatı, 36 adet altın ve 84 adet altın içeren kompleks işletme ruhsatı bulunduğunu açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2021, 19:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 4 hafta Önce

İyi bişey mi altın olması sayın editör altın neyle çıkarılıyor siyanürle kendin istermisin örneğin baz istasyonunu sizin balkona kursalar bunu istermisin. Altın çıkarma işide böyle çevreyi hayatı tehdit ediyor 2 3 godoman parasını katlayacak diye sağlığımızdan olmayalım değmez.

SIRADAKİ HABER