Çorum sokakları onlara emanet

1990 yılında kaldırılan, OHAL kapsamında yayımlanan 690 Sayılı KHK ile geri dönen bekçiler, Çorum sokaklarında yeniden göreve başladı.

Çorum sokakları onlara emanet

FATİH BATTAR

Çorum sokaklarının "Gece Kartalları" hem polisle birlikte devriye yaparak mahallelerin güvenliğini sağlıyor hem de Emniyet Teşkilatı’na büyük güç katıyor.

1990 yılında kaldırılan, OHAL kapsamında yayımlanan 690 Sayılı KHK ile geri dönen bekçiler, Çorum sokaklarında yeniden göreve başladı.

Polisle aynı yetkiye sahip olan bekçiler, Çorum’da akşamları şehrin dört bir yanına dağılarak hem mahallelerde hem de caddelerde polisle birlikte güvenliği sağlıyor.

Eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan 65 bekçi, Çorum sokak ve caddelerinde polislerle birlikte devriye yaparak mahallelerin güvenliğini sağlıyor.

Mahalle ve belirli noktalarda güvenliğin sağlanması, oluşabilecek suçların önlenmesi ve asayiş olaylarına anında müdahale edilebilmesi için İç İşleri Bakanlığı tarafından Çorum’a 65 çarşı ve mahalle bekçisi görevlendirildi. 40 gün süren eğitimleri başarıyla tamamlayan 65 bekçi, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenen sokak ve mevkilerde gece saatlerinde görev yapıyor ve vatandaşların can ve mal güvenliğini tesis etmek için devriye atıyor.

Çorum’da devriye görevindeyken çevredeki evleri, işyerleri ve araçları gözetleyen şüpheli şahısları gördükleri zaman durdurup GBT  kontrol eden Gece Kartalları, şahıs hakkında herhangi bir yakalama, suç unsuru yoksa şahsı uğurluyor, şahıs için bir arama kaydı varsa ilgili ekiplere anons geçiyor.

Ekipler gelene kadar şahsı muhafaza altında tutan Gece Kartalları, herhangi bir suçla karşılaştığında öncelikle ilgili ekiplere bilgi anons geçiyoruz, ardından olaya müdahale ediyor. Herhangi bir suç unsuru varsa suç aleti ve şüpheli şahısları muhafaza altına alan bekçiler, şahsı ekiplere teslim ediyor.

GÜNEŞİN BATIŞI İLE GÖREV BAŞLIYOR

Güneşin batışı ile birlikte Çorum sokaklarında görülen bekçiler, güneşin doğuşuna kadar görevlerinin başında devriye atmaya devam ediyor.

Genel kolluk kuvvetlerinin derhal müdahalesine imkan bulunmayan acele ve zaruri hallerdeki, genel kolluk kuvvetlerine yardım yönünden ve mahalle sakinlerinin istirahat, sağlık ve selametini sağlamak bakımından görevleri bulunan çarşı ve mahalle bekçileri, asayişin ve güvenliğin sağlanmasına büyük katkıda bulunuyor.

ASAYİŞ OLAYLARINDA AZALMA

İl Emniyet Müdürlüğü verilerine göre Çorum’da bekçilerin göreve başlaması ile birlikte asayiş olaylarında azalma olduğu öğrenildi. Çorum’da bekçilerin polislerle birlikte gece devriyesi yapmaya başlamasının ardından hırsızlık, dolandırıcılık, cinayet, adam yaralama olaylarında azalma olduğu öğrenildi.

30 BEKÇİ DAHA ALINACAK

Çorum’da 2019 yılında bekçilerin sayısının artması bekleniyor. İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı illerin bekçi kadrosu verilerine göre 2019 yılında Çorum’da 30 bekçinin daha alınacağı gelen bilgiler arasında. 

BEKÇİLERİN YETKİLERİ

Emniyet teşkilatı içerisinde polis ve bekçinin görev ve yetki olarak hiçbir farkı yok. Bekçiler de polisler gibi aynı yetkilerle donatıldı. Görevli oldukları alanda kişi ve araç durdurma, kimlik sorma, üst ve araç araması yapma, şartlar oluşmuşsa yakalama, buna bağlı olarak yine şartlar oluşmuşsa fiziki güç kullanma ve her türlü zor kullanma araçlarından faydalanma yetkileri var. Bu yetkilere bağlı olarak da görevli oldukları alanlarda kendilerine verilen adli ve idari görevleri yerine getirerek suçları önleme ve meydana gelen olaylarda da suçluları yakalama görevleri var.

YORUM EKLE
YORUMLAR
fikrtya
fikrtya - 1 yıl Önce

Sadece ana caddelerde değil ara sokaklardada görmek istiyoruz küçükabdullah caddesinden ata caddesine kadar olan bölgede araçların egzos sesinden yükseksesli müzik ve aşırı hızdan vatandaş muzdarip,sabah 06 dan gece 03'e kadar böyle,ayrıca okul bahcelerinde de gece başıboş gençler tehlike sacıyor,yetkililere duyurulur,ben şahsen 155 aradım sonuç alamadım.

Doğrucu
Doğrucu - 1 yıl Önce

Bu yeni bekçilere insanlarla nasıl konuşulur diye eğitim verin, Hayır bekçimiziniz FBİ mi CİA mi

İsinegeliyorsa
İsinegeliyorsa @Doğrucu - 1 yıl Önce

Başın sıkışınca fbi ararsın o zaman gelir kurtarır seni.

çorum temizliği
çorum temizliği - 1 yıl Önce

buharaevler 5.cadde arkası
kuruçay yolu üzeri
iki büyük telefon alıcısının arka tarafı

bu 3 nokta aynı yeri tarfi ediyor.her akşam silahlı çatışma,alkol,tüfek sesleri bıktık tükendik.bütün pislik orda bağıran nara atan bu yazıyıı duyan yetkiliden ricam oraya sivil polisleri yerleşritrsin 1 saat beklesinler 10 günde çorum tertemiz

vatandaş
vatandaş - 1 yıl Önce

küçükabdullah caddesi üzerinde saat 02:00 civarı 6-7 kişilk sarhoş grup bağırıp çağırarak halkı rahaksız ettiler bekledim bekçiler gelecekmi diye ama kimse gelmedi bekçiler nerdeydi acba polisler görünüce kayboldular elbiseygiyip gezmeli değil görevini yapmalı

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Asayişte geriye döndük.. Milli eğitimde bir sürü şey denedik geriye dödük.. Bir ara cumhuriyeti kaldırdık tabelalardan.. Onda da geriye döndük.. Başkanlık sistemi ne zaman geriye dönecek merakla bekliyorum..

Komando
Komando - 1 yıl Önce

Polisler çok çalisiyor du iyi olmuş biraz dinlenmeye firsatlari olur...

Çorumlu
Çorumlu @Komando - 1 yıl Önce

Komando; Aynen Sana Katılıyorum.

ahmet
ahmet - 1 yıl Önce

çok güzel çalışıyorlar geçen akşam 8-9 bekçi parkta keyif çatıyorlardı

Doğrucu
Doğrucu - 1 yıl Önce

Güzel bir konuya değindim @isinegeliyorsa diye biri yazmış büyük ihtimalle bekçi kendisi ; başın sıkışınca FBİ ararsın diye... Kardeşim ana konu bekçilerin kaba saba konuşmaları insanlarla iletişimlerinde bir memura yakışmayacak şekilde davranmaları bir defasında denk geldim genç bir çocuğa ''kimliğini ver laaa '' diye bağırıyordu . Aynı şekilde bana öyle söylense bilmiyorum artık sonucu ne ola....


SIRADAKİ HABER