‘Çorum, tarihi siluetine yeniden kavuşacak’

Vakıf Haftası etkinlikleri kapsamında Çorum’a gelen Tokat Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu.

‘Çorum, tarihi siluetine yeniden kavuşacak’

Vakıf Haftası etkinlikleri kapsamında Çorum’a gelen Tokat Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu.

Ziyarette Personel Şube Müdürü Harun Albayrak, Yapı İşleri Şube Müdürü Özkan Öner, Hayır İşleri Şube Müdürü Hacı Mehmet Aykun ve Muhasebe Şube Müdürü Yücel Kasap da hazır bulundu.

Başkan Aşgın, seçim vaatleri arasında yer alan Bedesten Projesi ve Hıdırlık Külliyesi Projesi hakkında Vakıflar Bölge Müdürü Kılınç'a bilgiler verdi.
Aşgın, “Bu yola Çorum'a hizmet için çıktık. Çorum'un ve hemşehrilerimizin faydasına olacak her türlü işte taşın altına elimizi koymaya hazırız. Bu anlamda işbirliğimizin geçmişe nazaran artarak devam edeceğine inancım tamdır” dedi.

‘ÇORUM, TARİHİ SİLUETİNE YENİDEN KAVUŞACAK’
Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, “1580 tarihli bir belgeden Çorum'da bir bedestenin yani kapalı çarşının bulunduğu bilinmektedir. Genellikle değerli malların alınıp satıldığı bu tarihi estetik binalar, bugünkü ticaret merkezleri, borsalar gibi büyük bir öneme sahiptiler. Biz bu projemizle şehrimizle özdeşleşecek, marka değerine katkı sunacak şekilde bir tarihi kapalı çarşıyı yeniden inşa edeceğiz. Böylece şehrimizin merkezini Çorum Müzesi, Çorum Kent Müzesi, Saat Kulesi, Veli Paşa Hanı, Konağı ve Camii, Çöplük Çarşısı, Tarihi Dikiciler Arastası, Paşa Hamamı, Hıdırlık ve Bedesten ile birlikte tarihi siluetine yeniden kavuşturarak hem kültür turizmi hem de ticari potansiyelin artmasına katkı sunmuş olacağız” diye konuştu.

‘HIDIRLIK, İNANÇ TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK’
“Hıdırlık Mevkiinde bir takım tarihi ve otantik alanların yeniden ihya edilmesine yönelik çalışmalar yapacağız” diyen Başkan Aşgın, “Burasını İstanbul'un Eyüp Sultan'ı, Ankara'nın Hacı Bayram'ı, Konya'nın Mevlana'sı, Suluca Karahöyük'ün Hacı Bektaşı Veli'si gibi inanç turizmi açısından da önemli bir merkeze dönüştüreceğiz” dedi.

Aşgın, “Bilindiği üzere Çorum Hıdırlık mevkiinde sahabe efendilerimiz Suheyb-i Rumi, Ubeydi Gazi ve Kerebi Gazi hazretleri medfun bulunmaktadır. Tarihi Hıdırlık Camiinin yanındaki boşlukta Osmanlı döneminde Suheyb-i Rumi Zaviyesi bulunmaktaydı. Arşivlerde orijinal resimleri de bulunan bu zaviyeyi aynı yerde yeniden inşa ve ihya ederek bir etnografya müzesine dönüştüreceğiz. Yine bu mevkide gerek Millet Bahçesi’ne gerekse bu manevi iklimi teneffüs etmek amacıyla gelen misafirlerimizin alışveriş yapacağı, Çorum'un yerli ürünlerinin satıldığı otantik dükkânlar ile yine tarihi misyonuna uygun şekilde belli saatlerde çorba ikram edilen bir imarethane inşa edeceğiz. Çorum'un markalaşmasına ve gönül sultanlarının mekânı tarihi Hıdırlık’ın inanç turizmi açısından da şehrimize büyük katkı sağlamasına vesile olacak” şeklinde konuştu.

Çorum Belediyesi paydaşlığında daha önce de farklı çalışmalar yaptıklarını belirten Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç ise Çorum için işbirliğinin artarak devam etmesi gerektiğini söyledi. Kılınç, yeni dönemin Çorum ve bölge adına hayırlı olmasını diledi.
Ziyaretin ardından öğle namazı için Ulu Camiye geçen Aşgın ve Kılınç, dünyanın en dar çarşısı olan Dikiciler Arastası ve tarihi Güpür Hamamı’nda da incelemelerde bulundular. Tarihi yapıların ihya edilmesi için yapılması gereken çalışmalarla ilgili fikir alışverişi yaptılar. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
emre
emre - 3 yıl Önce

ben söyleyim bu projelerin hiç birini yapamaz muzaffer külcü geldiğinde parada vardı arasta projesi hala ortada yok şuan ülke bu durumdayken hayatta olmaz zaten reis başlatılan projelerin yüzde 50 bitenleri bırakın yüzde 70 olanları bitirin talimatı vermiş buralara gidip gelirler anca çorum için önümüzde 5 yıl için birşey beklemeyin

Hasan
Hasan - 3 yıl Önce

Bunlar güzel projeler, hele de Bedesten...

SIRADAKİ HABER