Çorum turizmi için güç birliği

42. Turizm Haftası kutlamaları dün Kent Meydanı’nda düzenlenen programla başladı.

Çorum turizmi için güç birliği

RECEP MEBET

42. Turizm Haftası kutlamaları dün Kent Meydanı’nda düzenlenen programla başladı.

Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen açılış programına Vali Necmeddin Kılıç, AK Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan ve Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ, bazı daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Sunuculuğunu Ayşe Öge’nin üstlendiği program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı.

ŞEHİT NEDENİYLE EĞLENCE İPTAL

Şırnak’ın Bestler- Dereler bölgesindeki Kuyutepe üs bölgesine yönelik terörist saldırıda Çorumlu Piyade Er Baki Afşar’ın şehit düşmesi nedeniyle, Turizm Haftası açılış programındaki eğlence bölümü iptal edildi.

Programın açış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan, şehit haberini aldıktan sonra halk oyunları gösterisi ve konserden oluşan kutlama bölümünü iptal ettiklerini açıkladı.

Şehide Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve tüm Çorum halkına başsağlığı dileyen Ömer Arslan, Turizm Haftası etkinliklerinin Kent Meydanı’nda açılan ‘Yöresel Gıdalar ve El Sanatları Sergisi’ ile devam ettiğini söyledi.

Arslan, 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası’nın Boğazkale (Hattuşa), Alacahöyük, Ortaköy ve Çatak’ta düzenlenecek etkinliklerle süreceğini sözlerine ekledi.

‘TURİZM ELBİRLİĞİYLE GELİŞTİRİLEBİLİR’

Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan, Turizm Haftası etkinliklerinde Çorum’un sahip olduğu kültür ve turizm değerlerine dikkat çekerek farkındalığı artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Turizm alanında gelişim için bilinçlenmenin büyük önem taşıdığına işaret eden Ömer Arslan, Çorum turizminin hak ettiği konuma ulaşması için işbirliğinin şart olduğunu dile getirdi.

7,5 milyar insanın yaşadığı dünyada 1.5 milyar insanın turist olarak farklı ülkeleri gezdiğini belirten Arslan, turizm alanında yapılan toplam harcama tutarının 2 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Son gelişmelerle birlikte dünyada turizm sektörünün yüzde 7 büyüdüğünü anlatan Arslan, Türkiye’nin sürekli büyüyen turizm pastasından sadece yüzde 3 pay aldığını ifade etti.

2017 yılında Türkiye’yi ziyaret eden 38 milyon 600 bin turistten toplam 24 milyar 500 milyon TL gelir elde edildiğini açıklayan Arslan, şu bilgileri verdi:

“Dünya turizm sıralamasında 6. sıraya kadar çıkan Türkiye, 10 sıraya kadar geriledi. Biraz gayretle ilk 5’e girmemiz mümkün.

Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Hitit Medeniyeti’nin başkenti Hattuşa’yı bağrında bulunduran Çorum’un sahip olduğu potansiyel heyecan verici. Turizmin gelişimi için 30 farklı proje hazırladık. Açılış programımızı düzenlediğimiz Kent Meydanı da bu projeler arasında. Kente değer katan bu meydan, düzenleyeceğimiz faaliyetlerle çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Turizm, elbirliğiyle geliştirilebilir. Her yönüyle kaliteli hizmeti gerektiren turizmi geliştirmek için hepbirlikte çalışmalıyız. Sahip olduğumuz kültür mirasına doğal güzellikleri de ilave ederek turizmden hak ettiğimiz payı almalıyız. Bunun için yapmamız gerekenler belli ve şimdi tam zamanı.”

‘ÇORUM’UN TANITIMI İÇİN ÇALIŞMALIYIZ’

AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, turizmin şehirlerin kalkınmasında önemli bir role sahip olduğunu söyledi.

Turizm Haftası açılış programında konuşan Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Çorum’un tanıtımı için çalıştıklarını belirterek gerçekleştirdikleri faaliyetlere ilişkin bilgiler verdi.

Ceritoğlu Kurt, “Çorum’un değerlerini bir araya getirip oluşturduğumuz sinerji ile bu alandaki çalışmalara ağırlık vermeliyiz. Şehitlerimizin emaneti olan bu güzel yurdu, geleceğe taşımak için daha çok çalışmalıyız” dedi.

‘DOSTUMUZDAN ÇOK DÜŞMANIMIZ VAR’

Türkiye’nin terörle mücadele alanında yürüttüğü operasyonlardan bahseden AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, “Dostumuzdan çok düşmanımız var. Bu coğrafyada bize bizden başka dost yok” dedi.

42. Turizm Haftası açılışında konuşan Ahmet Sami Ceylan, terörle mücadelenin aralıksız süreceğini vurgulayarak, “Ülke olarak bir ve beraber olduğumuz müddetçe hiçbir güç bize zarar veremez” diye konuştu.

Türkiye’de ve sınır ötesinde yürütülen terör operasyonlarıyla bölgede huzur ve güvenin sağlandığına işaret eden Ceylan, “Afrin’de gerçekleşen Zeytindalı Harekatı ile Suriye halkının huzur ve güvenliğini de sağladık. Ülkemize yönelik terör saldırılarını ise bertaraf ettik. Bizim hiçbir ülkenin toprağında gözümüz yok. Terörden dolayı kimse zarar görmesin ve anneler ağlamasın diye bu operasyonları gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

‘EKONOMİDEN SONRAKİ HEDEF BİRLİK ve BERABERLİĞİMİZ’

Vali Necmeddin Kılıç, “Türk ekonomisine yönelik operasyon düzenleleyenlerin sonraki hedefi toplumsal birlik ve beraberliğimiz” diye konuştu.

“Onların oyununa gelmeyeceğiz” diyen Necmeddin Kılıç, iç ve dış tehditlere karşı daima uyanık olunması gerektiğini hatırlattı.

Turizm Haftası açılışında yaptığı konuşmada günün anlam ve öneminden bahseden Vali Kılıç, Hattuşa gibi Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan medeniyet merkezini bağrında bulunduran Çorum’da turist sayısının artması için tanıtım ve altyapının güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

KATKIDA BULUNAN İSİMLERE PLAKET

Yapılan konuşmaların ardından Turizm Haftası etkinliklerine katkılarından dolayı BEDER Halkoyunları Ekibi adına Dernek Başkanı Baki Aygün’e, Halk Eğitimi Merkezi Bağlama Ekibi adına Şef Arif Sadeçolak ile Anadolu Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri adına Zeynal Demir’e teşekkür plaketi verildi.

Plaketlerini protokol mensuplarının elinden alan Baki Aygün, Arif Sadeçolak ve Zeynal Demir, organizasyonda görev almaktan duydukları mutluluğu ifade ettiler.

Turizm Haftası açılış programı, Yöresel Gıdalar ve El Sanatları Sergisi’nin davetlilerce gezilmesiyle sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2018, 12:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER