‘Çorum'u yeniden Anadolu Kaplanı yapacağız'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum Belediye Başkan Adayı Özgür Kılıç, düzenlediği toplantıda Mahalli İdareler seçimi öncesinde projelerini açıkladı.

‘Çorum'u yeniden Anadolu Kaplanı yapacağız'

FATİH AKBAŞ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum Belediye Başkan Adayı Özgür Kılıç, düzenlediği toplantıda Mahalli İdareler seçimi öncesinde projelerini açıkladı. Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonunda dün gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Programın ilk konuşmasını yapan CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, 31 Mart'ta gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler seçimlerinin Türkiye Cumhuriyeti'nin 19. yerel seçimi olduğunu belirterek, "19. yerel seçim plaka numarası 19 olan Çorum'da Özgür Kılıç'a şans getirsin" dedi.
CHP Merkez İlçe Başkanı İsmail Kalender ise Çorum'un iyi durumda olmadığını ifade ederek, "Çiftçi, esnaf, sanayici, işçi iyi durumda değil. İnsanlarımız hep yok sayıldı ve piyasa yandaşlara bırakıldı" şeklinde belirtti.
AK Parti'nin yönettiği yerlerin hep eğitim seviyesi düşük yerler olduğunu iddia eden İsmail Kalender, "AK Parti'nin yönettiği yerlerin eğitim seviyesi düşük aynı zamanda suç oranları da yüksek. Artık değişim zamanı gelmiştir. Değişimin adı da Özgür Kılıç'tır" ifadelerini kullandı.
Açılış konuşmalarının ardından sahneye çıkan CHP Belediye Başkan Adayı Özgür Kılıç, göreve gelmesi halinde hayata geçireceği projeler hakkında sunum yaptı.

 

'YURTTAŞLARIN İNANÇLARINA, YAŞAM TARZLARINA SAYGILI OLACAĞIZ'
Yurttaşların inançlarına, yaşam tarzlarına, değerlerine saygılı, adaletli bir belediye olacaklarını belirterek sözlerine başlayan Özgür Kılıç, "Belediyemiz, bir arada huzurlu yaşamanın güvencesi olacaktır. Bunun için yerel yönetimlerde en başarılı ekipleri kuracağız.  Tüm atamaları ve görevlendirmeleri, liyakat kurallarına ve yasalara göre gerçekleştireceğiz. Belediyede çalışan hiçbir insanımız işinden olmayacak.  Adil, tarafsız ve etkin bir kamu hizmeti sağlayacağız. Katılımcı ve demokratik bir kent yönetimi oluşturup, hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün yurttaşlarımıza eşit hizmet sunacağız" dedi.

 

HESAP VEREN, ŞEFFAF YÖNETİLEN BİR BELEDİYE 
Belediye'nin yaptığı faaliyetleri periyodik olarak, kalem kalem, gelir-gider tablosunu Belediyenin reklam panolarında yayınlayacaklarını dile getiren Kılıç, "En az bir hafta önceden belediye meclis toplantısı gündemlerini duyuracağız. Çorum Belediye Meclis görüşmelerini internet üzerinden canlı yayınlayacağız. Belediye meclis kararlarını, toplantı sonuçlarını hemşehrilerimizle paylaşacağız. Belediye ihalelerini internet üzerinden canlı yayınlayacağız. Belediye başkanının ve başkan yardımcılarının malvarlıklarını düzenli olarak kamuoyu ile paylaşacağız. Belediyenin stratejik planlarını, belediye başkanı seçildikten sonra 5 yıllık görev dönemini kapsayacak biçimde, birlikte hazırlayacağız. Stratejik planlar, vatandaşlarımızın erişimine açık tutulacak. Kaynaklarımızın nerede ve nasıl kullanılacağına birlikte karar vereceğiz.
Belediyemizin, bütün kapıları vatandaşlara açık olacak, onlara söz hakkı tanıyacağız. Vatandaşına hesap veren, adaleti ve şeffaflığı yönetim kültürü haline getiren bir anlayışla belediyeyi yöneteceğiz" ifadelerini kullandı. Özgür Kılıç diğer projeleri ve yönetim anlayışları ile ilgili şu bilgileri verdi: 

 

'PLANLI YATIRIMLARLA TASARRUF EDECEĞİZ' 
Çorum Belediyesi'nin, 2019 yılı bütçesinin 425 milyon lira olarak belirlendi. Bütçenin 200 milyon liralık bölümünün merkezi idareden, kalan 225 milyon liralık bölümünün ise belediye gelirlerinden karşılanacağı belirlenmiştir. Bu haliyle belediye bütçesi bir 'geri borç ödeme bütçesi' olarak tarihi kayıtlara geçecektir. Belediye Bütçesi küçülmüştür.  2018 yılı bütçesi 550 milyon liraydı. Bu yılki bütçe 425 milyon lira belirlenerek bütçe yüzde 22.8 oranında küçültülmüştür. Yüzde 20 enflasyon oranını eklediğimizde daha korkunç bir tablo ile karşı karşıya kaldığımız görülecektir. Öz kaynakları daraltılmış Çorum Belediyesi, borca, faize ve dışarıya mahkûm hale getirilmiştir. 2019 yılı bütçesi ise bir faiz bütçesidir.  Peki, bu kadar borç ve faiz ödemesi ile hangi yatırımlar yapılacak? Belediyenin boş kasası hangi derdimize çare olacak? Çare,  planlı yatırımlar ve tasarruftur. Başka da bir kurtuluş yolu yoktur.
Belediye bütçesinin kullanımına ilişkin karar alma süreçlerinde, Çorum Belediyesi Kent ve Mahalle Meclislerinin taleplerini dikkate alacağız. Bu yolla, tüm vatandaşlarımızın bütçe kullanımına ilişkin taleplerini özgürce ifade edebilmesini ve bunların kararlara esas oluşturmasını sağlayacağız.

'ÇORUM'U YENİDEN ANADOLU KAPLANI YAPACAĞIZ'
İlimizde bulunan TSO, borsa, odalar, resmi kurumlarımız ve Hitit Üniversitesi ile bir araya gelip, şehrimizde yeni istihdam olanaklarıyla katma değeri yüksek, yenilikçi ve sürdürülebilir, kalkınma projelerinin yolunu açacağız.  Şehrimizi eskisinden daha güçlü bir sanayi şehri 'Anadolu Kaplanı' haline getireceğiz.  Üzerinde farklı medeniyetlerin yaşadığı ve birbirleriyle etkileştiği Anadolu, insanlık tarihine damgasını vurmuş kültürel bir sentezdir. Ülkemizde UNESCO Dünya Mirası listesine giren 18 yerden biri olan Hititler'in başkenti Hattuşa antik kenti (şimdiki adıyla Boğazkale),  Dünya kültür belleğine adını yazdırmıştır. Bütün bunlarla birlikte; Anadolu'yu bizlere yurt haline getiren Büyük Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu'nun bizlere bıraktığı tarihsel ve kültürel mirası sahiplenerek ülkemize ve Dünya'ya tanıtmayı görev bileceğiz.

'ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE SAĞLIKLI VE UCUZ ÜRÜN ULAŞTIRACAĞIZ'
Tarımsal üretimin olanaklarını yeterince değerlendiremeyen ilçelerimiz ve köylerimizde; üretimde süreklilik, istihdamın ve gelirin artırılmasına yönelik destek programları oluşturacağız. Üretim ve tüketim kooperatiflerini, belediyemiz öncülüğünde destekleyeceğiz. Yerli tohumları genetikleri değiştirilmeden ve tekrar kullanımını devreye alıp, 'Çorum Tohum Bankası'nı kuracağız. Doğal ve organik tarımsal ürün, sebze ve meyve ihtiyacını teşvik edeceğiz.  Üretim yapacak çiftçilerimize kooperatifler aracılığı ile tohum ve fide desteği sağlayacağız. 

'MARKALAR ŞEHRİ OLACAĞIZ'
Şehrin girişimcilik ruhunu tekrar ortaya çıkaracağız. Tanıtım, pazarlama, yatırım, hammadde, teknik personel ihtiyaçlarına destek vereceğiz.  Sürdürülebilir kalkınmayı ve yenilikçi çalışmaları teşvik edeceğiz. Buna uygun uluslararası standartlardaki yerel kalkınma projelerini, tüm bileşenlerle iş birliği içerisinde gerçekleştireceğiz. Yerel ekonomik kalkınmada şehrimizin potansiyelini harekete geçireceğiz. Bu çerçevede, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, yerel iş ve sivil toplum çevreleri, ilgili merkezi yönetim kurulumları ile iş birliği sağlayacağız. Yerel kalkınma politikalarını uzlaşı içerisinde hep birlikte oluşturacağız. Ekonomik krizin etkilerine karşı, yerelde iş imkânları ortaya çıkaracağız. Bunun için, yatırımcılar, iş çevreleri, sivil toplum temsilcileri ile birlikte istihdam olanaklarını geliştireceğiz. Yenilebilir enerjide malzeme üretimi ve kurulumu, yeni nesil ısıtma ve soğutma sistemlerinde bölge merkezi olacağız.  Kültür Turizminin en önemli merkezlerinden biri olacağız. Hazırladığımız projeler ile yıllık 500.000 turisti ağırlayan bir şehir olurken 250 milyon TL'lik bir katma değer yaratacağız.  Böylece, binlerce insanımıza iş alanları açılmasını sağlayacağız.

TRAFİK VE ALTYAPI SORUNLARINI ÇÖZEN BİR BELEDİYE 
Şehrimizde, ulaşım sorunları hızla artmaktadır. Karayoluna ve özel araç sahipliğine dayanan ulaşım politikalarını sürdürmek artık mümkün değildir. Ulaşım politikalarımız,  güvenli, rahat, ucuz, doğayı kirletmeyen ve hareketliliği kolaylaştıran bir kent içi ulaşım sağlayacaktır. Şehrimizin ulaşım sistemini doğayı kirletmeyen elektrikli otobüs ve otomobillerden, yoğunlaştırılmış yaya ve bisikletli hareketliliğinden oluşturacağız. Toplu taşımada kaliteli hizmeti düşük fiyat ile sunacağız.Engellilerin ve yaşlıların özel ihtiyaçlarını dikkate alacağız.  Dünya ve ülke çapında şehir plancıları, mimarlar, mühendisler, sosyologlar ve konu ile ilgili tüm teknik insanlarla 'Çorum Trafik ve Alt Yapı Çalıştayı'  düzenleyeceğiz.

AFET RİSKİ AZALTILMIŞ GÜVENLİ BİR ŞEHİR 
Afet riski azaltılmış güvenli yerleşimler inşa etmeyi, uzlaşıya dayalı biçimde ve mağduriyet yaratmadan kentleri dönüştürmeyi temel önceliğimiz olarak görüyoruz. Kent planları ve şehircilik projeleri ile kentlerde sosyal ve mekânsal ayrışmaları önleyecek tedbirler alacağız. İlimiz, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın geçtiği yerde bulunmaktadır. Bu nedenle, deprem ve diğer doğal felaketlerin önlenmesi için siyaset üstü bir işbirliğini savunuyoruz.  Üniversiteler, meslek odaları, sivil toplum örgütleri yerel yönetimlerin birlikteliğini temel alan, 'Deprem Master Planları'na uygun ve güvenli yerleşimler oluşturacağız.

'SOSYAL YARDIMLARI İKİ KATINA ÇIKARTACAĞIZ'
Sosyal yardımlar siyasi amaçlarla gerçekleştirilemez. Çorum Belediyesi bütçesinin %2.2'si sosyal yardımlara harcanmaktadır. Bizler, yardımları iki katına çıkaracağız. Yoksulluk en fazla çocukları etkilemektedir. Yoksulluğu önlemeyi hedefleyen çalışmalar yetersizdir. Belediye olarak, yeterli ekonomik gücü olmayan çocuklu ailelerimize, çocuk bezi, ilaç, mama, beslenme ve giyim yardımlarını geliştirip sürdüreceğiz. Her çocuğumuzu eğitim olanaklarından eşit bir şekilde yararlandıracağız. İhtiyaç sahipleri Milli Eğitim Müdürlüğü ve okullarımız aracılığı ile tespit edip, gerekli kırtasiye yardımlarını ailelere zamanında ulaştıracağız. 

BÖLGEMİZİN KÜLTÜR, SANAT VE SPOR MERKEZİ 
Şehrimizde yaşayan bütün kent sakinlerinin kültür, sanat ve spor faaliyetlerine kolayca erişmelerini sağlayan çalışmalar yapacağız. Okuma kültürünü yaygınlaştırmak, bilgiye ulaşma imkânlarını zenginleştirmek için ilimizde TÜYAP Kitap Fuarını düzenlemek için çalışmalar yapacağız. Binlerce insanın kitaba ve bilgiye ulaşmasını sağlayacak gezici kütüphaneler kazandıracağız. Otobüs duraklarını mini kütüphaneye çevirip bekleyen vatandaşlarımızı kitap ile buluşturacağız. Hitit Kültür ve Sanat Festivali'ni uluslararası bir yapıya kavuşturup organize edeceğiz. Yerel şair ve yazarlarımızı destekleyip onlarla birlikte kültürel ve sanatsal etkinler düzenleyeceğiz. Müzik kursları, drama çalışmaları, müzik atölyeleri, halk oyunları, bale vb etkinliklerin yapılacağı Çorum Belediyesi Konservatuarı'nı kuracağız. Amatör spor kulüplerini destekleyip, bütün çocuk ve gençlerimizin bu olanaklardan yararlanmasını, kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasını sağlayıp, sporun birleştirici gücünden yararlanacağız. Çorum Turan Kılıççıoğlu Stadyumu'nu satmayacağız, sattırmayacağız, imara açmayacağız, burasını Çorum amatör spor kulüplerine ve Çorum halkının hizmetine sunacağız.

İl merkezimizde bulunan tarihi konaklar, ayakkabıcılar arastası, Çorum Müzesi, Çorum Kalesi, Ulu Cami, Saat Kulesi vb. tarihi ve özel değerlerimizi içine alan turizm yürüyüş yollarını şehrimizin merkezinde gerçekleştireceğiz İçme suyu kaynaklarının korunması ve geliştirilmesini; yerleşim yerlerine temiz su verilmesini, yurttaşlarımızın evlerinde çeşmeden akan suyu rahatça içebilmelerini sağlayacağız.

ÇORUM ZEHİR SOLUYOR
Greenpeace 2018 ve Çevre Mühendisleri Odasının hava kirliliği raporlarında Çorum'un, Türkiye'nin en kirli havaya sahip şehirleri arasında olduğu belirtilmektedir.
'görünmez katil' olarak ifade edilen hava kirliliği kalp krizi, kanser, felç, alzheimer,  parkinson, astım atakları gibi sorunlara yol açmaktadır. Çorum'da üç adet bulanan (Mimar Sinan, Bahabey ve Çorum Merkez) hava kalitesi ölçüm istasyonlarının 2017 raporunda, bir yıl içerisinde PM2,5 (partikül madde) 169 gün, PM10 değeri 199 gün sınır değerin üzerinde çıkmıştır. Ölçüm yapılmayan 35 gün hariç bu değerler alınmıştır. İlimizdeki hava kirliliğinin ana etkenleri taşıt emisyonları, odun kömür yakılması ve sanayiden kaynaklı oluşmaktadır. Yılın yarısından fazlasında zehir soluduğumuz raporlarda belgelenmiştir. İlimizdeki tüm bileşenlileriyle birlikte geleceğimizi Yeşil Temiz Çorum'u birlikte kuracağız. 

DOĞA DOSTU, EKOLOJİK VE ENGELSİZ BİR ŞEHİR 
Şehrimizi, herkese açık yeşil alanlara, temel kentsel hizmetlere, uygun fiyatlı konutlara ve istihdam alanlarına çevre dostu ulaşım seçenekleri ile kolayca ulaşılabilir şekilde tasarlayacağız.  İlimizde, temiz ve yenilenebilir enerjinin üretimi ve kullanımı ile birlikte kaynakların ve malzemelerin sorumlu bir şekilde yönetilmesini taahhüt edeceğiz. Projelerimiz ile şehrimizi güzelleştirip serinletip, hava ve su kalitesini iyileştirmeyi ve sera gazı emisyonlarının en aza indirilmesini sağlayacağız. 
Herkese hayat boyu eğitim olanağı sağlayıp, kültürel faaliyetler ve sosyal yaşama tam katılımı destekleyerek bilgi ve etkileşim koşullarını kolaylaştıracağız. Şehrimizin engelli insanlarımız tarafından rahat kullanılması için; hem sosyal hem de fiziksel engelleri kaldıracağız. Engelli çocuklarımız için kreş, spor, sosyal etkinlikler ve eğitim merkezleri yapıp aktif kullanımını sağlayacağız.

GENÇLERİN TERCİH ETTİĞİ BİR ÜNİVERSİTE ŞEHRİ 
Gençleri sadece gelecek yatırımı olarak değil, bugüne ilişkin değerlerimiz olarak göreceğiz. Gençlerin sorunlarına çözümler üreteceğiz. Gençlerin yerel yönetimine katılımının önünü açan; gençliğin dinamizmini ve yenilikçi yönlerini açığa çıkaran politikalar geliştireceğiz. Belediyemizde gençlerin katılacağı 'Proje Atölyeleri' oluşturacağız. Bu atölyelerde oluşturulan ve kentin geleceğine ışık tutacak olan projeleri geliştireceğiz. Bütün bu faaliyetleri Belediye Gençlik Merkezleri ve Gençlik Kültür Merkezleri ile birlikte gerçekleştireceğiz.

'HAYVAN HAKLARININ KORUNMASINI SAĞLAYACAĞIZ'
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin hayata geçirilebilmesi için gerekli tüm adımları atacağız. Belediyemiz bünyesinde, hayvanların yaşam koşullarını iyileştiren barınaklar, tedavi ve yeniden canlandırma merkezlerini geliştireceğiz. Belediye olarak, hayvan hakları konusunda çalışmalar yapan kuruluşlar ile iş birliği içinde olacağız. Kedi, köpek gibi sahipsiz sokak hayvanlarının şehrimizde hayatını sürdürmeleri için gerekli tüm tedbirleri alacağız. 

'GÖÇ SORUNLARINA DUYARLI BİR BELEDİYE OLACAĞIZ'
Yerelimizde, göç konusunda güçlü politikalar oluşturacağız. Bunun için, merkezi yönetim ve yerel yönetim kurumları, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile işbirliğine dayalı ortak çalışmaları teşvik edeceğiz.  İhtiyaç dâhilinde, belediyemizde göçmen bürosu oluşturma sürecini tamamlayacağız. Kentteki, göçmen profili ve sorunları üzerine sürekli araştırmalar yapıp bilgi akışı sağlayacağız. Özellikle göçmen çocuklarının eğitim ve öğretime hazırlanmasına, sosyal uyum ve göç travmaları konularında psikolojik destek sağlanmasına; kadınlara yönelik dil ve meslek kursları oluşturulmasına, kültürel ve dayanışma merkezlerinin kurulmasıyla sosyal uyumun sağlanmasına öncülük edeceğiz. Ülkesine dönüş kararı vermiş göçmenlere, dönüş süreçlerine ilişkin hukuki, mali ve psikolojik destekler vereceğiz.
Kadınların kent yönetimine aktif katılımlarını sağlamak için gereken tüm tedbirleri alacağız. Belediyemiz tarafından kadınlara özel sağlık kuruluşları, kadın kültür merkezleri, sığınma ve dayanışma evleri kuracağız.  Belediye yönetimin oluşturulmasında ve belediye personelinin atanmasında, pozitif ayrımcılık ilkesi gereği, kadınlara öncelik vereceğiz.

Kentlerimizi çocuklarımızın gözünden tasarlayarak, çocuk dostu kentler kuracağız.
Belediyemizde, Çocuk Konseyleri ve Çocuk Meclisleri'nin kuruluşlarını 
tamamlayıp, çocuklarımızın sorumluluk ve yetki almasını sağlayacağız. Böylece çocuklarımızı küçük yaşta yaşadıkları şehrin yönetimine katarak bilinçli yurttaşlar olarak yetiştireceğiz.

 

'GELECEK VİZYON ŞEHRİMİZ: YAŞAM ÇEMBERİ'
Şehri çepeçevre saran, genişlemeye müsait yeşil bir kuşak üzerinde şekillenen yaşam çemberi , ekolojik ve sürdürülebilir ilkeler doğrultusunda tasarlanmıştır. Az katlı, yatay mimari üslubu, küçük ölçekte tarım yapılabilecek olan bahçeleri, araç girmeyen güvenli sokakları, komşuluk ilişkilerini canlı tutan yaklaşımı ile insanımızın özlem duyduğu hayatı sunmaktadır. Trafik sorununun olmadığı, hızlı ve akıcı araç ulaşımını sağlayan geniş yollar. Her hane için, 2 araçlık üzerleri güneş panelleri ile kaplı elektrik üreten, içerisinde elektrikli araç şarj istasyonları bulunduran otoparklar. 


Hızlı, güvenli ve çevreci toplu taşıma hizmeti. Çatıları güneş panelleri ile kaplı kendi elektriğini üreten aynı zamanda üretilen elektriği ısıtma-soğutmada da kullanan, yağmur sularını depolayan; elektrik, su, doğalgaz faturası gelmeyen akıllı evlerden oluşan yaşam alanlarıdır. Şehrimizde, bir arada yaşam kültürünü, aktif vatandaşlığı, demokratik ve katılımcı değerleri geliştiren, huzurlu yaşamı teşvik eden, kentleşme ve kültür politikalarında hemşehricilik bilincinin geliştirilmesini hedefleyeceğiz.  Bunun için eğitsel, sanatsal faaliyetleri yaygınlaştıracağız. Farklılıklara saygıyı ve diyaloğu kuvvetlendireceğiz. Herkese adil, tarafsız ve etkin hizmet sunumu anlayışı içinde hareket edeceğiz. Bütün vatandaşlarımızın söz hakkı olduğu, uzlaşıya dayalı kararlar alacağız. Şeffaf ve hesap verebilir yönetim anlayışını oluşturacağız."
Özgür Kılıç'ın sunumunun ardından teşkilat yöneticileri ile Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyesi adayları hatıra fotoğrafı çektirdiler.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER