‘Çorum uzun yıllar su sıkıntısı çekmeyecek’

Çorum’un en az 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Koçhisar Barajı isale hattında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

‘Çorum uzun yıllar su sıkıntısı çekmeyecek’

Çorum’un en az 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Koçhisar Barajı isale hattında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Geçtiğimiz aylarda ihalesi gerçekleştirilen 53 km uzunluğundaki Koçhisar İsale Hattı ile Çorum’un uzun yıllar su ihtiyacını karşılayacak olan çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, çalışmaların önümüzdeki sene içerisinde tamamlanacağını söyledi. Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Yağbat ve Alper Zahir, Su ve Kanalizasyon Müdürü İdris Özyılmaz ve beraberindeki heyetle Koçhisar Barajı’ndan başlayarak çalışmaları inceleyen Başkan Aşgın, DSİ ve firma yetkililerinden bilgi aldı.

‘ÖNCELİKLİ PROJELERİMİZDEN BİRİYDİ’
Çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini vurgulayan Başkan Aşgın, “53 km’lik bir yerden, Alaca’nın Koçhisar Barajı’ndan şehrimize çok kaliteli bir içme suyu getiriyoruz. Seçim dönemi verdiğimiz sözlerimiz içerisinde de öncelikli projelerimizden biriydi. İhalesi geçtiğimiz aylarda yapıldı. Yaklaşık 3 ay önce de firma çalışmalarına başladı. Şu an çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 53 km’lik isale hattımızın 39 km’lik kısmında 914 mm’lik çelik borularımız toprakla buluşmuş durumda. Bunların da yaklaşık 8 bin metrelik kısmında da çalışmalar tamamlandı. Dolayısıyla şehrimizin önümüzdeki süreçte suyla ilgili çok önemli bir problemini çok uzun yılları kapsayacak şekilde çözmüş olacağız. 

Bu çalışmada emeği geçen DSİ ve firma yetkililerimize teşekkür ediyoruz. Hususen takip eden Sayın Valimize, Milletvekillerimize, İl Başkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Şu anda da çok önemli bir aşamaya taşıdığımız bu projemiz, önümüzdeki yıl içerisinde tamamlanmış olacak ve şehrimiz uzun yıllar inşallah bir daha su problemi yaşamayacak. Şehrimize hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 4 hafta Önce

Alaca ya zor yeten su çoruma nası yetecek anlamıyorum yada o kadar yapılan sulama kanalı boşunamı yapıldı bu su içmeye anca yeter tarım arazilerini sulamaya zor yeter

gerçekleri konuşalım
gerçekleri konuşalım - 3 hafta Önce

s.a degerli dostlar bu baraj yapılırken alacanın 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak diye yapıldı.şimdi deniyorki çorumun 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak.çorum alacanın 20 katı büyüklügünde olduguna göre bu su kime yetecek .biraz matematik lütfen

SIRADAKİ HABER