Çorum Valiliği’nden hobi bahçeleri uyarısı

Çorum Valiliği, hobi bahçesi adı altında tarım arazilerine yapılacak ve yapılmak istenilen gayrı resmi parsel ile yapılarla ilgili vatandaşlara ikinci bir uyarı yapıldı. 

Çorum Valiliği’nden hobi bahçeleri uyarısı

Çorum Valiliği, hobi bahçesi adı altında tarım arazilerine yapılacak ve yapılmak istenilen gayrı resmi parsel ile yapılarla ilgili vatandaşlara ikinci bir uyarı yapıldı. 
Çorum Valiliği’nden yapılan açıklama da, merkez ve ilçelere bağlı köylerde hobi bahçesi adı altında arazilerin gayri resmi olarak parsellenmesi ve bu parsellerin satılarak, 3194 Sayılı İmar Kanunu’na aykırı olarak yapılan ve yapılacak her türlü yapının yıkılacağı konusunda daha önceden gerekli uyarılan yapıldığının hatırlatıldığı açıklama da, valilik tarafından arazide yapılan denetim faaliyetlerinde özellikle merkez ilçeye bağlı Ovasaray ve Tatar köylerinde kanuna aykırı yeni yapılaşmaların olduğu tespit edilerek bunlara 3194 sayılı İmar Kanunu’na muhalefetten Yapı Tatil Zaptı düzenlenerek yapılar mühürlendiği açıklandı. 
Mühürlenen söz konusu yapılardan Ovasaray köyünde 1 adet yapıya İl Encümeni tarafından yıkım kararı alındığının belirtildiği açıklama da, ayrıca encümenin tarafından Tatar Köyünde 2 adet, Ovasaray Köyünde 7 adet olmak üzere toplam 9 adet yapıya idari para cezası uygulandığı bildirildi. 
Açıklama da, şu ifadelere yer verildi: “Bu cezaları müteakip yine arazide inceleme faaliyetleri sürdürülecek olup mühürlenen yapıların mühürlerinde herhangi bir tahribat, izinsiz mühür sökme gibi durum tespit edilmesi halinde, Türk Ceza Kanunu’nun 203. maddesi “Kanun veya yetkili makamların emri uyarınca bir şeyin saklanmasının veya varlığının aynen korunmasını sağlamak için konulan mührü kaldıran veya konuluş amacına aykırı hareket eden kişi altı aydan üç yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılır” hükmüne göre işlem tesis edilecektir. İdari para cezası uygulanan ve 3194 Sayılı İmar Kanunu hükümleri uyarınca ruhsatlı hale getirilemeyen yapılar hakkında yine İl Encümeni tarafından yıkım kararları alınarak en kısa süre içerisinde yıkım işlemleri gerçekleştirilecektir. Kamuoyunun bilgisine sunulur” 

(İHA)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Doğan
Mustafa Doğan - 2 yıl Önce

Atı alan Üsküdar'ı geçti. İmar barışı dan yararlandı bile hepsi. Osmancık yolu Sarmaşa, Toki, Atçalı, Büget, Ovasaray, Eskiekin.... Her taraf hobicilerin kaçak inşaatlarıyla doldu.

emre
emre - 2 yıl Önce

uyarı uyarı ne ki vatandaş kendi eli ile yaptığını yıkacak değil ya tarım arazisine yapıldı ise yıkın geçsin gitsin

murat
murat - 2 yıl Önce

imar barışıyla ortalık rezil kepaze olmuş zaten!
Siz neden bahsediyorsunuz...

Ahmet Bölükbaş
Ahmet Bölükbaş - 2 yıl Önce

Bu REZALET engellenmeli idi.Buna göz yuman ve çorumu imar çöplüğüne çevirenlere yazıklar olsun.
necmettin kılıç vb.valiler adı anıldıkça.....
Sayın valimiz bu pisliği temizlerse yedi ceddine yetecek sevaba nail olur
Ümidim var demek istiyorum

Nede doğru dedin
Nede doğru dedin - 2 yıl Önce

Eşinin dostunun var kendi alamamış haset heriflerin hepsi yıkım diyor he he

Kurt çobanı
Kurt çobanı - 2 yıl Önce

Hobi bahçesi adı altında oluşturulan çöplüksü görüntü kirliline karşıyız. Madem bunu yapıyorsunuz standart bi proje çıkarırsınız herkes smetri biçimde onu yapar. İnanın; isviçrede bundan 300 yıl önce yapılan ilkel dag evleri bile bunlardan daha modern ve sade.

mehmet
mehmet - 2 yıl Önce

Valiliğin görevini yapmak için adım atması umut verici,
Yetki ve sorumluluk sadece Valilikte değil, Belediyenin de görevini hatırlaması ve gerekeni yapması lazım. Bundan önceki yetkililer maalesef bu konuda gereken adımları atmadılar(atamadılar).
Olan Çorum’un güzelim arazilerine oldu. Üzerindeki çirkin, sağlıksız yapılara ne demeli. Bu şehre yakışıyor mu? Sizce.
Hep mi böyle olacak memlekette bu işler? Önce yık, boz, talan et; sonra toplamaya ıslah etmeye çalış. Ülke kaynakları heba olsun gitsin. Olsun canım birilerinin cebine para girdi ya.
Tabi bu arada hobiciler boş durmayacak siyasilerin kapısına dayanacak, ilgili birimlere etki etmeye çalışacaklardır. Daha önce bunu yaptılar. Bir de aklıma geldi; bu hobi yapılarındaki kutsalları alet etmeye yönelik resim ve yazılara ne demeli. Aklı sıra yıkım ve benzeri etkilere engel olacak. Bu işin çirkin yönünü ne güzel göstermekte.
Valiliğin görevini yapmak için adım atması umut verici,
Belediye de inşAllah görevini hatırlar.

Ercan Aydın
Ercan Aydın - 9 ay Önce

Devletimizin acilen bir yasal düzenleme getirmesi lazımmm. Yoksa iş çığırından çıkıyor


SIRADAKİ HABER