‘Çorum’a TKDK’nın katkılarıyla AB standartlarında tesisler kazandırıldı’

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çorum İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer, Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı makamında ziyaret etti.

‘Çorum’a TKDK’nın katkılarıyla AB  standartlarında tesisler kazandırıldı’

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çorum İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer, Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı makamında ziyaret etti.
İl Koordinatörü Yalvaçer ziyaret esnasında yaptığı açıklamada, “TKDK’nın IPARD II Programı Beşinci Başvuru Çağrı İlanına çıkması nedeniyle bilgilendirme yapmak ve desteklerini talep etmek için Rektörümüzü ziyaret ediyorum. TKDK, IPARD II dönemi 5. Başvuru Çağrı İlanıyla tarıma ve kırsala destek vermeye devam ediyor. 42 ilde faaliyet gösteren TKDK, bu çağrı ilanıyla 1,5 milyar liralık hibe paketini hayvancılık ile işleme ve pazarlama sektörlerine yönelik projelere kullandıracaktır. Yatırımlardaki tüm harcamalar KDV ve diğer vergilerden muaf olup, sektöre ve proje sahibinin durumuna göre değişmekle birlikte yatırımlar, %40-70 arasında hibe oranlarıyla desteklenecektir. Proje kabullerine 8 Nisan 2019 tarihi itibariyle başlanacaktır” dedi.


Kısa süre önce proje hazırlayıcılara yönelik olarak Hitit Üniversitesi, KOSGEB ve TKDK işbirliği ile hayata geçirilen Proje Döngüsü Seminerine verdikleri destek için de Rektör Prof. Dr. Alkan’a teşekkür eden Yalvaçer, “Bu iş birliği ile gerek ulusal bütçe gerekse AB fonlarından gelen kaynaklardan ilimizin daha fazla istifade etmesine yönelik olarak proje sayısı ve kalitesinde artış sağlamak, proje başvurularında başarılı sonuçlar almak için farkındalık yaratmak ve proje hazırlayıcılar noktasında kapasite artırmak amaçlanmıştır” şeklinde kaydetti.


Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan da TKDK Çorum İl Koordinatörlüğünün çalışmalarını yakından takip ettiğini ifade ederek “TKDK, 2013 yılından beri Çorum’a gerek hayvancılık gerekse tarımsal ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik, AB standartlarında oldukça güzel tesisler kazandırdı. Bugün ilimizde gittiğimiz her yerde TKDK destekli yatırımları görür hale geldik. Şimdi çıkılan 5. proje çağrısıyla yeni yatırımlar hayat bulacak. %40 ile %70 arasında değişen hibe oranlarıyla tarım ve hayvancılık sektörüne gönül vermiş, ekmeğini bu yoldan kazanan insanımızın önüne yeni bir fırsat gelmiş durumda. Çağrı döneminin hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.


Geçen yıl Hitit Üniversitesi ile TKDK Çorum İl Koordinatörlüğü iş birliğinde Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu Veterinerlik Bölümü öğretim üyelerinin katkılarıyla “Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi ve Süt Hijyeni” konulu ortak bir proje yapıldığını belirten Rektör Prof. Dr. Alkan, “Bu yıl da ilimizde faaliyet gösteren proje hazırlayıcılarını çoğaltmak, ulusal bütçe ve AB fonlarından daha fazla istifade etme noktasında kapasite artırmaya yönelik “Proje Döngüsü Semineri” adı altında bir işbirliği faaliyeti gerçekleştirdik. Bu işbirliği faaliyetinin de olumlu sonuçlarını önümüzdeki dönemde göreceğimizi düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Standart
Standart - 10 ay Önce

Bırakın artık şu AB yi. Batsın AB nin tüm standartları. AB diye diye batırdınız ülkeyi. Milli değerlere, İslami referanslara bakın birazcık. Cami basan yamyamlar gibi olmak istemiyoruz.

SIRADAKİ HABER