Çorum’da Sarıkız örümceği görüldü

Dünya’da Camel Spider olarak bilinen ülkemizde ise ‘Sarıkız’ olarak adlandırılan örümcek türüne Çorum’da da rastlandı.

Çorum’da Sarıkız  örümceği görüldü

FATİH AKBAŞ
Dünya’da Camel Spider olarak bilinen ülkemizde ise ‘Sarıkız’ olarak adlandırılan örümcek türüne Çorum’da da rastlandı.

Dünya’da çöl bölgelerinde ülkemizde de çoğunlukla Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşayan bu örümcek türü, küçük böcekler ya da daha önceden ölmüş olan küçük kemirgenler fare ve benzeri doğal canlıların ölmüş artıklarıyla besleniyor. 
Sarıkız örümceği geçtiğimiz günlerde Çorum il merkezinde de görüldü. Örümceği evinde bulunan vatandaş ilk defa böyle bir örümcek gördüğünü belirterek, “Böceği gördüğüm zaman tedirgin oldum. Çünki ilk defa böyle bir böcek türü gördüm. Yaptığım araştırmada bulduğum örümceğin Camel Spider olarak bilinen ülkemizde de ‘Sarıkız’ olarak adlandırılan örümcek türü olduğunu öğrendim. Bu örümcek türü genellikle çöl bölgelerinde ülkemizde ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da görülüyormuş. Küçük böcekler ya da ölmüş olan küçük kemirgenler fare ve benzeri doğal canlıların ölmüş artıklarıyla besleniyormuş. Zehirsiz olan bu böcek türünün yediği ölmüş hayvanlar yada böceklerden bulaşan bakterileri insanları ısırdığı zaman bulaştırabiliyormuş. Bundan dolayı da zaman zaman insanlarda rahatsızlıklara sebep oluyormuş” dedi.

 

Örümceğin bir metre zıplayabildiğini belirten uzmanlar ise taşların ve kayaların alt kısımlarında gündüzleri saklanarak korunaklı bir şekilde gizlenen örümceğin gece dışarı çıktığını belirtiyorlar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cüneyt
Cüneyt - 1 yıl Önce

Çorum'da da var. İlk defa yaklaşık 9 sene önce Çorum'da görmüştüm. Geçen senelerde yine gördüm. Yani Çorum'da uzun zamandır var. Ama insanlara çok zararının olmadığı söyleniyor.

GÜZELYURT
GÜZELYURT - 1 yıl Önce

Bu örümcek Çorum da zaten var. Mimar Sinan Mahallesi Güzelyurt mevkiinde biz sürekli görüyoruz. İlgilenen olursa duyurulur.

Çorumlu işte
Çorumlu işte - 1 yıl Önce

merkez de devane taraflarında gören oldu mu ben rastlamadım hiç inşAllah da rastlamam çünkü nasıl bir bela olduğunu biliyorum araştırmıştım

Fatih Kepür
Fatih Kepür - 1 yıl Önce

Bakteri yoğunluğu olan bu tür eklem bacaklılar,bazen tehlikeli olabiliyor.dikkat etmekte fayda var

Yok artok
Yok artok - 1 yıl Önce

Hasan sarı
Hasan sarı - 1 yıl Önce

Bu memlekette yıllarca olan bir böcek türü sanki yeni türemiş gibi anlatıyorlar gelin köylerde binlerce görürsünüz

Errkk
Errkk - 1 yıl Önce

Osmancık kamil barajında kayalarda birçok var bu örümcekten

Örümcek bilimcisi
Örümcek bilimcisi - 1 yıl Önce

örümcekler böcek değildir!!!!!!


SIRADAKİ HABER