Çorumlu dahiye olimpiyat altını

İstanbul Erkek Lisesi mezunu hemşehrimiz Nurullah Giray Kuru (18), Romanya'nın Cluj şehrinde düzenlenen 59. Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda altın madalya kazandı.

Çorumlu dahiye  olimpiyat altını

RECEP MEBET

İstanbul Erkek Lisesi mezunu hemşehrimiz Nurullah Giray Kuru (18), Romanya'nın Cluj şehrinde düzenlenen 59. Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda altın madalya kazandı.

Başarısıyla ailesini ve Çorum’daki yakınlarını sevince boğan Nurullah Giray Kuru, Matematik Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil etmekten gurur duyduğunu söyledi.

OLİMPİYATLAR’DAN MADALYALARLA DÖNDÜLER

Türk milli takımı, Romanya'nın Cluj şehrinde 107 ülkeden 600 öğrencinin katılımıyla düzenlenen 59. Uluslararası Matematik Olimpiyatları'nda altın, gümüş ve 4 bronz madalya kazandı.

Lise öğrencilerinden oluşan kafile, THY'ye ait tarifeli uçakla İstanbul'a geldi. Havalimanında yakınlarınca karşılanan kafilede yer alan Çorumlu olimpiyat şampiyonu Nurullah Giray Kuru, duygu ve düşüncelerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Anadolu Ajansı Muhabiri İzzet Taşkıran’a açıklamalarda bulunan Kuru, olimpiyatlarda Türkiye'yi temsil etmek için bir yılı aşkın süredir hazırlandıklarını ifade etti.

Zorlu maratondan başarıyla geçtiklerini vurgulayan Kuru, şöyle konuştu:

“Çeşitli elemelerden sonra 6 kişilik takımla olimpiyatlara katılmaya hak kazandık. Bu olimpiyatlar lise öğrencilerine yönelik düzenleniyor. Bu sene milli takımımızda İstanbul ve Denizli'den iki, İzmir ile Antalya'dan bir öğrenci vardı. Olimpiyatlara katılanlara iki gün boyunca ayrı ayrı üçer soru yöneltiliyor. Bunları çözmek için bir günde 4,5 saatiniz var. 107 ülkeden 600 öğrenci bu soruları çözmek için salonda canla başla mücadele verdi. Olimpiyatlarda ben altın madalya kazandım. Arkadaşlarımdan Mehmet Ali Yıldırım gümüş madalya elde etti. Halil İbrahim Gözeten, Halil Özkan, Ömer Topaloğlu ve Özgen Şafak Karakuş bronz madalya kazandılar.”

Aralarından en iyi derece alanlara madalya verildiğini anlatan Kuru, takım halinde 24. sırada yer alarak geçmiş yıllara göre önemli bir başarı elde ettiklerini söyledi.

‘TÜBİTAK DESTEKÇİMİZ OLDU’

Nurullah Giray Kuru, gelecek yıllarda daha iyi dereceler elde edeceklerini dile getirerek açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İleride matematiğin yanında bilgisayar mühendisliğine de devam ederek, önümüzdeki farklı seçenekleri değerlendirmeyi istiyorum. Akademisyen olarak bilimi ilerletmek veya iyi bir mühendis olarak insanların ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyorum. TÜBİTAK maddi olarak bizi her zaman destekliyor. Bireysel çabalarımızın yanı sıra öğretmenlerimiz de her zaman yanımızda. Aynı zamanda Ulusal Matematik Olimpiyat Komitemiz de var. Çeşitli üniversitelerden çok saygın profesörler bizi olimpiyatlara hazırlıyorlar. Üzerimizde emeği olan herkese şükranlarımızı sunuyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER