Çorum’un neyi eksik?

Yarın görücüye çıkacak yerli otomobilin fabrikası için 26 il sıraya girdi.

Çorum’un neyi eksik?

Yarın görücüye çıkacak yerli otomobilin fabrikası için 26 il sıraya girdi.

2017 yılında yeniden startı verilen yerli otomobil projesi kapsamında ortaya çıkarılan prototip, 27 Aralık Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle tam manasıyla tanıtılacak.

Wolksvagen yatırımından istediğini alamayan Çorum, yerli otomobil fabrikası için sıraya giren 26 il arasında yer almıyor.

Yeni Şafak’ın haberine göre yerli otomobil projesinin gündeme geldiği günden bugüne arazi, elektrik, su ve altyapı desteğinin yanı sıra çalıştırılacak personelin eğitimine kadar pek çok ekstra avantajı sunacağı ilan edilen 26 il arasında 3 il öne çıkıyor.

Güçlü sanayisi ile bir çok ilden daha avantajlı durumda olan Çorum’un adı 26 il arasında geçmezken, yarın yapılacak ön gösterimde fabrikanın kurulacağı yerin de açıklanması bekleniyor. Fabrika için talip olan 26 il arasında Kocaeli, Sakarya ve Bursa illeri öne çıkarken, fabrikaya talip olan iller ise şu şekilde açıklandı;

“Bursa, Kocaeli, İzmir, Konya, Eskişehir, Sivas, Elazığ, Erzurum, Denizli, Amasya, Manisa, Niğde, Kars, Kastamonu, Afyonkarahisar, Bilecik, Samsun, Karaman, Kütahya, Ankara, Malatya, Yalova, Balıkesir, Adana, Sakarya ve Diyarbakır.”

Yaklaşık 70 yıllık sanayi kültürüyle Anadolu'nun önemli üretim merkezlerinden biri olan Çorum, girişimci ve müteşebbislerin devlet desteği almadan yaptıkları yatırımlarla Türkiye’nin en önemli sanayi şehirlerinden biri olması, ihracaatta rekor kıran 3 ilden biri olmasına rağmen yabancı otomobilden sonra yerli otomobil de treni kaçırmış gibi gözüküyor.

Gazetemiz, ‘Çorum yerli otomobile talip olmalı’ şeklinde haberiyle konuyu gündeme getirmiş ancak aradan geçen zamana rağmen, gerek milletvekilleri, gerek sanayiciler, gerek işadamları, gerekse de STK’ların yeterli kamuoyu oluşturamamasından dolayı yerli otomobil fabrikası için Çorum’un adı geçmedi.

Türkiye'nin yerli otomobilinin tanıtımı için geri sayım başladı. Aracın üreticisi, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu heyecanlandıran bir paylaşım yaptı. Tasarıma ilişkin ilk fotoğraf, sosyal medya üzerinden yayınladı.

DİKKAT ÇEKEN ÖZELLİKLER

Ferrari'nin tasarımcısı olarak bilinen İtalyan Pininfarina şirketi tarafından tasarlanan ve yüzde 100 elektrikli olacak aracın, 5 yıldızlı güvenlik yapısına sahip olduğu, 3. seviye otonom ile kurgulandığı, araç içinde navigasyon yerine arttırılmış gerçeklik ile görüntüleme teknolojisinin kullanıldığı, yan aynalar yerine kameralı sistem üzerinden yol takibinin yapıldığı gibi bir takım dikkat çeken özellikler de ortaya çıkmıştı.

ARAÇ GİBİ FABRİKA DA AKILLI OLACAK

15 yıl içinde Gayri Safi Milli Hasılaya 50 milyar avro, cari açığa ise 7 milyar avroluk olumlu katkısının olması beklenen yerli otonun fabrikası da kendisi gibi akıllı olacak. Fabrikada doğrudan 4 bin kişi çalışacakken, yedek parça ve yazılımsal destekler ile dolaylı olarak ise yaklaşık 20 bin kişiye iş kapısının açılacağı tahmin ediliyor. Öte yandan 500 km'lik bataryaya yönelik ise 300 kişilik Ar-Ge ekibi mesai harcayacak.

İLK TALİBİ İSTANBULLU TAKSİCİLER

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, yaptığı yazılı açıklamada çalışmaları bir süredir devam eden ve 27 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtılacak yerli otomobil projesine, İstanbul taksileri olarak destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
osman han
osman han - 3 yıl Önce

Fabrika %90 Kocaeliye yapılacak,ama Kocaeliler fabrika istemiyor, yetr bu kadar fabrika diye karşı çıkıyor. Memleketim olan Çorum'a yapılmasını çok isterim ama o da hayal. altyapı, yan ürün üretecek tesis ve de sosyal hayat yeterli değil.

sezer
sezer - 3 yıl Önce

Yazıklar olsun diyom başkada birşey demiyom.

Çorumlu
Çorumlu - 3 yıl Önce

Havaalanı...

AHmet TAKŞI
AHmet TAKŞI - 3 yıl Önce

Sanayinin lojistik sorunu var. Bu olmadan hiç bir büyük fabrika kurulamaz. Yük treni öncelikli tren yolu olmadan kamyonlarla koca fabrikayı döndürmek maliyetli ve anlamsız.
Önce sadece Çorumu düşünen siyasetçi sonra tren yolu. Gerisini Çorumluya bırakın.

Bekir
Bekir - 3 yıl Önce

Memleketim Çorum'a kurulmasını isterim ama çorum'un ulaşım sorunu var yapmazlar, lobisi de yok ayrıca.

S.TÜRKMEN
S.TÜRKMEN - 3 yıl Önce

Çorum'a havaalanı yapmayanlar, montaj fabrikasını çok görenler böylesi bir fabrikayı yaparlar mı ?

Metehan kolay
Metehan kolay - 3 yıl Önce

Amaaaan havalimanı ve dahaa neler neler bari şu gelsin yaa gerçi adaylık koymayınca niye gelsinki amk

Ahmet
Ahmet - 3 yıl Önce

O kadar çalıştıracak Çorumlu bulunamayacağı ve başına da Çorumlu müdür atayamayacakları için Çorum da bu işe girmemişler ????


SIRADAKİ HABER