Cuma namazı ile birlikte ibadete açıldı

Ço­rum Be­le­di­ye­si ta­ra­fın­dan Ilı­ca So­kak üze­rin­de ya­pı­lan Meh­met Za­hit Kot­ku Ca­mi, dün kı­lı­nan Cu­ma na­ma­zı ile iba­de­te açı­ldı.

Cuma namazı ile birlikte ibadete açıldı

FATİH BATTAR

Ço­rum Be­le­di­ye­si ta­ra­fın­dan Ilı­ca So­kak üze­rin­de ya­pı­lan Meh­met Za­hit Kot­ku Ca­mi, dün kı­lı­nan Cu­ma na­ma­zı ile iba­de­te açı­ldı.

Yaklaşık 3 milyon 634 bin TL’ye mal olan ve 600 kişilik kapasiteye sahip olan cami Cuma namazı ile birlikte ibadete açıldı. Açılışa Belediye Başkanı Zeki Gül, İl Müftüsü Dr. Ahmet Akın, eski Çorum Belediye Başkanı Prof. Dr. Arif Ersoy, Belediye Başkan Yardımcıları Alper Zahir, Ahmet Yabacıoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ı.

Namaz çıkışı bir basın açıklaması yapan Belediye Başkanı Zeki Gül; “Çorum Belediyesi olarak devletimizin sağlamış olduğu “ibadethaneler için ödenek” imkânlarını, Türkiye’de en güzel ve kalıcı şekilde kullanan, uygulayan belediyelerden biriyiz.” dedi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Çorum Belediyesi’ni diğer belediyelere örnek olarak gösterdiğini aktaran Gül; “Şehrimize Abdulhamit Cami, Hazreti İbrahim Cami, Akşemseddin Cami gibi selatin camilere benzeyen camiler kazandırdık.  Şehrimizdeki camilerimizin bakım ve onarımını yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Camilerimizin, ibadethanelerimizin A’dan Z’ye temizliğini yapıyoruz. Hangi camimizde ne eksik varsa, onları yapmaya gayret ediyoruz.  Mahallelerimize Kur’an Kursları kazandırdık. Mahalle mescitleri inşa ettik.  Ilıca Sokakta inşasına başladığımız camimiz de ibadethanelerimizle ilgili çalışmalarımızdan bir tanesiydi.  Karakeçili Mahallemizde, Ilıca Sokak’ta 1511 metrekarelik bir alanda Ilıca camimizin inşa ettik. Bu Kurban Bayramına sayılı günler kala böyle mübarek günde, Türkiye’nin büyük alimlerinden biri olan Mehmet Zahit Kotku Hazretlerinin adını verdiğimiz camimizin açılışını yapıyoruz.” dedi

Caminin özellikleri ile ilgili bilgi veren Gül;  “Camiimizin bodrum katı 789 metrekarelik bir alana oturuyor. Bodrum katımızda, bay – bayan abdesthaneler ve Bayan Kur’an Kursu bulunuyor.  Cami kısmı ise harim ve mahfil kısımlarından oluşuyor. Mehmet Zahit Kotku camiimiz toplam; 660 kişilik bir cemaat kapasitesine sahip. Camimiz kışın ve yazın şartlarına göre yerden ısıtma sistemi ve klima sistemi yerleştirdik. Geçtiğimiz aylarda camimizi inşaat halindeyken ziyaret etmiştik. Taş kaplama işleri tamamlanıyordu. İç alanda da kalem işleri, hat çalışmaları yapılıyordu. Kalan işlerimizi de titiz bir çalışma ile tamamladık.” diye konuştu

BAYRAMDAN SONRA 3 CAMİ DAHA İBADETE AÇILACAK

Kurban bayramı öncesinde Hazreti Hüseyin ve Çamdeğirmeni 4. Sokakta inşa edilen Yıldırım Bayezit Mahalle mescidinin ibadete açılacağının müjdesini veren Gül, bayramdan sonra da Meslek Yüksek Okulu bahçesine, Gülabibey mahallesine ve Bağcılar bölgesine inşa edilen üç caminin hizmete açılacağını kaydetti.

ERSOY; “MESELE PAPAZ MESELESİ DEĞİL”

Cami açılışında konuşan eski Çorum Belediye Başkanı Prof. Dr. Arif Ersoy da ABD’nin Türkiye’ye saldırısını değerlendirdi.

Çağın Nemrut ve Firavun zihniyetlerinin yeniden uyanışa geçen bir millete karşı saldırıya geçtiğini belirten Ersoy; “Dünyada barışın iki şartı vardır. Birinci şartı tevhiddir. Tevhid Allah’tan başkasına boyun eğmemektir. Zalimler, Allah’a ortak koşanlar dünyada asla barışı getirmemiştir. Onların rehberleri Firavunlardır. Onlar sürekli yeryüzünde fitne çıkartırlar. Bugünde çağın Firavun’u ve Nemrud’u Türkiye’ye saldırıyor. Bu bir Papaz meselesi değil. Bu tevhid ve adaleti yüzyıllar boyu temsil eden bir milletin yeniden uyanışına karşı ehli sahibin saldırısıdır. Onun için Müslümanların bir ve beraber olması lazım. Bu konuda da camiler çok önemli. Camiler bizi bir araya gelmemizi sağlıyor.” şeklinde konuştu

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 16:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Celik
Mehmet Celik - 4 yıl Önce

Sehrin daģlar kadar sorunu varken her yere mescid,cami yapmak neyin nesi?Mesela sehirde yasayan gayri müslimler icin belediyenin bir calismasi var mi?Sunni bir vatandas olarak yaziyorum ki herhangi bir yere cemevi yapmis midir belediye?

SIRADAKİ HABER