‘Deprem değil binalar öldürür’

Deprem panelinde konuşma yapan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Özgür Kılıç, insanları depremin değil, binaların öldürdüğünü söyledi.

‘Deprem değil binalar öldürür’

M.BURAK YALÇIN

Deprem panelinde konuşma yapan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Özgür Kılıç, insanları depremin değil, binaların öldürdüğünü söyledi.

Çorum Valiliği, Hitit Üniversitesi, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası'nın işbirliğiyle Deprem Haftası nedeniyle panel düzenlendi.

  Ethem Erkoç Konferans Salonu'nda gerçekleşen panele Vali Necmeddin Kılıç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Suat Atmaca, AFAD Müdürü Elvan Kaya, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programın açış konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam yaptı.

BAYKAM: DEPREM

KONUSUNDA BİRÇOK PROJE İÇERİSİNDE YER ALIYORUZ

Nurcan Baykam, depremin olmasını önleyemeyen bir doğa olayı olduğunu belirterek, "Deprem öldürmüyor, depreme dayanıksız binalar öldürüyor. Bu durumu düzeltmek, bilimsel çalışmalarla depremden en az zararla ortaya çıkmak biliminde bir sorunluluğudur. Hitit Üniversitesi olarak sadece eğitim misyonuyla değil deprem konusunda ilimize, ülkemize, dünyaya katkı anlamında birçok çalışma ve proje içerisinde yer alıyoruz." dedi.

KILIÇ: DEPREME DAYANIKLI YAPILAR YAPMALIYIZ

Panelde konuşma yapan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Özgür Kılıç, Türkiye'nin büyük bir kısmının deprem kuşağında yer aldığını vurgulayarak, "Bu nedenle depremle yaşamaya alışmak zorundayız. Depreme dayanıklı yapılar yapmalıyız." dedi.

'ÇORUM'DA YÖNETMELİĞE UYGUN OLMAYAN BİNALAR VAR'

Çorum'da 2007 deprem yönetmeliğine uygun olmayan çok katlı binaların olduğunu da aktaran Kılıç, şunları söyledi: "Olası büyük ölçekteki bir depremle risk altındadır. Yapılarımızı depreme karşı hazırlamak için 2007 deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde denetlenmesi gerekiyor. İnsanları deprem öldürmez, binalar öldürür. Deprem Türkiye'nin kaçınılmaz bir gerçeği olmasına rağmen gerekli tedbirlerin yeterince alınmadığı görülmektedir."

Konuşmaların ardından Öğretim Görevlisi Mehmet Nurullah Alkan Çorum ve Depremselliği, Yrd. Doç. Dr. Alper Cumhur Depreme Dayanıklı Yapı Tasarımı, Öğretim Görevlisi Hasan Baylavlı Depreme Dayanıklı Yapı Tasarımında Beton Dayanımının Etkisi ve HİTÜ Kampüsü Beton Uygulamaları, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Ahmet Tekin Kentsel Dönüşüm ve Yapı Denetimi, AFAD İl Müdürü Elvan Kaya da AFAD ve Koordinasyon Hizmetleri konu başlıkları altında katılımcılara sunum yaptılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER