DEVA’dan esnaf için 12 öneri

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İl Başkan Yardımcısı Nazlı Temizöz, partisinin esnafa deva olacağını vurguladığı 12 öneriyi açıkladı.

DEVA’dan esnaf için 12 öneri

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İl Başkan Yardımcısı Nazlı Temizöz, partisinin esnafa deva olacağını vurguladığı 12 öneriyi açıkladı.

Hükümetin, ekonomik sorunlarla mücadele eden esnafa yardımcı olmamakla suçlayan Temizöz, “İktidar, pandemi sürecinde hep ‘mış’ gibi yaptı, yapmaya devam ediyor. Medya gücünü kullanarak göstermelik paketlerinin yeterli olduğuna vatandaşı inandırmaya çalışıyor. Esnaf ve vatandaşlar artık kriz aşamasından buhran ve psikolojik bunalım aşamasına geçti. Yokluk intiharları da gün geçtikçe artıyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘kapanan dükkân yok’ sözlerini eleştiren Temizöz, “2020’de kapanan toplam işletme sayısı 40.183’e ulaştı. 2021 yılı Ocak ve Şubat aylarında toplam 7.328 şirket daha kapanmış ve pandemiden itibaren kapanan şirket sayısı toplam 47.511 olmuştur. Pandemi başladığından beri bu yılın ocak ve şubat aylarında 19.727 olmak üzere iş yerini kapatan esnaf sayısı119.315 oldu. Pandemi ile birlikte icra ve iflas dosyalarında yaklaşık 1.6 milyon artış olmuştur. 
Ne yazık ki Türkiye, pandemi nedeniyle ülkelerin ekonomilerini ayakta tutabilmek için hazırladıkları maddi destek paketlerinin milli gelire oranları sıralamasında gerek G20 gerekse gelişmekte olan ülkeler arasında en son sıralarda yer almaktadır. Elimizde imkânlar yok değil, yalnızca vatandaşa gelince yok. Hükümet öncelikle göstermelik paketler ile esnafa hayal satmaya bir son vermeli.” dedi. 

“Esnafımız ‘dert çayı’ndan öte bir deva arıyor.” diyen Temizöz, DEVA Partisi’nin esnafın ve vatandaşın derdine deva olmak için önerdiği çözümleri şöyle sıraladı:
Acilen nakit ve kredi desteği kapsamı, süresi ve miktarı genişletilmelidir. Esnafımıza deva olmak için, ayda asgari ücret kadar destek sağlanmalı ve bu destek minimum 9 ila 12 ay arasında sürdürülmelidir.
Kısa çalışma ödeneği şartları esnetilmeli ve devam ettirilmelidir. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresi pandemi süresi de göz önüne alınarak en az yüzde 50 artırılmalı ve 6, 8, 10 aylık yararlanma süreleri 9, 12 ve 15 aya çıkarılarak devam ettirilmelidir.

SGK prim ödemeleri, vergi borçları, elektrik, su, doğalgaz ödemeleri acilen faizsiz olarak pandemi bitene kadar ertelenmelidir. 

-Deva olacak pakette, kira desteğinin kapsamı genişletilmeli, kirası bahsedilen sınırları aşan esnafımıza da destek olunmalı, desteğin uygulandığı iş kolları çeşitlendirilmelidir. Mevcut kiranın yüzde 50’sini geçmemek üzere, büyükşehirlerde 2.500 Türk Lirası ve diğer illerde ise 1.500 Türk Lirası kira desteği 9-12 ay boyunca sağlanmalıdır. Gerçek usulde vergilendirilen esnaflar da bu destekten faydalanmalıdır.
Kira desteği kapsamında kira stopajı da bu süre boyunca esnaftan alınmamalıdır.

-DEVA olacak pakette bankalardan kredi çeken vatandaşlarımızın kredi borçları ile diğer kamu borçları da faizsiz olarak en az 18 ay süreyle ertelenmelidir.
Çarkların yeniden dönmesi için işletmelere rehabilitasyon destekleri, kredileri çok düşük faiz ve bir yılı geri ödemesiz olmak üzere en az 3 yıl vade ile verilmelidir.

-Ciro destek şartı olan yüzde 50 ciro kaybı şartı yüzde 25’e indirilmelidir ve ciro kaybının en az yüzde 20’si seviyesinde destek sağlanmalıdır. Bu destekten düğün salonları, sinema işletmecileri, oyun salonları, hamamlar-kaplıcalar, AVM işletmeleri, eğlence sektörü vb. alanlarda faaliyet gösteren işletmelerimiz de faydalandırılmalıdır.

-Ücretsiz izne çıkartılan vatandaşlarımızın sabit giderlerini karşılamaları, en azından askıda ekmek beklemeyecek derecede bir gelire sahip olmaları için yardımın asgari ücret kadar olması sağlanmalıdır. Bu destek tüm pandemi süreci boyunca yapılmalıdır.

-Kısıtlamaların sürdüğü ve işyerlerinin yasaklarda hafifleme olmasına rağmen tam faaliyete geçemediği bu süreçte, vergi ve prim yapılandırmaların bozulmaması için en az altı ay süreli faizsiz erteleme gerekmektedir. Pandemi bitene kadar da faizsiz erteleme sürdürülmelidir.

-Vatandaşımızın ve esnafımızın dertleri dinlenmelidir. Ceza uygulamaları ile ekonominin düzeltilemeyeceği anlaşılmalıdır. Yükselen masraflar dolayısıyla üretici-satıcı cezalandırılmamalıdır. Tam aksine, üretici-satıcı, fiyatları düşürmelerine imkân sağlayacak desteklerle donatılmalıdır.

-Vatandaşımıza deva olabilmek için; Valilik koordinasyonunda kamu-özel sektör temsilcileri, belediyeler, oda, birlik ve meslek örgütleri bir araya getirilmeli, kriz masaları oluşturulmalı, acil eylem planları hazırlanmalı ve istişare ile hareket edilmelidir.” 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2021, 20:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
can
can - 3 hafta Önce

hiykaye anlatiyor.bunlara oy degil günahimi vermem

Omer ak
Omer ak - 3 hafta Önce

Deva nin sahada olması güzel.esnaf olarak zor durumdayız...bu mantık ile % 20 işletme açılamaz.

öğretmen
öğretmen - 3 hafta Önce

bunun kendine hayrı yokki esnafa olsun etkisiz eleman

Çorumku
Çorumku - 3 hafta Önce

Boş boş konuşuyor Bunların başındaki hainlik yaptı Sizin ne kadar gücünüz var boş boş konuşuyor

SIRADAKİ HABER