Diyanet Sen’den sözleşmelilere kadro talebi

AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu,  Diyanet Sen Çorum Şubesi’ni ziyaret etti.

Diyanet Sen’den sözleşmelilere kadro talebi

AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu,  Diyanet Sen Çorum Şubesi’ni ziyaret etti.

Ziyarette; 4/B’li çalışan personelin istek ve kadro talepleri, 4-6 yaş Kur’an kurslarının sorunları ve yasal statüsü konuları görüşülerek, sorun ve taleplerin olduğu dosya Milletvekili Kavuncu’ya sunuldu.

‘ÇİFTE STANDART SONA ERSİN’
Ziyareti için Milletvekili Kavuncu’ya teşekkür eden Diyanet Sen Çorum Şube Başkanı İsmail Şanal, yaptığı konuşmada şu sorunlara dikkat çekti: “Diyanet İşleri Başkanlığı’nda şu anda 18 Bin süresiz 4/B Sözleşmeli, 9 Bin 3+1 Sözleşmeli personel çalışmaktadır. Aynı kurumda sözleşmeli olarak çalışanlar arasında iki farklı uygulama söz konusudur. 9 Temmuz 2018’den sonra atananlar 3+1 formülü ile kadroya alınırken söz konusu tarihten önce atanan 18 bin personel halen kadroya geçirilmemektedir. 9 Temmuz 2018’den sonra atananlar ise 1 yılın sonunda becayiş ve eş durumu tayininden yararlanamamaktadır. Aynı kurumda çalışan 4/B Sözleşmelilere uygulanan bu çifte standardın bir an önce son bulmasını istiyoruz. Tüm 4/B sözleşmeli personelin 3+1 formülü ile kadroya alınması ve çalışmalarını müteakip 1 yılın sonunda eşi ister kamuda isterse özel sektörde çalışsın tüm 4/B sözleşmeli personelin becayiş ve eş durumu tayininden yararlanmasının iş barışı açısından son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.

9 Temmuz 2018’den sonra atatan 4/B sözleşmeli personel çakılı kadro gereği 1 yılın sonunda eş durumu ve becayiş hakkından yararlanamıyor, bu da eşinden ve çocuklarından ayrı çalışmak zorunda kalan personelin moral ve motivasyonunu düşürüyor. 4/B’li çalışanlar olarak bizleri sıkıntıya sokan bu uygulamaların bir an önce düzeltilmesini istiyoruz.

Sözleşmeli çalışanlar olarak sözleşmeli personel rejiminin (belirli görevlerle sınırlı olmak ve istisnai nitelikte ve toplam kamu görevlisi sayısının %1’inden fazla olmamak kaydıyla) kamu personel sisteminde oldukça dar kapsamlı yer almasını ve mevcut sözleşmeli personelin kadroya geçiş sürecine ilişkin çalışmalara başlanmasını, bu çalışma tamamlanıncaya kadar yer değiştirmeden, görevde yükselmeye, gelir vergisi matrahından, izin haklarına birçok hak ve konuda yaşanan mağduriyetlerin kapsamlı ve hızlı bir düzenlemeyle çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz.Bizler, Türkiye’nin gücünün, tarihinin, konu insan, insan onuru ve hakları olduğunda sahip olduğu medeniyet hassasiyetinin güvencesiz istihdamı kamuda terk etmeyi gerekli ve mümkün kıldığını biliyoruz. Bizler, Türkiye’nin kamu maliyesiyle, fikri ve inanç birikimiyle sözleşmeli personelin sorunlarını çözmeye de en kısa süre içerisinde mevcut sözleşmeli personeli istekleri halinde kadroya geçirmeye de yeteceğine inanıyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 19:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 2 hafta Önce

Sanki bu 4b sözleşmeyi chp çıkardı sayın kavuncu bi kanun teklif eder sözleşmelilerin hepsi kadroya gecer:) nasil sendikacisiniz onu anlamadim şunu diyemiyorsunuz tüm sözleşmeliler direkt kadroya geçsin diye. Neymiş 3+1 ile kadroya geçsin ev sanki 3+1

Muhittin
Muhittin @Vatandaş - 2 hafta Önce

Sendikacılığınız batsın. 2011 ve 2013 de hükümet bütün 4/Bli personele doğrudan kadro verdi. Aradan geçen 8 yılda bugün Türkiye'de 4/B li sayısı 300 Bini geçti. Bunun sorumlusu muhalefet mi kardeşim ? Kime karşı kimden ne istiyorsunuz. Ayrıca 3+1 sisteminde savunulabilir bir tarafı yoktur. Eğer cebinize giren paranın hakkını vermek istiyorsanız kem küm değil gür sesle "DOĞRUDAN KADRO" isteyin. İsteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü demişler. Bizde sizi savunalım.

SIRADAKİ HABER