‘Dünün yargısı Türkiye’yi iç savaşın eşiğine getirmiştir’

17. Genişletilmiş Baro Başkanları toplantısına katılmak üzere Çorum'a gelen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu: ‘Dünün yargısı Türkiye’yi iç savaşın eşiğine getirmiştir’

‘Dünün yargısı Türkiye’yi iç savaşın eşiğine getirmiştir’

FATİH BATTAR

17. Genişletilmiş Baro Başkanları toplantısına katılmak üzere geldiği Çorum’da gala yemeğine katılarak, bir konuşma yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, yargıya yönelik eleştirilere “yahu zaten hep vardı” diyenlerin haksızlık ettiğini belirterek, “Bu ülkede dünün methedilecek bir tarafı yoktur. Dünün yargısı Türkiye’yi iç savaşın eşiğine getirmiştir. O yüzden bugünün eleştirilerini, dünün övgüsü gibi almayalım” dedi.

Feyzioğlu, konuşmasında, “Dünyanın bugün kullandığı en temel hukuk ilkelerinin pek çoğunu zamanın ticaret merkezi Çorum’da, tabletlerde, Hitit krallarının kanunnamelerinde bulursunuz. O yüzden banane Avrupa hukukundan diyorsanız Anadolu’dan, Çorum’da banane demiş oluruz ki, tarihini bilmeyen geleceğine sahip çıkamaz” dedi.

‘SIKINTILARI ADIM ADIM ÇÖZECEĞİZ’

Dünün hukuk düzeninde sıkıntılar olduğunu söyleyen Feyzioğlu, “Nasıl bir sıkıntı? Yargının ve devletin içine, en derilerine yerleşmiş bir takım hakim kılıklılar hakimlik yetkilerini kullanarak bu ülkenin işgalinde yol açma makinası oldular. Bugünde sıkıntı var. Bugünkü sıkıntı anayasanın hakimin, mahkemenin güvenliğini sağlayan noktalarındaki sıkıntılarıdır ve maalesef hukukçu kalitemizde arzu ettiğimiz seviyeye bir türlü gelemiyor olmamızdandır. Adım adım bunların hepsini çözeceğiz” diye konuştu.

BUGÜNÜN ELEŞTİRİLERİNİ DÜNÜN ÖVGÜSÜ GİBİ ALMAYALIM’

Bugünkü hukuk düzenini eleştirenlerin bilinçli ya da bilinçsiz dünü methetme ihtiyacı duyduklarını kaydeden Feyzioğlu, “Bu ülkede dünün methedilecek bir tarafı yoktur. Dünün yargısı Türkiye’yi iç savaşın eşiğine getirmiştir. O yüzden bugünün eleştirilerini, dünün övgüsü gibi almayalım. Fakat eleştirileri duyanlar da yahu zaten hep vardı dediğinde haksızlık yaparlar, çünkü bugünün yanlışını söylediğimizde dün hep böyleydi denilmesi yarının da hep böyle yanlış olmasını getirir” ifadelerini kullandı.

MESLEKTE 40 VE 60.YILINI DOLDURANLARA PLAKET

Program sonunda Metin Feyzioğlu ve Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar meslekte 40 ve 60 yılını dolduran meslektaşlarına madalyalarını verdi.

Yemeğe, Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu, Çorum Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, Çorum Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Serdar Ceylan, Çorum eski Milletvekili Feridun Ayvazoğlu, çok sayıda baro başkanı, avukat ve davetliler katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER