Eczacılar grip aşısı bekliyor

Çorum Eczacı Odası Başkanı E. Şefkat Güler, grip aşısına bu yıl daha fazla talep olduğunu belirterek, Sağlık Bakanlığı’ndan aşının talebi karşılayacak şekilde eczanelere ulaştırılmasını istedi.

Eczacılar grip aşısı bekliyor

Çorum Eczacı Odası Başkanı E. Şefkat Güler, grip aşısına bu yıl daha fazla talep olduğunu belirterek, Sağlık Bakanlığı’ndan aşının talebi karşılayacak şekilde eczanelere ulaştırılmasını istedi.

Tüm bulaşıcı hastalıklarda genel koruyucu tedbirler dışında korunmanın en önemli yöntemlerinden birinin aşılar olduğunu ifade eden Başkan Güler, “Dünya Sağlık Örgütü ve bilim insanları risk grubunda olan kişilerin özellikle Covid-19 pandemisi döneminde grip aşısı olmaları gerektiği uyarısında bulunmaktadır.” dedi. 

Grip aşısının Covid-19’a karşı etkili olmamakla birlikte sağlık otoriteleri tarafından tavsiye edilmesinin sebebinin grip vakalarının azaltılarak tedavi merkezlerinin yükünün hafifletilmesi, böylece Covid-19 pandemisiyle mücadelenin daha güçlü bir şekilde gerçekleştirilmesi olduğunu belirten Güler, grip ve grip aşısına ilişkin şu bilgileri verdi: “Sonbahar mevsimi yaklaşırken her yıl yaşadığımız grip hastalığı Covid-19 pandemisinin de yarattığı ağır vakalar sonucu geçmiş yıllardan daha çok halkımızın üzerinde tedirginlik yaratmaktadır. Grip; influenza adı verilen virüs tarafından meydana getirilen 39° ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan bir mevsim hastalığıdır. Hastalığın bulaşma yolu hasta insanların solunum salgılarının sağlam insanlara 5 gün içerisinde bulaşması şeklindedir.

Hastalıktan korunmak için grip sezonunda mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durulmalı, hasta kişilerle temastan kaçınılmalı, mesafe korunmalı, eller sık sık yıkanarak, kişisel hijyen kurallarına uyulmalıdır. Dikkat edecek olursak belirtiler ve genel korunma olarak Covid-19 virüsüyle benzerlik göstermektedir.

Tüm bulaşıcı hastalıklarda genel koruyucu tedbirler dışında korunmanın en önemli yöntemlerinden birisi aşılardır. Bu yıl Covid-19 pandemisinde virüsün hastalara en sıkıntı veren semptomu zatürre olmuştur. Zatürreden korunmak için her yıl riskli hastalara uygulanan zatürre aşılarından biri olan 13 suşlu aşı aile hekimlerince uygulandı ve uygulanmaya devam etmektedir. 65 yaş ve üstü hastaların, kronik hastaların (diyabet, kanser, KOAH, vb.) bu aşıyı yaptırmaları önemlidir. 13 suşlu aşı zatürreye karşı ömür boyu koruyuculuk sağlamaktadır. 13 suşlu aşının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödemesi yapılmamaktadır ve oldukça maliyetlidir. Bu hizmet, vatandaşımıza Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak sunulmuştur. Sağlık Bakanlığı’nın vatandaşımıza sunduğu bu hizmeti büyük bir takdirle karşılıyoruz. 

Bahsettiğimiz zatürre etkenine karşı risk grupları içerisinden daha yüksek riskli hasta gruplarına bu 13 suşlu aşının yanında 23 suşlu diğer bir zatürre aşının 1 yıl içinde yapılması önerilmektedir. Bu aşı da içindeki suşlarla 5 yıllık koruma sağlamaktadır. Vatandaşlarımız 23 suşlu aşıyı yaptırmadığında diğer 13 suşlu aşının etkisi olmuyor gibi bir yanılgıyla eczanelerimize gelmektedir. Oysa aile hekimlerince uygulanmakta olan zatürre aşısı 13 tane zatürre etkenine karşı ömür boyu koruyuculuk sağlamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu geri ödemesi yapılan 23 suşlu aşı bir süredir üreticilerden kaynaklanan sebeplerle eczacılarımız tarafından tedarik edilememekte, piyasada bulunmamaktadır.
Bu yıl covid-19 pandemisiyle talebin arttığı grip aşısı Ağustos ayının son haftasından başlayarak hemen hemen her gün hastalarımız tarafından eczanelerimize sorulmaktadır. Ellerinde mevcut aşısı olmayan eczanelerimiz sayısı 300’ü 500’ü bulan hasta istek listeleri oluşturmuşlardır. Birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olan biz eczacılar halkımızın sağlığının korunmasının önceliklerimiz arasında olduğunun bilincindeyiz. Aşı olmanın ve aşıyla hastalıktan korunmanın bilgisini hastalarımızla paylaşmaktayız. 65 yaş üstü ve kronik hastalarımızın bu aşıyı yaptırmaları sağlıklı bir yaşam için büyük bir gerekliliktir. Dünya Sağlık Örgütü ve bilim insanları risk grubunda olan kişilerin özellikle covid-19 pandemisi döneminde grip aşısı olmaları gerektiği uyarısında bulunmaktadır.

Ülkemizde risk grubunda olan hastalarımıza grip aşısı ücretsiz olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanarak yapılır. Yaşlı ve bakım evlerinde kalanlar, huzurevinde yaşayanlar, 2. ve 3. ayında olan gebeler, astım, KOAH, kalp, diyabet, bağışıklık sistemi zayıf olan hastalar Eylül-Şubat ayları arasında hastaların sağlık kurulu raporlarına dayanılarak tüm hekimlerce reçete edildiğinde grip aşısı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir. Biz eczacıların tüm isteği talebi karşılayacak sayıda aşının Sağlık Bakanlığı’mızın elinde olması, eczanelerimize temin edilerek hastalarımıza sorunsuz ulaştırılmasıdır. Biz eczacılar sağlık hizmet zincirinin en önemli halkalarından biriyiz ve zincirin kopmaması için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz.

Grip aşısı Covid-19’a karşı etkili olmamakla birlikte sağlık otoriteleri tarafından tavsiye edilmesinin sebebi grip vakalarının azaltılarak tedavi merkezlerinin yükünün hafifletilmesi, böylece Covid-19 pandemisiyle mücadelenin daha güçlü bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Geçen yıl yaşadığımız aşılardaki tedarik sıkıntısı göz önüne alındığında bu yıl 4-5 kat artan talebin karşılanması için Sağlık Bakanlığı nezdinde dağıtım kanalları ve ilaç firmalarıyla Türk Eczacıları Birliği ve eczacı odaları görüşmelerini sürdürmektedir. Sağlık otoriteleri de gerekli adımları bir an önce atmalıdır.

Çorum Eczacı Odası olarak halkımızın sağlığını önemsiyor, önleyici sağlık hizmetimizi ve tedavideki ilaç sunumumuzu eczacılarımız ve eczane çalışanlarımız olarak bu pandemi döneminde canla başla sağlamak için yoğun bir gayret gösteriyoruz. Aşı konusunda da üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceğiz. Covid-19 aşısının da bir an önce hayata geçmesi en büyük temennimizdir.

Bu zorlu süreçte eczacılar ve sağlık çalışanları olarak tüm Çorum halkından beklentimiz maske kullanmaları, mesafe ve hijyen kurallarına azami özen göstermeleridir. Normal zamana göre daha da gergin olduğumuz bu süreci sabırlı, anlayışlı, karşılıklı hoşgörü ve nezaket kuralları içinde atlatmak için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğine inanıyoruz. Tüm Çorum halkına sağlıklı günler dileriz.” 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 18:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
kemal cım
kemal cım - 1 yıl Önce

. Grip aşısınıda aile hekimleri yapsın

SIRADAKİ HABER