Enerji Kimlik Belgesi için son 2 ay

Akçalı Enerji A.Ş. Bölge Koordinatörü Arslan Yolcu, bina sahiplerini uyardı.

Enerji Kimlik Belgesi için son 2 ay

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereği kamu ve özel kullanıma ait 50 metrekare üzerindeki tüm binaların alması gereken zorunlu belgelerden olan Enerji Kimlik Belgesi için son 2 ay kaldı. Enerji Kimlik Belgesi, yapılarda kullanılan enerjilerin (doğalgaz, elektrik ve kömür vb. gibi) ne oranda faydalı/verimli kullanıldığını gösteren resmi belgedir.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Akçalı Enerji A.Ş. Bölge Koordinatörü Arslan Yolcu, Enerji Kimlik Belgesi için bina yöneticisi veya kat malikinin başvuru yapabileceğini söyledi. Bütün işlemlerin Çorum’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Yetkili Kuruluş Akçalı Enerji A.Ş. tarafından yapılmakta olduğunu ifade eden Arslan Yolcu, binalarda Enerji Kimlik Belgesi çalışmasının Bakanlıktan Yetkili Kuruluş olarak Türkiye’nin 81 il ve ilçelerinde yürütüldüğünü belirterek, Enerji Kimlik Belgelerinde 7 adet enerji sınıfının bulunduğunu kaydetti. Bu enerji sınıflarının A, B, C, D, E, F ve G olmak üzere 7 sınıfa ayrıldığını söyleyen Yolcu, A sınıfının en verimli, G sınıfının ise en verimsiz olarak belirlendiğini aktardı.
Binanın hangi sınıfta yer alacağının Bakanlık tarafından Yetkili Kuruluş Akçalı Enerji A.Ş.’nin yapmış olduğu teknik ölçüm ve hesaplamalar sonucu belirleneceğini dile getiren Arslan Yolcu,  mevcut binalarda dış cephe ısı yalıtım zorunluluğunun olmadığını, zorunluluğun bina adına enerji kimlik belgesi oluşturma zorunluluğu olduğunu ifade etti.

Enerji Kimlik Belgesi olmayan binaların bağımsız bölümlerine ilişki tapu ile ilgili hiçbir resmi işlem yapılmayacağını da belirten Akçalı Enerji A.Ş. Bölge Koordinatörü Arslan Yolcu, yoğunluk ve fiyat artışına maruz kalmamak için 31 Aralık 2019 tarihine kadar Akçalı Enerji A.Ş.’ye başvuru yapılması gerektiğini ifade etti. Yolcu, son olarak, Enerji Kimlik Belgesi onaylanınca e-devlet sisteminde gözükeceğini sözlerine ekledi.
Akçalı Enerji A.Ş., Çorum’da Yeniyol Mahallesi Sel Sokak  Büyük Çıvgın İş Merkezi No:34/5 adresinde faaliyet gösterirken, her türlü sorularınız ve başvurularınız için (0.364) 213 00 19 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 2 yıl Önce

Bu ne şimdi ya.soygunun diğer bir adı.

ibrahim
ibrahim - 2 yıl Önce

Haberde sanki bu belgeyi sadece akçalı firması veriyormuş gibi söylenmiş.Böyle birşey yok.30-40 firma bu belgeyi veriyor.Belgeyi veren firmaların listesi çevre şehircilik bakanlığının sitesinde var.Akçalı firması bu belgeyi sadece ben veriyorum almazsanız cezası var diyerek birçok vatandaşı kandırmış, daire başı 300-400 lira gibi fiyatlar alarak vatandaşı mağdur etmiştir.

SIRADAKİ HABER