Engelleri aşmak için kooperatif kurdular

Çorum’da Vali Mustafa Çiftçi’nin destek ve teşvikleriyle dezavantajlı çocukları olan annelere geçim kaynağı sağlamak amacıyla Mavi Umutlar Kadın Girişim, Üretim ve İşletme Kooperatifi kuruldu.

FATİH BATTAR
Çorum’da Vali Mustafa Çiftçi’nin destek ve teşvikleriyle dezavantajlı çocukları olan annelere geçim kaynağı sağlamak amacıyla Mavi Umutlar Kadın Girişim, Üretim ve İşletme Kooperatifi kuruldu.

Çorum Otizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Emine Çelen başkanlığında kurulan kooperatif ile dezavantajlı çocukları olan anneler salça yaparak ev ekonomisine katkı sağlıyor.
1 ay önce kurulan kooperatif ile kazanlarda domates salçası üreterek satış yapan kadınların en büyük hayali ‘Mavi Umutlar’ markası adında salça markası oluşturarak, market ve pazarlarda kendi ürünlerini pazarlayabilmek.

‘KOOPERATİF İLE EV EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYORUZ’
Vali Mustafa Çiftçi’nin destek ve teşvikleriyle dezavantajlı çocukları olan annelerin ev ekonomisine katkı sağlaması için Mavi Umutlar Kadın Girişim, Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni kurduklarını belirten Kooperatif Başkanı Emine Çelen, yeni kurulan kooperatif olmalarına rağmen kısa sürede çok iyi işler başardıklarını söyledi.
Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan’ın domates desteğiyle 1 ton domatesten yaptıkları domates salçasını sattıklarını anlatan Çelen, satılan salçaları sermaye yaparak ikinci üretime geçtiklerini ifade etti.

Çorum Belediyesi’nin destekleriyle kısıtlı imkanlarla salça üretimi yapabildiklerini belirten Çelen, daha fazla üretim ve daha kaliteli üretim için mutfağa ihtiyaçları olduklarını ve bu konuda vali ve milletvekillerinden destek istediklerini söyledi.
Kooperatif olarak sadece para kazanma amacında olmadıklarını anlatan Çelen, dezavantajlı çocukları olan annelerin bir yanda salça üretimi yaparken, diğer yandan Çorum Otizm Gönüllüleri Derneği bünyesinde çocukların eğitim aldığını ifade etti.

‘MUTFAĞA İHTİYACIMIZ VAR’
Kooperatif olarak en büyük sorunlarının sanayi tipi mutfak olmaması olduğunu aktaran Çelen, kazanlarla yaptıkları salçalara etiket verilmediği için market ve pazarlara satış yapamadıklarını kaydetti.

Evde boş durmak yerine aile bütçesine katkı sağlamak istediklerini belirten Çelen; “Dezavantajlı çocukları olan ailelerin en büyük sorunu çocuklarını bırakacak yer olmaması. Ben de bir engelli çocuğu olan anneyim. Çocuklarımıza bakmak zorunda olduğunuz için çalışamıyoruz. Biz de bu kapsamda Çorum Valiliği’nin destek ve teşvikleriyle Mavi Umutlar Kadın Girişim, Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni kurduk. Üretim yapamayan, para kazanamayan dezavantajlı çocuklu ailelerimizin üretime katkı sağlamasını amaçlıyoruz. Bu sayede hem ailelerimizin hayat standartlarını yükseltmeyi hem de çocuklarının kendilerine engel olmadığını görerek, onlarla daha kaliteli vakit geçirmelerini planlıyoruz. 7 kişiden oluşan bir kooperatif var. Çorum Otizm Gönüllüleri Derneği bahçesinde kooperatif üyesi kadınlarla beraber burada domates salçası yapıyoruz. 1 ay oldu kooperatifimiz kuralı. Şimdiye kadar 1 ton domatesten salça yaparak sattık ve sermaye yaptık. Şimdi de yaptığımız sermaye ile ikinci domateslerimizi aldık ve onları da salça yaparak satacağız.  Salçalarımızı şu anda eş, dost ve akraba çevrelerimize satıyoruz ama yapılacak yeni mutfakla kendi markamızla kendi etiketimizle yapacağımız salçaları marketlere ve pazarlara satmayı hedefliyoruz. Bu sayede dezavantajlı çocuklu annelerimiz hem para kazanacak hem de çocuklarına burada daha iyi bakacak.” ifadelerini kullandı.

‘ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN ANNELER KOOPERATİFİMİZE ÜYE OLABİLİR’
Kooperatife üye olmak isteyen bayanlara da çağrıda bulunan Çelen; “Kooperatifimizde şu an 7 bayan var. Hepsi dezavantajlı çocuklu anneler. Kooperatifimize üye olmak isteyenler için önceliğimiz çocuğunun dezavantajlı olması. Biz burada hem üretim yapıp hem de çocuklarımıza bakıyoruz. Çocuklarımız burada eğitim alıyor. Bizim gibi çocuğu engelli olan anneler kooperatifimize başvurabilir ve bizimle birlikte üretime katkı sağlayıp, para kazanabilir.” şeklinde konuştu
Son olarak salça yapımı hakkında bilgi veren Çelen; "Domatesleri yıkayıp doğradıktan sonra ezip suyunu çıkardık, kazanlara koyup kaynatıyoruz. Yaklaşık 4,5- 5 saat kaynadıktan sonra salçaya dönüşüyor. Her işin bir zorluğu var, salça yapmak da zor. Organik olduğu için daha lezzetli oluyor. Yaptığımız salçayı şişeleyip satışa sunuyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2020, 21:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih ZÖNGÜR
Salih ZÖNGÜR - 1 ay Önce

Başta Sayın Valimiz Mustafa ÇİFTÇİ olmak üzere yardımcı olan herkesten Allah razı olsun.

SIRADAKİ HABER