Engelli öğrencilerin çilesi bitecek

Yıllardır Çorum'un en eski ve fiziken uygunsuz olan binasına mahkum edilen engelli öğrenciler, çilesini tamamlamak üzere.

Engelli öğrencilerin çilesi bitecek

HABER-YORUM / EROL TAŞKAN

Engelli öğrenciler ve aileleri için umut kapısı olarak kabul edilen Zübeyde Hanım Engelli Eğitim Merkezi'nin yeni binası tamamlanmak üzere. Yıllardır Çorum'un en eski ve fiziken uygunsuz olan binasına mahkum edilen engelli öğrenciler, çilesini tamamlamak üzere.

Sayısız defa bu sütunlardan duyurduğumuz mağduriyet, geç te olsa çözüm buluyor. Girişinden başlayıp, diğer bölümlerinin hiç birisinde, engellilik ihtiyacı ve hassasiyeti bulunmayan eski bina, tüm olumsuzluklarına karşın engelli çocuklar ve aileleri için hizmet etti.

"Buna da şükür" mantığı ile azla kifayet etmeyi yaşam biçimi haline dönüştüren engelli aileleri, Çorum'un en eski ve uygunsuz binasının engelliler için tahsisine başkaldırmak yerine, "Hiç yoktan iyidir." diyerek sessiz kalmayı tercih etti.

Bu imkanların olmadığı günlerin zorluğunu ve yoksunluğunu bizzat yaşayan aileler, yürümekte zorluk çeken evlatlarının basamaklarla donatılmış binadaki risklerini de sineye çekmek zorunda kaldı.

Öyle ya da böyle bugünlere ulaşıldı ve bugün fiziken ve donanım bakımından yeni bir binaya kavuşacak olmanın sevinci, tüm engelli ailelerini mutlu ediyor. Kıyıda kenarda kalan yerleri, eski haliyle engelli öğrencilere reva gören anlayışın evrilip, en iyisinin engellilere tahsisine karar verebilen yaklaşıma selam olsun.

Hayata engellilerin ve ailelerinin baktığı pencereden bakabilen yöneticilerin sayısının artması ve yapılanların ulufe değil, hak olduğunun bilinmesi umuduyla, emeği geçen herkese gönül dolusu minnet ve teşekkürlerimizi bildiriyoruz.

Umuyoruz ki hayatın her alanında öncelik hakkına sahip olan engelliler ve aileleri, tıpkı okul konusunda olduğu gibi yıllarca bekleyen olmaz ve insana yakışır bir ortamda eğitimlerini sürdürmeye devam eder.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER