‘Engelliler ne yapacak?’

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatı üzerine camilerdeki sabit oturakların kaldırılması, beraberinde bazı eleştirileri de getirdi.

‘Engelliler ne yapacak?’

RECEP MEBET
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatı üzerine camilerdeki sabit oturakların kaldırılması, beraberinde bazı eleştirileri de getirdi.

Gazetemizi ziyaret eden Osman Önder isimli engelli vatandaş, bedensel engellilerin ibadetlerini yerine getirebilmeleri için camilerde gerekli kolaylığın sağlanması gerektiğini söyledi.
Ulucamii başta olmak üzere tüm camilerde yapılan değişikliğin yerinde bir uygulama olduğunu dile getiren Osman Önder, “Ancak kurunun yanında yaş da yandı, bizim gibi engelliler mağdur oldu” dedi.

Plastik taburelerin dahi kaldırılmasının engelliler için çileye dönüştüğüne işaret eden Önder, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın katlanabilir tabure kullanımına cevaz verdiğini hatırlatarak yetkililerden çözüm istedi.
“Engelli bireyler olarak kendimizi zor taşıyoruz, bi de yanımızda katlanabilir tabure mi taşıyalım” diyen Önder, “İstismara mahal verilmeden, engelliler için tüm camilerde katlanabilir tabure bulundurulmalı” diye konuştu.

Sabit oturakların gerçekten camilerin atmosferini olumsuz etkilediğini dile getiren Önder, “Diyanet’in, oturup kalmakta sıkıntı yaşayan bedensel engelliler için katlanabilir taburede namaz kılınabileceği yönündeki açıklamasını olumlu buluyoruz. Tüm kamu kurumlarında engellilere yönelik düzenlemeler yapılırken camilerin bundan ayrı tutulması elbette düşünülemez. Hal böyle olunca, engellilerin kullanabileceği katlanabilir tabureler, tekerlekli sandalye işaretiyle etiketlenerek camilerde hazır bulunduralabilir. Zira, yürümekte dahi güçlük çeken engellilerin yanlarında katlanabilir tabure taşıması mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Engelli dernekleri yöneticilerine de seslenen Önder, konuyla ilgili olarak farkındalık oluşturulması ve çözüm için harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
naim
naim - 3 yıl Önce

kardeşimizin söylediklerine aynen katılıyorum. engeli olmayan engellinin halinden anlayamaz.hadisi şerifte kolaylaştırınız zorlaştırmayınız denmektedir.bizler yolda dahi doğru dürüst yürüyemezken birde yanımızda katlanabilir plastik sandelye taşımamız müm kün değildir. aynı zamanda ulu camide, bir tane engelli tuvaleti bulunmaktadır . engelli asansörleri de doğru dürüst çalışmamaktadır . aynı şekilde akşemşettin camininde döner merdivenleri çalışmamaktadır bırakın engelli insanın sağlam insanlar bile camiye çıkmakta zorllanıyor çorumdaki bir çok çamilerde engelli tuvaleti ya bir tane yada hiç yok birde camilerdeki bir diğer sorunda tuvaletler genelde üçretli adam günde iki sefer tuvalete gitse aylık 60 tl para vermesi gerekir, oysaki ya belediye yada cuma günü toplanan paralar dan eleman çalıştırılabilir

SIRADAKİ HABER