Eşeğe Zeynep ismini verdiler

Ankara’da canilerin köpeklerini kasıtlı olarak saldırtıp yaraladıkları eşek, Bursa’daki Emekli Hayvan Çiftliğinde tedavi ve bakıma alınmış.

Eşeğe Zeynep ismini verdiler

HABER/YORUM:EROL TAŞKAN

Ankara’da canilerin köpeklerini kasıtlı olarak saldırtıp yaraladıkları eşek, Bursa’daki Emekli Hayvan Çiftliğinde tedavi ve bakıma alınmış.

Bu vicdanı olan herkesin yüreğine su serpen güzel bir haber. Her Eve Bir Pati Derneği (HEPAD) ve Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) bu tür kayda değer çalışmalarıyla tanınıyor zaten. Ancak haberin devamında bakıma alınan eşeğe ‘Zeynep’ adı verildiğini öğreniyoruz. Bilindiği gibi ‘Zeynep’ Peygamber Efendimiz’in kızlarından birinin ismi.

Hayvanlar için bu kadar güzel ve insanlık adına değerli hizmetler veren Merkezin, inanç değerlerimize de saygılı olacağı düşüncesi ve eşeğe ‘Zeynep’ isminin verilmesinin farkında olmadan yapılmış bir hata olduğunu umarak yetkilileri aradık. Telefona çıkan bayan, ‘inançlara saygı’ gereğini hatırlatıyor olmamıza rağmen, bizi ‘ayrımcılık’ başta olmak üzere akla gelmedik ithamlarla suçladı. Bununla kalmadı, kendisini haklı ve güçlü göstermek adına bir hayvana ‘Kemal’ isminin de verilebileceğini belirterek, güya Atatürk’ün ismini dahi kullanmanın kendileri için sakınca taşımadığını ima etti.

Ya biz hassasiyetimizi ve meramımızı anlatamadık, ya da hanfendi o kadar kendi penceresinden bakıyor ki, kendisi gibi düşünmeyen herkesin fikrine ve değerine yabancı kalıyor.
Oysa bu tarz nobranlıkları, kabalıkları, kendisi gibi düşünmeyenlerin inançlarına saygısızlığı, hatta ‘kasıtlı saldırıları’ biz çok gördük. Hafızalarımızı bir yoklayalım; mübarek 3 aylardan biri olan ‘Şaban’, yıllarca kahkahalarla gülünen anlı şanlı yerli filmlerimizde ‘İnek Şaban’a evrildi. Bu ülkede saygın ve tercih edilir bir isim olan Şaban ismi, son 20 yıl içerisinde hiçbir aile tarafından kullanılmadı bu yüzden. Hamamböceğine ‘Kara Fatma’ denilmesinden tutun da, filmlerde din adamlarını öcü gibi karikatürize etmek, en dolandırıcı tipleri sakallı sarıklı ama ağzından salyalar akar vaziyette gayet itici halde ekrana taşımak, başörtülü bayanı gündelik temizlikçiden öteye taşımamak hep bu zihniyetin ürünü olarak yansıdı. Önlerine, toplumun genelinde kabul görmüş bir değeri alarak kendilerine saldırı siperleri oluşturanlar, tarih boyunca inanç değerlerine açıkça, kimi zaman da Müslümanlar’ın sinir uçlarına dokunup infial oluşturmak için saldırılarını hiç eksik etmedi. Kimi sapkınlar ise basın özgürlüğü kılıfı altında Peygamber Efendimiz’e hakaret etti. Onların yerel uzantıları da güya basın özgürlüğü adı altında, bu topraklarda milletin tepkisini ölçmeye, eğer susarlarsa ordan yürümeye yeltendi. Ne yazık ki bu memleket sanat, kültür, hayvan hakları, laiklik, barış gibi reddedilemez evrensel değerlerin arkasına saklanıp, perde arkasından inançlara saldıranlardan çok çekti.

Bunlar hep hafızalarımızda tazeliğini koruyor. Öte yandan elbetteki ‘insanım’ diyen hiç kimse hayvanlar için yapılan iyiliğin önünde duramaz, karşı gelemez ve gelmemesi de gerekir. En başta İslam inancı bir tutam ottan, küçük bir fidana, karıncadan devasa hayvanlara kadar zarar vermemeyi ve merhamet etmeyi emreder. Netice itibariyle o ismin bir eşeğe verilmesi, Hazreti Zeynep’in şanından bir şey eksiltmez. -Bilinçli veya bilinçsiz- bu saygısızlığa sessiz kalmak da  bize yakışmaz. Kaldı ki aynı hassasiyeti bu milletin gönlünde yer etmiş tüm şahsiyetler için ve dahi başkaca inançları simgeleyen tüm isimlere, değerlere, düşüncelere karşı göstermek de önce inancımızın sonra da insanlığımızın gereği.
Emekli Hayvan Çiftliği görevlisi hanıma, meramımızı bu şekilde usulünce anlatmaya çalışsak da olmadı. Sanki mahkeme kararıyla bir isim konmuş da, vazgeçilmesi için pek çok mahkeme duruşması gerekiyormuşçasına, ‘saygısızlığı’ sürdürme inadı, ya umursamazlık, ya da milletin değerlerine karşı duyulan art niyetten kaynaklanıyor olmalı. 

Amacımız bir tartışma alanı veya kendimize gündem oluşturmak değil. Ancak sebebini tam anlayamadığımız bir inadın doğurduğu ‘saygısızlığı’ sineye çekecek de değiliz.  Hayvanlar için gayet güzel çalışmalar yapan yetkililerden biraz da insanların –en çok da kendimiz gibi düşünmeyenlerin- hassasiyetlerine özen göstermelerini beklemek sanırım en doğal hakkımız.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2021, 11:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serhat
Serhat - 3 ay Önce

Eşşeklik etmişler de...

Mevzunun Çorum ile ne alakası var. İkincisi memlekette haber yoruma konu olacak bir sürü malzeme varken kala kala buna mı kaldınız? Biraz da memleketin meselelerine kafa yorun. Hakimiyetseniz farkınız olsun ama nerede. Son 3 yıldır doğru düzgün eleştiri görmedik.

Ziya
Ziya - 3 ay Önce

Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.
Ebu cehil Kabe yi yapsa , ne olur, bu kadın memleketteki tüm hayvanları kurtarsa ne olur, kendini kurtaramamış

19
19 @Ziya - 3 ay Önce

Çok doğru söylüyorsun kardeş

MUSTAFA DİVARCI
MUSTAFA DİVARCI - 3 ay Önce

Valla bizim anadoluda eskiden eşeklere hasan ve hasibe adını koyarlardı.Bunlar bizim yozlaştıgımızın yobazlaştıgımızın delilleri,kendimizi kandırmayalım.Her geçen gün ALLAHI razı etmekden uzaklaşıyoruz.Bu yüzden iki yakamız bir araya gelmiyor işte.

Söylediğiniz şey ne kadar saçma
Söylediğiniz şey ne kadar saçma - 3 ay Önce

Biz hayvanları aşağılık bir yaratık olarak görmediğimiz için sizden farklı düşünüyoruz. Siz hangi kafayı yaşıyorsunuz? Eşek olunca ne oluyor ki? Hepimizi Allah yaratmadı mı? Sen üstün müsün? VAllahi şeytanın nefsini yaşıyorsunuz. Allah sizi ıslah etsin.
Hayvanlar yakılırken, tecavüz edilirken bir kez olsun bir yazı yazdığınızı görmedim. Sizin derdiniz insanları birbirine düşürmek ve güzel insanları hedef göstermek. Acizsiniz.
Allah öbür dünyada sizden sorsun.

haberi yaparken utanmadın mı?
haberi yaparken utanmadın mı? - 3 ay Önce

başka haber bulamadınız değilmi ne malum senin düşündüğün niyetle o isim in koyulduğu şu anda Peygamber Efendimiz’in kızlarından birinin ismini sen yakıştırıyorsun farkındamısın haberin sahibi beyefendiii.......

çorumlu
çorumlu - 3 ay Önce

insan sevdiği ismi sevdiği eşyalara ve hayvanlara koymasında hiçbir sakınca yok. gereksiz eleştiri yapmışsın ağzının payını almışsın ama yetmemiş gazetede paylaşmışsın. o aradığın bayandan ve gazeteden özür mesajını iletirsen erdemli bir davranış olacaktır

Erihba 19
Erihba 19 - 3 ay Önce

Bunların işi gücü islami değerlere hakaret. Allah a havale ediyorum.

Ziya
Ziya - 3 ay Önce

Burda eşşek kim , ismi veren mi hayvan mı ???


SIRADAKİ HABER