‘Ev almak için tüm şartlar olgunlaştı’

Kamu bankalarının ard arda konut kredilerinin faizlerini düşürmesi, emlak piyasasını canlandırdı.

‘Ev almak için tüm  şartlar olgunlaştı’

MURAT ÇETİN
Kamu bankalarının ard arda konut kredilerinin faizlerini düşürmesi, emlak piyasasını canlandırdı. Piyasadaki durgunluğun konut fiyatlarını olabildiğince aşağı çektiğine vurgu yapan İntegral Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Makine Mühendisi Serkan Sabur, "Hazır fiyatlar uygunken, faizlerin de düşmesi ev alma şartlarını çok olgunlaştırdı. Ev sahibi olmak isteyenler için bundan daha iyi bir fırsat olamaz." dedi.

 

Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından açıklanan faiz indirimlerine, Halk Bankası'nın da katılmasıyla birlikte, emlak piyasasında çok olumlu rüzgarlar esmeye başladığına işaret eden Serkan Sabur, sabahın ilk saatlerinden itibaren yoğun bir trafik yaşandığını söyledi.
 

Faiz oranlarının 0,99'da düşmesi ve 120 olan vadenin de 180'e uzatılmasının yansımalarının hemen hissedildiğini açıklayan Sabur, "Olabilecek en düşük oran, oturmuş fiyatlarla birleşince çok cazip bir ortam oluştu. Bir önceki faiz indirimleri inşaat firmalarının üzerinden yapılırken, bu indirim tamamen bankalar tarafından gerçekleştirildi. 120 aydan fazla vade ile çekilemeyen konut kredileri, bu kez 180 aya kadar çıkarıldı. Bu da faiz indirimi kadar piyasada kabul gördü. Bu çabalar, ekonomiyi canlandırmak adına çok önemli bir fırsattır. Hem ev sahibi olmak isteyenler açısından, hem emlak sektörü açısından he de tüm piyasanın geneli açısından fırsat olarak görülen bu çabalar, ilk günden olumlu sinyallerini verdi. İlk alanlar her zaman kazançlı olacaktır. Bu taze kan piyasaya ne kadar erken girerse, hem alıcılar açısından, hem de genel ekonomi açısından büyük bir kazanım olacaktır." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2019, 19:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Davıd
Davıd - 2 yıl Önce

Gülüyoruz sadece anlattıklarına sayın müteahhit Bir defasında söylediğin gibi şu dönemde faizlerin düşmesiyle ev almak olmaz Çünkü faiz o gün gibi bugünde haramdır

hans
hans - 2 yıl Önce

biraz az hava atın lüksünüzden ödün verin fiyatları aşağı çekin belki o zaman düşünürüz. 100 liraya maliyeti olan evi 250 üçyüzlere satın ondan sonrada yok şuan her şey uygunmuş ta muş muş. neyse zaten yaptığınız binalarda hep son 2 daire kalmıyormu satılıkta olan ne diye bu açıklamalara gerek var ki

emre
emre - 2 yıl Önce

peşinatlar hala çok yüksek oranları yine canlandırmaz piyasayı

Bir yorum
Bir yorum - 2 yıl Önce

Vatandaş sıraya girdi.Bankalar bol bol kredi dağıtıyor.Ev fiyatları çok yükseldi.Yükselmeye de devam edecek.Hemen ev alın,fiyatlardan etkilenmeyin.Müteahhitlerde para kazansın.Bu haberin ana fikri de zaten,müteahhitlerin para kazanmasıdır.Lakin vatandaş açsından kredi ödemesini yapacak kazandığı para yok.

Cüneyt
Cüneyt - 2 yıl Önce

Bizim dinimiz faizi yasaklıyor. Şu an harama teşvik ediyorsunuz. Siz ev fiyatlarının düşüşünden bahsedin.

SIRADAKİ HABER