Evlilik hazırlığı cep yakıyor

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Çorum’da da düğün sezonu açıldı. Türkiye’nin en bekar ili olan Çorum’da, gençlerin neden evlenemediği ile ilgili bir araştırma yaptık.

Evlilik hazırlığı cep yakıyor

HABER-YORUM: FATİH BATTAR

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Çorum’da da düğün sezonu açıldı. Türkiye’nin en bekar ili olan Çorum’da, gençlerin neden evlenemediği ile ilgili bir araştırma yaptık.

Çorum’da ortalama bir düğün masrafı 50 bin TL ile 150 bin TL arasında değişiyor.  Düğün masrafları dar ve orta gelirli aileleri sıkıntıya sokarken, düğün yapma derdinde olan aileler ve ev döşeyecek olan evlenecek çiftler kara kara düşünüyor. Düğün sezonu en hareketli günlerini geçirirken, dünyaevine girecek çiftler imzayı atmadan önce zorlu bir ekonomik sınav veriyorlar. Düğün fiyatları adeta cep yakarken, bu da özellikle geliri çok yüksek olmayan aileleri zorluyor.

Türkiye’de en az evlenme oranları ile en çok boşanma rekorlarını elinde bulunduran Çorum’da evlenecek çiftleri en çok korkutan kira fiyatları. Geçtiğimiz yıla oranla %50’ye varan kira zamları evlenecek çiftleri zor durumda bırakıyor. Geçtiğimiz yıl Akkent’te 350 TL ile 450 TL arasında değişen kira fiyatları bu sene 450 TL ile 550 TL arasında değişiyor. Mimar Sinan Mahallesinde de bu durum aynı. Bu mahallelerimiz Çorum’un en düşük kira semtleri olduğu baz alınırsa kira fiyatlarındaki bu artış evlenecek çiftlerin gözünü korkutuyor.

Kira fiyatlarında ki artışın yanı sıra mobilya ve çeyiz fiyatları da artış da çiftlerin diğer korkulu rüyası. Ortalama bir evde beyaz eşyasından, mobilyasına, kadar herşeyini baştan aşığı dizmek 20 bin TL ile 40 bin TL arasında değişiyor. Mobilyacılar ve beyaz eşyacılarda düğün sezonun başlamasıyla hareketlilik yaşansada mobilya ve beyaz eşyada ki artış, aileleri pek de mutlu etmiyor.

Yeni kurulan yuvanın olmazsa olmazları, mağazalar tarafından çeyiz paketi olarak sunuluyor ve normalinden daha ucuza evlenecek çiftlere satılabiliyor. Ankastre mutfak setleri 600-bin 500 lira arasında değişirken, dört kişilik yemek masası fiyatları ise 500 ile bin lira arasında fiyatlara sahip. Yemek takımlarının fiyatları bin liradan başlayıp 6 bin liraya kadar değişiyor. Küçük ev aletleri ise 700 ile bin 300 lira arasında değişen fiyatlara sahip. Çift kişilik yatak fiyatları bin ile 2 bin 500 arasında değişiyor. Eşya dolabı, şifonyer, aynalı gardrop ve halıdan oluşan yatak odası paketlerinin ücreti 3 bin 500 ile 8 bin lira arasında farklılık gösteriyor. Yatak odası takımlarının fiyatları ise bin liradan başlıyor. Perde takımları 800 ile bin 600 lira arasında alıcı buluyor.

Evlenme yolunda yapılan ilk adım olan nişan töreni de gençlerin gözünü korkutuyor. Nişan törenin ilk adımı her zaman kuaförlerdir. Çorum’da bayan kuaförlerinde ortalama bir gelin başı 250-400 lira arasında değişiyor. Normal makyaj 150 liradan, porselen makyaj 200 liradan başlıyor. Allah’tan erkeklerin öyle bir derdi yok. Bi saç-sakal kesimi bi de jöle tamam.

Düğünün en önemli kısmı da yemek. Çorum’da düğünlerde genellerde Çorum Beşlisi diye tabir edilen çorba, et, pilav, salata ve tatlı verilir. Ortalama 1000 kişilik yemek fiyatı 8 bin TL ile 10 bin TL arasında değişiyor.

Düğün masrafları da her yıl giderek artıyor. Ortalama düğün masrafları şu şekilde ortaya çıkıyor;

Düğün organizasyonu: 10 bin TL-50 bin TL, Otelde Düğün: 50 bin TL-100 bin TL, Kır Düğünü: 20 bin-30 bin TL, Satılık Gelinlik: 3 bin- 5 bin TL, Kiralık Gelinlik: 1000 TL-3 bin TL, Beyaz Eşya: 5 bin TL-10 bin TL, Mobilya: 10 bin TL-25 bin TL, Ev Tekstil: 5 bin-10 bin TL.”

Yani kısaca ortalama bir düğünün masrafı 50 bin TL ile 150 bin TL arasında değişiyor. Hal böyle olunca Çorum’da gençler bekar kalmayı daha çok tercih ediyor. Ne diyelim Allah gençlerin yardımcısı olsun.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2018, 21:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
halk sever
halk sever - 4 yıl Önce

bu iştede en büyük görev taraf ailelere düşüyor.fuzuli adetler çıkarılarak masraf edilmesinin önüne geçmelidirler. bir nikah tamam. düğün, davul, orkestra, yemek gibi yerlere verilecek para yerine Türkiye turu, dünya turu yapsa daha çok anısı olur gbi...

SIRADAKİ HABER