Fahri hemşehrimiz Bischoff’u kaybettik

Dünyaca ünlü Alman çevirmen, fahri hemşehrimiz Cornelius Bischoff (90) vefat etti.

Fahri hemşehrimiz  Bischoff’u kaybettik

RECEP MEBET

Dünyaca ünlü Alman çevirmen, fahri hemşehrimiz Cornelius Bischoff (90) vefat etti.

II. Dünya Savaşı yıllarında Nazi zulmünden kaçarak ailesiyle Türkiye’ye sığınan ve Çorum’a yerleşen Cornelius Bischoff, geçirdiği rahatsızlık sonucu 27 Haziran 2018 tarihinde Almanya’nın Hittfeld kentindeki evinde yaşamını yitirdi.

Yaşar Kemal gibi pek çok ünlü Türk yazarın eserlerini Almanca’ya çeviren Bischoff’a, 10 Temmuz 2011 tarihinde Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü tarafından ‘Fahri Hemşehrilik Beratı’ verilmişti.

‘Enterne Almanlar’ı Anma Etkinliği’ kapsamında 7 yıl önce Çorum’a gelen Bischoff, Eğitimci-Yazar Abdulkadir Ozulu’nun rehberliğinde çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği Alaybey ve Madan Sokağı’nı gezmiş anılarını tazelemişti.

Yazar Kemal Yalçın’ın girişimleri sonucu, 66 yıl aradan sonra geldiği Çorum’da hasret gideren Bischoff, Çorumlular’ın enterne Almanlar’a gösterdiği misafirperverlikten övgü ve şükranla söz etmişti.

TÜRKÇE’Yİ ÇORUM’DA ÖĞRENDİ

Kültür Bakanlığı Onur Ödülü sahibi olan Bischoff, Türkçeyi Çorum’da öğrendi.

Bischoff, gazeteci Zafer Özpolat’a verdiği röportajında kendisini şöyle anlatmıştı:

“Babam, 1920 yılında inşaat işçisi ve sendikacı olarak İstanbul’a gitmiş. Yahudi kökenli bir kızla evlendikten sonra Almanya’ya geri dönmüş. Daha sonra 1938 yılında babam, sonra da ben, kız kardeşim ve annem Türkiye’ye sürgüne gittik. Anneannem 500 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu’na sığınan Yahudi kökenli biri. Babam hep faşizme karşıydı. Nazi döneminde Türkiye’ye sığındık. İstanbul’da Alman okullarına gittim, daha sonra buralar kapatılınca Çorum’a gittik. Burada Türk arkadaşlarım oldu. Türkçe öğrendim. Daha sonra İstanbul’a dönerek Fransız Okuluna gittim. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine başladım. İkinci Dünya Savaşından sonra Hamburg’a geldim. Türkiye’de yaşadığım süre içinde Yaşar Kemal ve Orhan Pamuk ile tanıştım İkinci Dünya Savaşı bittikten sonra pasaport yerine geçen geçici bir kağıt alarak Hamburg’a geldim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER