Felakete doğru sürükleniyoruz

Korona ile mücadelenin ilk dalgasında, en başarılı mücadeleyi veren iller listesinde yer alan Çorum, nerede yanlış yaptı da en riskli iller arasına girdi?

Felakete doğru sürükleniyoruz

HABER/YORUM: EROL TAŞKAN

Korona ile mücadelenin ilk dalgasında, en başarılı mücadeleyi veren iller listesinde yer alan Çorum, nerede yanlış yaptı da en riskli iller arasına girdi? Kamu hastaneleri ve özel hastaneler bu konuda üzerlerine düşen sorumluluklarının ne kadarını yerine getiriyor? Vatandaş korunma tedbirlerini neden gevşetti? Tüm bunlar derinlemesine tahlil gerektiren can alıcı konular olarak karşımızda duruyor. 

Düne kadar büyük büyük sözlerle alkışladığımız sağlık görevlilerini kahraman ilan ederken, bugün gerek siyaset gerekse kamuoyu sağlıkçıların kahramanlık payelerini geri mi alıyor?
İlk dalgaya göre bugün geldiğimiz noktanın facia olduğunu söylemek hiç te abartı olmaz. Zira sayılar katlana katlana yükseliyor. 

Bakanlık özel hastanelere de korona testi hakkı verirken, Çorum’da hizmet veren özel hastanelerimiz test hizmetine başladı mı?
Herhangi bir rahatsızlığından dolayı ameliyat olması gereken hastalara, korona testi yapılıyor mu? Kimi insanların kendisi dahi farkında olmadan, herhangi bir belirti göstermeksizin korona olması ihtimali ameliyat öncesi sağlık çalışanlarını korumak adına göz önünde bulunduruluyor mu?

Tüm bunların hepsi cevaba muhtaç sorular. Şehrin siyaset erkleri, bu artıştan kendilerini ne kadar sorumlu sayıyorlar? Trump’un dediği gibi az test az korona vakası anlamı taşır zihniyeti ile testler az yapılıp, sayının artmamasına özen göstererek mi önlem almaya çalışıyorlar?

İlk dalgada korona şüphesi olanlar bile hastanede tedavi altına alınırken, tedavi altındaki hastaların pozitif oranı %25 iken, bugün bu rakamın %90’ı bulması neyle izah ediliyor?
Öte yandan tedbirleri sadece çenesinde taşıdığı maskeyle sınırlı tutan insanlar, kalabalık ve sosyal mesafe olmayan her türlü ortamdan korona kapabileceklerini düşünmüyor mu?

Tüm bu soruların muhatapları tek tek şapkasını önüne koymalı ve üstlenmediği sorumluluğu bir an önce yerine getirmeli. Aksi takdirde yarın olası kayıplarda, ihmali bulunan herkes şimdiden hukuk önünde hesap vermek için kendisini hazırlasın. İşte o zaman ne bürokratları koltukları, ne de siyasileri makamları kurtaramaz. Haydi hepsinden kurtuldular diyelim, hukuk karşısında kurtulsalar bile halkın vicdanında ebediyyen mahpus olurlar. 

Bugün tüm dünyanın olduğu gibi Çorum’un da en önemli ve en değerli konusu korona ile mücadeledir. Fert fert herkes üzerine diyen sorumluluğu yerine getirsin ki, adeta kurtuluş mücadelesi hükmünde olan bu savaştan en az zarar ve kayıplarla kurtulabilelim. Yoksa bu işin maddi ve manevi faturası altında ezilir gideriz.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 17:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÇERKEZOĞLU
ÇERKEZOĞLU - 1 ay Önce

Nerede yanlış yaptı seyahat serbest herkez istediği yere gitti geldi ve olanlar oldu

Ahmet
Ahmet - 1 ay Önce

Erol Bey endişelerinizde çok haklısınız. Maalesef çorum da hastane kovit tanisinda çok yetersiz. Bir yakınımız kovit şüphesiyle hastaneye gitti. Maalesef test yapılmadı. Özel hastanede endoskopi yapıldı. Oradaki doktor kesin kovitsin dedi. Ve yazdığı bir not ile erol oldukta test yapıldı. Sonuç pozitif. Bu arada birçok teması oldu. Filiadyon galiba çorum a uğramadı. Ailesini bizim girişimlerimizle anca aradılar. Ama test yapılmayacağı söylendi. Evinizde kalın, şikayet olursa gelin denildi. Maalesef corumda artmasının en büyük sebebi hastahane.

çorum19
çorum19 @Ahmet - 1 ay Önce

çok doğru tespit yapmışsınız.
Fakat acil eylem planı açıklanmalı
1) toplu organizasyonlar yasaklanmalı (düğün.cenaze.doğum günü vb)
2)şehirler arası ulaşım kısıtlanmalı
3)sinemalar felan kesinlikle açılmamalı

Hatayı aramak
Hatayı aramak - 1 ay Önce

İş yerlerinin kapalı kalması sebebiyle,ekonomideki yavaşlama sıkıntısı,geçim derdi,haziran başı ile alınan tedbirler,yerine kademeli serbestliğe,sonrasında da,kısıtlamaların tamamen kaldırılması insanımızı keyfi davranmaya yöneltti.Cuma saatine yakın bir vakitte,ulu camii civarında iki kişi gördüm.Birinin maskesi yok.Diğerinin ise maske çene altında idi.Çok rahat idiler.Maske takmalarını sağlamak için,Ulu camii bahçesinde görevlilerin maske denetimi yaptıklarını söyledim.Biri maskeyi çene altından yüzüne doğru düzeltti.Diğeri ise umursamaz vaziyette,yoluna devam etti.Bir süre arkalarından gözledim.Biri cami yönüne yönelirken,maskesiz olan,Osmancık caddesinden yazı çarşı tarafına gitti.Basit bir estantane özetledim.Görgü ve anlayış hakim olmadıktan,devletin gücünü hissetirmedikten sonra,nerede hata yaptık sorularını daha çok sormaya devam ederiz.Önce kapımızın önünü toplamamız gerekiyor.

Çorumlu
Çorumlu - 1 ay Önce

Sayın hakimiyet, keşke daha evvel, 1 ay önce haber yapsaydınız bunları, İş işten geçti
Çorum perişan vaziyette malesef.

Hatalı kim
Hatalı kim - 1 ay Önce

Hatalı biziz vatandaşlar esasen devletin aldığı tedbirlere riayette kayıtsız kalan tüm vatandaşlar tali sebep vali ve belediyenin kaderci tavrı

kpt
kpt - 1 ay Önce

testi pozitif çıkıp eve gönderilenler belediye otobüsüne binip gidiyor denildi. bu ne iş? otobüs yürüyen salgın yuvası!

SIRADAKİ HABER