‘Filistin halkının yanındayız’

İsrail'in Filistin'de yaptığı saldırılar kınandı. CHP İl Başkanlığı tarafından Hürriyet Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasına katılan partililer, ellerinde "ABD elini Ortadoğu'dan çek", "Savaşa, işgale, katliamlara seyirci kalma", "savaşa ve işgale dur de" yazılı dövizlerle slogan atarak, Filistin'deki saldırılar nedeniyle ABD ve İsrail'e tepki gösterdi.

‘Filistin halkının yanındayız’

FATİH AKBAŞ

CHP İl Teşkilatı tarafından yapılan basın açıklamasında ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıması ve İsrail’in Filistinlilere uyguladığı soykırıma tepki gösterildi.

Hürriyet Parkı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan CHP Çorum İl Başkanı Hayati Serbes, “Filistin’de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır. Binlerce masum Filistinli’nin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz” diyerek sözlerine başladı.

Bu dramın en önemli sebebinin Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumu olduğunu vurgulayan Hayati Serbes, “Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkansızdır. İsrail, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor” dedi.

ABD Büyükelçilik binasının, İsrail Devleti’nin 70. kuruluş yıldönümünde Kudüs’te açılmış olmasının büyük bir provokasyon olduğunu kaydeden Serbes, “ABD’yi bu yanlış politikasını terk etmeye, İsrail’i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz. CHP olarak Filistin sorunun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin devleti ile İsrail’in güvenlik sınırları içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz. ABD ve İsrail’in yanlış politikalarına karşı tüm dünyada yükselen kınama mesajları somut bir sonuç doğurmamaktadır” şeklinde kaydetti.

Serbes, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı:

“Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKP’nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmamaktadır. Ayrıca iktidar bir yandan ABD’nin Ortadoğu politikaların kınarken diğer yandan Suriye’nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tutmaktadır. CHP tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında durmuştur. Geçmişte Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Türkiye temsilciliği CHP iktidarında açılmış, Bülent Ecevit ve tüm CHP Genel Başkanları Filistin davasının sağdık bir destekçisi olmuştur. Bugün de CHP ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu masum ve mazlum Filistin halkının yanındadır. Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur. Bugün Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı en güçlü bir şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası planda tecrit edilmelidir. Bir kere daha ABD ve İsrail’i güçlü bir şekilde kınıyor, yaralılara acil şifa, hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize rahmet diliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2018, 19:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER