‘Gaziantep Gastronomisinde Glutensiz Keşifler’ yapacaklar

Çorum Çölyak Derneği’nin, ‘Gaziantep Gastronomisinde Glutensiz Keşifler’ isimli projesi kabul edildi.

‘Gaziantep Gastronomisinde Glutensiz Keşifler’ yapacaklar

Çorum Çölyak Derneği’nin, ‘Gaziantep Gastronomisinde Glutensiz Keşifler’ isimli projesi kabul edildi.

Proje kapsamında dernek yönetim kurulu üyelerinin, gelecek hafta Gaziantep’te gerçekleştireceği 4 günlük inceleme gezisinin tüm masrafları ‘Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’ tarafından karşılanacak.

‘ÇÖLYAKTA TÜRKİYE’DE ÖN PLANDAYIZ’
Konu hakkında açıklama yapan Çorum Çölyak Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Azak, “Gaziantep Gastronomisinde Glutensiz Keşifler’ isimli projemizin onaylandığını duyurmanın mutluluğu içindeyim. Böylelikle şimdiye kadar hazırladığım 5 projeden 2 tanesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı tarafından onaylanmış oldu. Bu bizim için çok güzel bir başarı. Türkiye’de çölyak denilince ön planda bulunan ve çok faydalı çalışmalar yürüten bir dernek konumundayız. Çorum Çölyak Derneği olarak tüm çölyak dernekleri ve çevre illerdeki çölyaklılarla iletişim halinde çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Daha önceden bir çok ilde düzenlenen çölyakla ilgili çalışmalara katılmıştık. Bu projemiz sayesinde  Gaziantep’te de bir dizi faaliyet gerçekleştireceğiz ve Gaziantep Çölyak Derneği ile ikili ilişkilerimizi kuvvetlendireceğiz.” dedi.

‘GASTRONOMİNİN MERKEZİ GAZİANTEP’
4 gün sürecek proje çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Dr. Azak, “Öncelikle Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Gaziantep Üniversitesi Sağlık Kültür Daire Başkanlığı’ndan oluşan resmi kurum ziyaretlerimizi gerçekleştireceğiz. Daha sonra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete açtığı ve Türkiye’de ilk korumalı işyeri olan ‘Glutensiz Bir Başka Kafe’yi inceleyip glutensiz ürün imalathanesi, servis alanı ve çalışanları hakkında bilgi edineceğiz. Glutensiz baharat, tahıl, karabuğday, firik, kinoa, sordun ve darı gibi glutensiz hammaddelerin bulunduğu Almacı Pazarı ve Kale Altı Bölgesi incelemeyi planladığımız yerler arasında. Gastronominin merkezi olarak bilinen Gaziantep’te bu yerleri ziyaret ederek araştırılması ile gerçekleştireceğimiz çalışmamızla; glutensiz yiyecek imalatını incelemek, yeni glutensiz ürünlerin yapımını öğrenmek, üretilen glutensiz ürünlerin pazarlanmasını gözlemlemek ve incelemelerimizin neticesinde edindiğimiz bilgileri Çorum’da çalışmalarımızda kullanmayı düşünüyoruz. Bu sayede ilimizdeki çölyaklılara bilgi, beceri ve donanım kazandırmayı ve glutensiz ürünlere kolay ulaşabilmeyi sağlamayı amaçlıyoruz. Derneğimize büyük katkısı olacak ‘Gaziantep Gastronomisinde Glutensiz Keşifler’ projemizi hayata geçirmemizi sağlayan Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı yetkililerine, Çorum Çölyak Derneği Yönetim Kurulu olarak teşekkürlerimizi sunuyor, önümüzdeki dönemlerde daha nice projede birlikte çalışmayı diliyoruz. Herşey çölyaklıların gönlüne göre olsun.” diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER