‘Geçinemiyoruz’ deyip bordro yaktılar

KESK Çorum Şubeler Platformu yaptığı basın açıklamasında memurların aldıkları maaşlarla geçinemedikleri belirtildi.

‘Geçinemiyoruz’ deyip bordro yaktılar

FATİH AKBAŞ
KESK Çorum Şubeler Platformu yaptığı basın açıklamasında memurların aldıkları maaşlarla geçinemedikleri belirtildi.

Kadeş Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan KESK Çorum Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Ali Ekber Beyaz, “Bin bir türlü zorluk içinde borçla harçla ayakta kalmaya çalışırken yeni yıla da gözlerimizi fahiş zamlarla açtık. Yılın daha ilk dakikalarında elektriğe, doğalgaza, akaryakıt ürünlerine, ulaşıma yapılan astronomik zamların şokunu atlatmadan her yanımız adeta zam kasırgası ile sarıldı. Her alış verişte cebimizden çıkan para artarken poşetlerimiz küçüldükçe küçülüyor.”dedi.

TÜİK rakamlarının bile son 19 yılın en yüksek enflasyonunu gösterdiğini kaydeden Beyaz;

“Ancak çarşıya, pazara, mutfağa yansıyan zamlar yaşadığımız hayat pahalılığının TÜİK enflasyonun en az iki katı olduğunu gösteriyor. Hem açlık hem de yoksulluk sınırı %55 arttı. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 4 bin TL’yi, yoksulluk sınırı 13 bin TL’yi, bekâr bir çalışanın yaşam maliyeti 5 bin TL’yi aştı. Halkın cebinden alınıp piyasaya sürülen milyarca dolarla döviz kuru 3-4 puan düşürüldü. Buna rağmen yılın başında 7,40 TL olan dolar kuru 13 TL üzerinde kalmaya devam etti. Tükettiğimiz her şey döviz fiyatlarına göre artıyor. Üstelik kurdaki kısmi düşüşe rağmen başta akaryakıt ürünleri olmak üzere iğneden ipliğe zam sağanağı devam ediyor. Yeni yılın ilk dakikalarında elektriğe %50 ile %127 arasında (ortalama %80), doğalgaza %25, vergi, resim ve harçlara %36, köprü geçiş ücretlerine %25 zam yapıldı. Son bir haftadaki katmerli zamlar asgari ücrete yapılan %50,4 artışı bile çoktan eritti. Buna rağmen biz kamu emekçilerine önümüzdeki altı ay için %7,5’luk maaş zammı dayatıyorlar. Enflasyon farkını öne çekmekten ibaret %2,5 artışı “refah payı” diye yutturmak istiyorlar. 2020 başında 4 bin 450 TL, 2021 yılında 5 bin 156 TL olan ortalama kamu emekçisi maaşı bu Ocak’ta 7 bin 151 TL’ye çıkmış olacak. Ancak söz konusu maaşla alınan dolardan çeyrek altına, gıda ürünlerinden tüketim maddelerine her şeyin miktarı azalmaya devam edecek.”şeklinde kaydetti.

Beyaz, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Yıllardır gerçek enflasyonu iliklerimize kadar yaşadık. Yaşamaya devam ediyoruz. Ama maaşlarımız hep bir yerlerden sipariş edilip TÜİK tarafından masa başında belirlenen rakamlara göre artırıldı. Üstelik Ali Cengiz oyunları ile belirlenen bu rakamlara göre belirlenen enflasyon farkını almak için bile altı ay beklemek zorunda bırakıldık. Maaş artışlarımızı yaşadığımız hayat pahalılığını yansıtmayan, resmi enflasyon rakamlarına endeksleyen mutabakatlara hiç sıkılmadan “toplu sözleşme” dediler. ‘Yetkili’ sıfatı ile masaya oturanlar mangalda kül bırakmayan laflar ettiler. Ancak her seferinde ya maaş artışlarımızı TÜİK rakamlarına indirgeyen mutabakatlara imza koydular. Ya da danışıklı dövüş oyunları ile son sözü hükümete bırakan Hakem Kuruluna attılar. Talep ettikleri maaş artışı oranının üçte birine imza attıkları son mutabakatı bile ‘bütçeden hakkımızı, refahtan payımızı aldık’ diyerek cilalamaktan geri durmadılar. Sonuçta fatura daha fazla yoksullaşma, daha fazla güvencesizleşme olarak hepimize kesildi. Maaşlarınızdaki erime yerini buharlaşmaya bıraktı. Yoksulluğumuz arttı. Sadece son bir hafta içinde yaşadığımız fahiş zamlar refah payı aldatmacasını çoktan yutmuş bulunuyor. Buna rağmen hala önümüze sahte enflasyon rakamlarını koyanlara, iğneden ipliğe zam kasırgası yıllardır süren yangının ateşini her gün daha fazla körüklerken “yapılan artış ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez” diyenlere artık yeter diyoruz. Gittikçe ağırlaşan koşullarda bırakalım altı ay sonrasını yarın nasıl bir ülkeye uyanacağımızı bilmiyoruz. Bu karanlık tabloda geçinemiyoruz, nefes alamıyoruz. Üstümüze çöken bu zifiri karanlıktan tek çıkış yolumuz: Hangi sendikanın üyesi olursak olalım, yetkinin asıl sahipleri olarak bir araya gelmemizden ve ortak mücadeleyi yükseltmemizden geçiyor. Bunun bir adımı olarak ‘geçinemiyorum, insanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyorum’ diyen tüm kamu emekçilerini yoksulluğumuzun belgesi olan bordrolarımızı yakmaya davet ediyoruz.”  Basın açıklamasının ardından katılımcılar bordrolarını yaktılar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adam
Adam - 1 hafta Önce

Evde tek kisi calismiyor herhalde bu vatandaslar kari koca memur olsa en az eve 16000 tl maas girecek ginede gecinemiyoruz Sukur yok kanaat yok Gecinemiyosaniz istifa edin o maasin kiymetini bilecek kisiler calissin

zabıta
zabıta - 1 hafta Önce

Fotoğrafta ki Nevzat VELDET bey devletten aylık 10 bin tl maaş alan bir memurdur. Bu eylemin amacına yakışmayan hareketler sergilemekte. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ???

Zabıta
Zabıta - 1 hafta Önce

Kenan ve Nevzat beyler utanmıyorsunuz,Akp belediyesinde mesai saatlerinde eyleme git,belediyeden 10 bin maaş al sonra bordro yak. Bunun hesabını sorarlar...

Veli
Veli - 1 hafta Önce

Gecinemediginiz tipinizden belirli acliktan nefesiniz kokmus bir deri bir kemik kalmissiniz yoksulluktan ayaginizda lastik ayakkabi yirtik pirtik elbise giyinmissiniz altinizda arabaniz oturarak eviniz yok

gölge
gölge - 1 hafta Önce

yazıklar olsun size şğkürsüzler beğenmiyorsanız istifa edin açın gençlerin önünü 60 yaşın altında kimse yok orda

hüseyin
hüseyin - 1 hafta Önce

Onun için mi?? Yollar lüks arabadan geçilmiyor ellerde çocukların dahi elinde cep telefonu evlerde televizyon amerikada evsizler sayısı rekor düzeyde, muhalefet gelse onunda yapacağı şey, temel atmama, iş yapmama.

Hasan
Hasan - 1 hafta Önce

Maaşları da iade edinde samimiyetinizi görelim bırakın numarayı.

çorumlu
çorumlu - 1 hafta Önce

yazıklar olsun,demek 10 bin maaş alıp birde eylem yapıyorsunuz.püüüüüüüüü.......


SIRADAKİ HABER