‘Gerçek enflasyon oranında zam istiyoruz’

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Çorum Şubesi, memur ve emekli maaşlarına Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerine göre belirlenen oranda zam yapılmasına tepki gösterdi.

‘Gerçek enflasyon oranında zam istiyoruz’

FATİH BATTAR
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Çorum Şubesi, memur ve emekli maaşlarına Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerine göre belirlenen oranda zam yapılmasına tepki gösterdi.

Hürriyet Meydanı’nda toplanan sendika üyeleri çarşıda, pazarda, markette, sokakta yaşanan gerçek enflasyon oranında zam istediklerini belirtti.

KESK Çorum Şubeler Platformu adına bir basın açıklaması yapan Tüm Bel Sen Çorum Şube Başkanı Nevzat Veldet; “Asgari ücretli, emekli, kamu emekçisi ve dar gelirli olan tüm kesimler günden güne hızla eriyen ücretleriyle, satın alma güçlerindeki ağır kayıplarla gündelik yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.” dedi

Sendikalı ya da sendikasız 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon emeklinin iradesi ve ihtiyaçları yok sayıldığını belirten Veldet; “Kamu emekçileri, 2022-2023 dönemi toplu sözleşmeye gitme sürecinde, %3’lük kısmı toplu sözleşmeden kaynaklanan, % 5,45’lik kısmı ise enflasyon farkı olarak “lütfedilen” %8,45’lik bir zamla karşılaşıyor. Enflasyon, halkın satın alma gücündeki azalmanın en somut göstergesi olmasına rağmen, iktidarın denetimindeki medya, açıklanan verileri ‘işçi, memur ve emekliye zam müjdesi’ olarak veriyor. Üstelik Haziran ayı resmi enflasyon oranı üzerinden verilen zam daha maaşlara yansımadan, Temmuz ayından geçerli olmak üzere elektriğe % 15, konutlarda kullanılan doğalgaza ise %12 zam yapılıyor.  Siyasi iktidarın kaşıkla verdiğini kepçeyle alma politikası yıllara kıyaslandığında ise kaşığın giderek küçüldüğü, kepçenin ise devasa boyutlara ulaştığı herkes tarafından çok iyi biliniyor.” şeklinde konuştu

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu olarak 5 milyon kişinin hayatlarının enflasyon rakamların arasına sıkıştırılamayacağını ifade eden Veldet; “Siyasi iktidar bir gerçeği unutmamalıdır. Yaşamlarımızın ekonomik müjdelerinizden, reform paketlerinizden, çılgın projelerinizden ve doymak bilmeyen sermayedarlarınızdan daha az kıymetli değildir. Tüm kamu emekçilerine ve emeklilere çağrımız açık ve nettir. Biz bu gidişe dur demediğimiz sürece, sahici ve samimi bir şekilde yan yana gelip el ele vermediğimiz sürece, kapalı kapılar ardında rakamlarla oynadıkları gibi hayatlarımızla oynamaya devam edeceklerdir. Dolayısıyla sendikalı ya da sendikasız, tüm kamu emekçileri “artık yeter” demeli ve bu gidişe bir son vermelidir.” ifadelerini kullandı.

KESK olarak taleplerini de açıklayan Veldet, şunları söyledi;
“En düşük kamu emekçisi maaşı; kira, yakacak, ulaşım gibi sosyal ödemelerle yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır. Maaşlarımızda hedeflenen enflasyon oranında değil, yaşanan gerçek enflasyon oranında, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak artış yapılmalıdır. Elektrik, doğalgaz, su, akaryakıt, ekmek, toplu taşıma gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamlar geri alınmalı, söz konusu temel ihtiyaçlara zam yapılmamalıdır. Tüm yükü emekçilerin sırtına yıkan vergi adaletsizliğine son verilmelidir. Sadece geçtiğimiz yılın kayıplarını telafi etmek için maaşlarımız 2021 yılının başından itibaren geçerli olmak üzere seyyanen 1000 (bin) TL artırılmalıdır. Yıllardır yandaş konfederasyonla yapılan satış sözleşmelerine son verilmeli, uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınan grev hakkımız engellenmemeli, derhal grevli özgür toplu sözleşme mekanizması kurulmalı, bunun için 4688 sayılı yasa baştan sona yeniden düzenlenmelidir. Vergi diliminin yüzde 15 e sabitlenmesini istiyoruz. Vergide adalet için iş yerlerimizden başlayarak taleplerimiz etrafında tüm kamu emekli ve emekçilerini birleşmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER