Gıda Denetim Seferberliği

Tarım ve Orman Bakanlığınca 25-30 Kasım 2019 tarihleri arasında Türkiye genelinde gerçekleştirilen Gıda Denetimi Seferberliği, Çorum il merkezi ve 7 ilçe de 32 kontrol görevlisinin katılımıyla yapıldı. 

Gıda Denetim Seferberliği

Tarım ve Orman Bakanlığınca 25-30 Kasım 2019 tarihleri arasında Türkiye genelinde gerçekleştirilen Gıda Denetimi Seferberliği, Çorum il merkezi ve 7 ilçe de 32 kontrol görevlisinin katılımıyla yapıldı. 

Tarım ve Orman Bakanlığınca ülke genelinde eş zamanlı olarak 81 ilde 25-30 Kasım tarihleri arasında sektörel bazlı diğer ismiyle ürün bazlı denetim ‘Gıda Denetim Seferberliği’ başlattı. Bu Türkiye'de ilk defa yapılan bir denetim sistemi ve eş zamanlı olarak 81 ilde yürütülen seferberlik kapsamında gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerleri ile okul kantin ve yemekhaneleri denetime tabi tutuldu.

Tarım ve Orman Bakanlığınca Türkiye'de uygulanan "Denetim Seferberliği" kapsamında, Çorum Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda kontrol ekipleri tarafından yapılan denetimlerde her gün bir ürün çeşidi veya bir sektör denetlenmek suretiyle il genelindeki gıda işletmelerinin denetlenip, Çorum'da faaliyette bulunan işletmelerde hijyen koşulları, çalışanların kılık kıyafet temizliği ve iş yerlerinin mevzuata uygunluğu incelendi. 

Çorum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerinde Gıda kontrol ekipleri tarafından 6 günlük ürün bazlı denetimlerde 584 işletme denetimden geçti. 6 et ve et ürünleri üreten işyeri, 6 süt ve süt ürünleri üreten işyeri, 104 ekmek ve ekmek çeşitleri ile unlu mamuller üreten işyeri, 171 kasap ve şarküteri ile bakkal, market, büfe, vb. işyerleri, 78 okul kantini ve yemekhaneleri ile 219 lokanta, restoran, dönerci,  fast-food vb. toplu tüketim yerlerinin denetimi yapıldı.

VATANDAŞLAR ALO 174 GIDA HATTINI ARAMAKTAN ÇEKİNMESİN
İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan SARI yaptığı açıklamada: "Vatandaşlarımızın güvenli ve sağlıklı gıdaya gönül rahatlığıyla ulaşması için gereken her türlü tedbiri alıyoruz. Vatandaşlarımız ise olumsuz bir durumla karşılaştıkları zaman Alo 174 Gıda Hattını aramaktan çekinmemeliler. 6 gün süreyle vatandaşın güvenilir gıdaya ulaşımı için özverili çalışmaları dolayısıyla ekiplere teşekkür ederim. " açıklamasını yaptı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER