Gimhae ile dostluk ve işbirliği anlaşması imzalandı

Geçtiğimiz yıl Çorum Belediyesi ile Gimhae Belediyesi’nin kardeş şehir protokolünün imzalanmasının ardından dün Çorum’a gelen Gimhae Belediyesi heyeti ile Değişim ve İşbirliği anlaşması imzalandı.

Gimhae ile dostluk ve işbirliği anlaşması imzalandı

FATİH BATTAR

İmza törenine Belediye Başkanı Zeki Gül, Gimhae Belediye Başkanı Heo Seong-gon, Belediye Başkan Yardımcıları Alper Zahir, Ahmet Yabacıoğlu, Turhan Candan, Gimhae Şehir Meclisi Başkanı Kim Hyeong-su, Şehir Meclisi Komite Başkanı Song Yu-İn, Özerk Yönetim Bürosu Direktörü Hong- Seong-ok, İdari İşler Daire Başkanı Bae Jun-young, Protokol Sorumlusu Kim Mun-gap, belediye çalışanları Choi Chang-heon, Lee Jeong yeop, Çorum Belediyesi birim müdürleri ve belediye personeli katıldı.

İmza töreninde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Zeki Gül, 2000 yıllık Gaya İmparatorluğunun başkenti ve Hititlerin başkenti Çorum 28 Nisan 2018’de Gimhae’de imzalanan anlaşma ile kardeş şehir olduğunu söyledi.

‘YAPILAN ANLAŞMA İLE İKİLİ İLİŞKİLER DAHA DA GÜÇLENECEK’

Geçtiğimiz yıl Çorum Belediyesi’nden Gimhae’de düzenlenen Gaya Festivali’ne katılım ile iki şehir arasında işbirliğinin temelinin atıldığını ifade eden Gül; “Barışın ve kardeşliğin şehri, Güney Kore’nin güzel şehri ile kardeşlik bağı kuruldu. Bu kurulan bağın bu ziyaretlerle, yapılan işbirliği ve çalışmalarla her geçen gün daha da güçleneceğine inanıyorum.” dedi

İki ülkenin yaklaşık 70 yıllık bir dostluğu odluğunu aktaran Gül; “İki ülke arasındaki ilişkiler, 1949 tarihinde ülkemizin Kore Cumhuriyeti’ni bağımsız bir devlet olarak tanımasıyla başladı.  1950 yılında da 3 yıl süren Kore Savaşı başladı.  Bildiğiniz üzere Türkiye, Kore Devletinin ve Halkının bağımsızlığı için Kore’ye asker gönderdi. Türkiye ve Kore arasında, dünyaya örnek olan dostluğun temelleri bundan yaklaşık 70 yıl önce atılmış oldu.  Güney Kore kaynaklarına göre Türkiye, Kore Savaşı’na katılan 16 ülkeden bir tanesi. Ama gönderdiği asker sayısı bakımından 21 bin 201 askerle, dördüncü sırada yer alan bir devlet.  Kore Savaşında bizim bine yakın şehidimiz var.Dolayısıyla Güney Kore bizim kardeşlik adına, dostluk adına, insanlık adına şehitler bıraktığımız bir ülke. Bu yüzden Güney Koreli dostlarımız Türk milletini “kan kardeş” olarak nitelendiriyorlar.  Biz de bu kardeşliğe katkı sağlamak adına, bu dostluğu pekiştirmek adına Gimhae ile kardeş şehir olduk. Artık Asya’nın bir ucunda sizin de bir ucunda da bizim bir evimiz olduğuna inanıyoruz.” diye konuştu

Değişim ve İşbirliği anlaşması ile iki şehrin kardeşliğinin daha köklü bir hale geleceğini dile getiren Gül,; “Sürdürülebilir bir işbirliği için tarafların uyacağı ilke ve normların belirlenmesi kurumsallık için çok önemli. Vatandaşlarımızın refahı ve ilimizin gelişim kapasitesini artırmak için iki şehrin birbirinden öğreneceği şeyler var.  Örneğin; Hitit Uygarlığı ve Gaya Uygarlığı merkezinde kültür ve turizm kapasitemizi artırabiliriz.  Buna benzer birçok alanda işbirliği yapabiliriz.  Belediye hizmetleri alanında yapacağımız değişim ve eğitim programları ile deneyimlerimizi birbirimize aktararak daha iyi hizmet üreten belediyeler haline gelebiliriz. Bugün imzalayacağımız değişim anlaşması ile tarihi tecrübelere dayalı ortaklılığımızı daha güçlendireceğimize inanıyorum.  İki şehrin sahip olduğu zengin kültürün korunması, dünyaya duyurulması konusunda yapacağı çok güzel işler var. İnanıyorum ki; Çorum ve Gimhae arasındaki iletişim geliştikçe, kardeşlik bağımız daha güçlenecektir.  Kardeş şehirler olarak, dünyada güzel şeyler olduğunun da bir ispatı olacaktır.” ifadelerini kullandı. 

‘GAYA İLE HİTİT ARASINDA TARİHSEL VE KÜLTÜREL İLİŞKİLER KURULABİLİR’

Gimhae Belediye Başkanı Heo Seong-gon; “Yapılan anlaşmalarla gelecekte Gimhae ile Çorum arasında ikili işbirliğinin daha da güçlenmesini  umut ediyoruz. Kore ve Türkiye kan kardeşi ülkelerdir. Bu anlaşma ile Türkiye ile Kore arasındaki güçlü olan ilişkiler daha da güçleneceğine inanıyorum. Yakın zamanda ayrıca Gaya İmparatorluğu ile Hitit İmparatorluğu arasında kültürel ve tarihsel alanda ilişkiler kurabileceğine inanıyoruz.” dedi

 Konuşmaların ardından Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül ve Gimhae Belediye Başkanı Heo Seong-gon Değişim ve İşbirliği anlaşmasını imzaladı. Tören iki heyetin karşılıklı hediyeleşmesi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Yapılan anlaşma ile iki şehir arasında her yıl değişim programı ile ilgili görüşmeler yapılarak karar verilecek. İşbirliğini güçlendirmek ve karşılıklı eğitim, deneyim paylaşımı için her yıl bir personel değişim programı düzenlenecek. Her iki şehirde düzenlenen festivaller karşılıklı olarak ziyaret edilecek. H eriki şehir vatandaşlarının diğer ülkeyi ziyaret etmeleri durumunda Gimhae şehri Çorum şehrinin Çorum şehri ise Gimhae şehrinin tanıtımı için turizm konusunda işbirliği yapacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER