Girişimcilere geri ödemesiz 360 bin TL hibe müjdesi!

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), girişimciliği destekleme adına Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’nı faaliyete geçiriyor.

Girişimcilere geri ödemesiz 360 bin TL hibe müjdesi!

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), girişimciliği destekleme adına Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’nı faaliyete geçiriyor.

1 Ocak 2019 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında girişimcilere faaliyette bulundukları sektörlere göre değişen tutarlarda 360.000TL ye kadar geri ödemesiz destek verecek.

Konu ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yapan KOSGEB Çorum İl Müdürü Yusuf Yıldız; “Girişimciliğin yaygınlaşması, imalat sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin oranının arttırılması ve imalat sanayinin orta ve yüksek teknolojiye dönüşümünün sağlanması, yerli ve milli üretim vurgusunun yapıldığı bu günlerde daha da önem kazanmıştır. Başkanlığımız bahse konu stratejik hedeflere ulaşmak amacıyla geliştirdiği destekleme araçlarına Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’nı da eklemiştir. 01.01.2019 tarihi itibari ile Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında yürürlüğe alınacak olan Yeni Girişimci Programı kapsamında girişimcilere faaliyette bulundukları sektörlere göre değişen tutarlarda 360.000TL ye kadar geri ödemesiz destek sağlanabilecektir. Girişimcilerimizin 50.000TL’ye kadar geri ödemesiz, 100.000TL’ye kadar geri ödemeli destek kullanabildikleri mevcutta uygulamada olan Yeni Girişimci Desteğine ise 31.12.2018 tarihi itibari ile yeni başvuru alınmayacaktır.” dedi

Yeni Program ile girişimcinin Türk Ticaret Kanununda tanımlı, gerçek kişi statüsünde kurduğu işletmeye 5.000 TL, sermaye şirketi statüsünde kurduğu işletmeye 10.000TL geri ödemesiz kuruluş desteği verileceğini aktaran Yıldız, işletmenin destekten yararlanmaya başladığı tarihten itibaren 2 yıllık sürede gerçekleştirdiği istihdama oranla 40.000 TL’ye kadar geri ödemesiz “Performans Desteği” ödemesi yapılabileceğini ve girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda ise her performans döneminde 5.000 TL’ye kadar ilave destek sağlanabileceğini kaydetti.

KOSGEB tarafından belirlenen “İleri Girişimci Programı Faaliyet Konuları Tablosu”nda belirtilen konularda faaliyet gösteren işletmelere geri ödemesiz 100.000 TL’ye kadar makine, teçhizat ve yazılım desteği sağlanacağını ifade eden Yıldız; “İşletmenin orta yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet göstermesi durumunda geri ödemesiz olarak sağlanacak desteğin üst limiti 200.000 TL, yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet göstermesi durumunda geri ödemesiz olarak sağlanacak desteğin üst limiti 300.000 TL olacaktır.  Orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında faaliyet gösteren işletmeler için Mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği verilecek olup, desteğin üst limiti geri ödemesiz 10.000 TL olarak uygulanacaktır. Bürokrasinin Azaltılması ve Mevzuatın Sadeleştirilmesi (BAMS) çalışmaları kapsamında; Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesinin basılmasına ve imzalanmasına gerek duyulmadan katılımcılar söz konusu belgeye e-devlet üzerinden ulaşabileceklerdir.” İfadelerini kullandı.

Yeni programa başvuru şartlarını da açıklayan Yıldız; “İş kurmadan önce Girişimcilik eğitimini tamamlamış olması, (Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamış olanlar için 01.01.2021 tarihine kadar Girişimcilik Eğitimine katılım şartı aranmayacaktır.) İşletmesini Türk Ticaret Kanununda tanımlı gerçek kişi veya sermaye şirketi statüsünde kurmuş olması, işletmesini son 1 yıl içerisinde kurmuş olması, kurduğu işletmenin sahibi ya da en az %50 oranında kurucu ortağı olması, işletmeyi münferiden temsile yetkili olması, son 3 yıl içerisinde gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmaması veya tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir firmada %30 ve üzerinde ortaklığı bulunmaması, şartlarını taşınması gerekmektedir.” dedi

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı www.kosgeb.gov.tr adresinden yayınlandığını hatırlatan Yıldız, devam eden ve takvimde yer alan girişimcilik eğitimlerinde girişimci adaylarına bilgilendirmenin yapılması için önlemlerin alınması ve bilgilendirme için KOSGEB İl Müdürlüğü’ne başvurulabileceğini söyledi. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 15:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cengiz çetin
Cengiz çetin - 2 yıl Önce

Hayvancılık üzerine yeri varsa kişinin uyumluysa küçükbaşa veya büyükbaş haayvancılığada versin koskep desteğı devlet dışardan ithal etmesin eti yerli üretsin

SIRADAKİ HABER