Hata yapan sürücülere ‘düdüklü’ uyarı!

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla yollarda oluşabilecek trafik kazalarının önlenmesi amacıyla “Bu Bayramda Ben de Trafik Polisiyim, Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük” sloganıyla proje hayata geçirildi.

Hata yapan sürücülere ‘düdüklü’ uyarı!

FATİH AKBAŞ

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla yollarda oluşabilecek trafik kazalarının önlenmesi amacıyla “Bu Bayramda Ben de Trafik Polisiyim, Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük” sloganıyla proje hayata geçirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen proje Vali Necmeddin Kılıç’ın da katıldığı programla Çorum’da da başlatıldı.

Program kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü tarafından kent girişinde oluşturulan uygulama noktasında durdurulan araçlar trafik açısından incelenirken, sürücüler de seyahatlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için uyması gereken kurallar hakkında bilgilendiriliyorlar.

Proje kapsamında, durdurulan araçta bulunan çocuklara üzerinde, "Hatalı sürücüye kırmızı düdük" yazılı şapka ve tişört ile kırmızı düdük verilip, bulunduğu araçtaki sürücünün trafik ihlali yaptığı zaman düdük çalarak uyarması isteniyor. Denetimlerde sürücülere ayrıca kolonya ve Çorum leblebisi de ikram ediliyor.

Vali Necmeddin Kılıç, uygulamaya başlanan proje hakkında yaptığı açıklamada, Kıbrıs çıkarmasında 2 bin şehit verildiğini ancak Türkiye'de her yıl bundan daha fazla insanın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı’nın özellikle bayram dönemlerde artan trafik kazalarını en aza indirmek için projeler geliştirdiğini kaydeden Kılıç, bunlardan birinin de "Kırmızı Düdük" uygulaması olduğunu belirtti.

Uygulama ile araçta bulunan çocukların trafik polisine dönüştürüldüğünü ifade eden Kılıç, konuşmasına şöyle devam etti:

“Trafik kazalarının sıfıra indirilmesi konusunda İçişleri Bakanlığı’mızın üstün bir iradesi var. Bu yıl Bakanlığımız 'Kırmızı Düdük' uygulamasını yürürlüğe koydu. Bu uygulamada, trafikte seyir halindeki araçları durdurup o aracın içindeki çocuklara birkaç dakika eğitim verip onu trafik polisi yapıyoruz. Ona tişört, şapka ve düdük veriyoruz ve diyoruz ki, 'Sen artık trafik polisisin. İçinde bulunduğun aracı süren kişiye nezaret edeceksin. Yol bitene kadar araçtakiler eğer kemerini takmıyorsa uyaracaksın'. Sürücü eğer hatalı sollamışsa, sürat yapıyorsa, cep telefonuyla ilgileniyorsa bu konularda da uyaracak. Böyle bir uygulamayı hayata geçirdik. İnşallah hayırlı olacaktır.”

Çorum'un ulusal bazda D-100 ve uluslararası E-790 karayoluna sahip olduğunun altını çizen Kılıç, her iki yolda da trafik kazalarının yaşanmaması için bin 400 polis ve 750 jandarma ile komandoların görevlendirildiğini belirterek, “Halkımızın mal ve can güvenliği için herşeyi yapacağız. Vatandaşlarımızda kendi kendilerinin polisleri olarak güvenlik güçlerine yardım etmeliler. Bir olay gördükleri zaman ihbarda bulunmalılar. Sorunlar ancak böyle çözüme kavuşur. Bayram için gerekli güvenlik tedbirlerini de alarak uygulamaya başladık” dedi.

Vali Kılıç, şehirlerarası toplu ulaşım hizmeti veren otobüslerde de sivil polislerin habersiz denetimlere devam edeceğini söyledi.

Vali Kılıç, sürücülere ikram edilen leblebileri sağlayan Çorum Belediyesi ile Şoförler ve Nakliyeciler Odası’na teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER