Haydi Çorum gün bugün dem bu dem

Korona'nın ilk döneminde hasta sayısı bakımından en güvenli illerin başında gelirken, bugün en riskli iller arasında yer alıyor olmamız, herkesin oturup düşünmesini zorunlu kılıyor.

Haydi Çorum gün bugün dem bu dem

HABER/YORUM EROL TAŞKAN

Korona'nın ilk döneminde hasta sayısı bakımından en güvenli illerin başında gelirken, bugün en riskli iller arasında yer alıyor olmamız, herkesin oturup düşünmesini zorunlu kılıyor. Koronavirüs mücadelesini milli bir mücadele kabul edip, bu mücadelenin kahramanı olalım, el birliği edip gönüllü olarak hafta sonunu evlerimizde geçirip, zirveye doğru koşan koronayı al aşağı edelim. 

Cephede mücadele eden kahramanların ruhuna bürünüp, sırtında mermi taşıyan anaların hislerini kuşanıp, Ya Allah diyerek mermiyi sırtlanan Seyit Onbaşı'nın yiğitliğinden nasiplenelim. Çanakkale'ye evlatlarını kınalayıp gönderen anaların yüreğindeki vatan aşkıyla yakalım şu gönlümüzü. 

Teslim olmayalım şu illete. Cephede mücadele eder gibi canlarını ortaya koyan sağlıkçılarımızı yalnız bırakmayalım, fedakarlıklarını boşa çıkarmayalım. Yasak beklemeksizin gönüllü olup cumartesi pazarımızı evlerimizde geçirelim. 

Mecbur olup çıkması gerekenler müstesna, geri kalan kim varsa Allah için yapalım şunu. Yarın kendimizle gurur duyabilmek için, ailemizi,n komşularımızın ve topyekün milletimizin bu illetten kurtuluşu için boş veren değil, sorumluluk alan olduk diyebilmenin onurunu yaşamak için yapalım şu işi.

Devletten yasak beklemek yerine gönüllü olalım. Bu meşaleyi yakan şehir olup, mücadele ateşine can katalım. Olacakları tahmin etmek için çok da derin düşünmeye gerek yok, zira geldiğimiz nokta felakete doğru sürüklenişimizin en açık göstergesi. 

Suçu da sorumluluğu da başkasının üzerine atmanın kolaycılığına kaçmamalıyız. Kendi maskemiz kolumuz da takılıyken, maskesini takmayanları eleştirmenin lüzumsuzluğunu tartışmaya bile gerek yok, fakat durumumuz da ne yazık ki bundan farklı değil. 

Hemen hemen herkes bir şeyler yapılması konusunda istekli olsa da, "Tek başıma ben ne yapabilirim?" çaresizliğinin esiri olmamalıyız. 

Ben yoksam eksik kalacak" inancıyla "Ya Allah" diyerek bu mücadelenin kahramanı olmak için koşar adım nöbet yerimize yönelmeliyiz. 

Dün ecdadımız dört bir cephede canını ortaya koyup vatanını korudu, sevdiklerini korudu ve bugün nimetini bize bıraktı. Bizim ölüme koşmak gibi bir zorunluluğumuz da yok üstelik. Bize düşen evlerimize koşup, mümkün olduğu kadar toplumsal izolasyona katkı sağlamak. 

Çok zor değil. İnanırsak başarırız. Kimi tam gün kalır, kimisi iki saat. Yeter ki bu bilinçle atalım adımlarımızı. Başkasına görev biçmekten önce, kendimize biçelim bu görevin onurunu. Gün bugün, dem bu demdir. Felakete değil, kurtuluşa koşalım, 
Haydi, hafta sonunu gönüllü karantina kararlarıyla evimizde geçirelim, Yasak olsun diye beklemeden gönülden yapalım şu işi.

İki günlük gönüllü karantina ile başlatacağımız mücadeleyle kurtuluşun fitiliini hep birlikte ateşleyelim. Ve bir kez daha Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz dedirtelim cümle aleme.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 08:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 3 hafta Önce

Bu yazıyı turizm için oteller açıldığında kurban bayramı için şehirler arası yolculuklar başladığında 350bin kişiyle cami açılışı yapıldığında düğünler sünnetler nişanlar serbest olduğunda yazabilseydiniz iş işten geçti italyaya ispanyaya laf attığımız günler bizim içind e geldi malesef Allah yardımcımız olsun

Hanife atik
Hanife atik - 3 hafta Önce

Erol bey söylediklerinize katılıyorum bizler gerekirse bir hafta iki hafta çıkmayalım ama üzülülerek görüyorum ki karantinada olan kişiler durumlarını gizleyip komşu eş dost gezerek ben hastalandım zaten sizede bir şekilde geçeçek ben size bulaştırıyımda sizde atladında kurtulun der gibi geziyorlar bu insanlar evde duramıyorlar kısıtlama gelmezse durum gerçekten çok vahim sevdiklerimi kaybetmek istemiyorum durumu ciddiye almayan insanlar vebal altına giriyorlar bakın benim oturduğum apartmanda komşumun kızı covit olmuş karantinada Annesi olacak komşulardan durumu gizlemiş gizlemekle kalmayıp kendiside komşunun birinde oturmuş tabiki duyuldu bir hafta sonra sağlıkçılar gelene kadar bilmedik kızının vücudunda yaralar çıkmaya başlamış ertesi gün tekrar sağlık ekipleri hayırdır dedik busefer kendi ve torunu yakalanmış şimdi hep birlikte evde karantinada lar lakin bu teyzemizin bu yaptıklarıı yetmezmiş gibi kullandığı insülin iğnesi kullandığı maske vs eline ne geçerse eline geçeni balkondan atmış apartman görevlisi söyledi çok çok üzüldüm oysaki ben hasta olan teyzeyi arayıp geçmiş olsun dileklerimle bulunduktan sonra isteği olduğunda kapısının önüne bırakacağımı söyledim elimizden geleni apartman sakinleri olarak yardımda bulunacağımızı yeterki kendilerini evde izole edip dışarı çıkmamalarını söylememe rağmen dışarıda gezdiğini duyduk kaç yıllık komşumuz 65 yaşında şimdi biz ne yapalım bizleride tehlikenin içine atıyorlar nedersiniz bu duruma kısıtlama olmassa böyle insanlarla nasıl mücadele edeceğiz denetleme yapıldığı söyleniyor ama onuda göremiyoruz saygılar

Panorama
Panorama - 3 hafta Önce

Güzel,güzel nasihat içerikli yazıyorsunuz.Ne diyelim.Duyarlılık gösteriyorsunuz.Elinize sağlık...Lakin madalyonun öbür tarafı var.Çevirdik.Ne gördük.Okulları kapattık.Kahvehane,lokanta,kafeterya ve çay ocağı türü işletmeleri kapattık.Düğünleri askıya aldık.Gençleri ve yaşlı vatandaşları evlerde oturmaya mecbur bıraktık.Piyasada iş ve para hareketi durdu.Özellikle esnaf feryat figan etti.Vergileri öteledik.Yetmedi,kamu bankaları aracılığı vasıtasıyla krediler verdik.Yine olmadı.Haziran ayı başında normalleşme kararı aldık.Hastalığın yayılımını ve vatandaşımızın ne yapacağını öngörmeden bu kararı aldık.Almasına aldık da;salgın azalacağına,arttı,yayıldı.Hastaneler doldu ve taştı.Maske takın dedik.Geç de olsa maske dağıttık.Cadde ve sokaklar mevsim sebebiyle yoğun,insan kaynıyor.Bir Ramazan,bir Kurban,bir Ayasofya derken işlerin kontrolden çıktığını ciddi olarak gördük.Vefat sayıları günlük yirmi civarında iken,İstanbul ve Ankara belediyelerinin sayılarda tutarsızlık var demesiyle,günlük vefat sayılarını artık kırklı rakamlarda görmeye başladık.Ben bu yazıyı yazarken karşıdaki esnaf komşularım,kimi maskesiz,kimi de çenesinde maske ile altı kişilik boş muhabbet oturumu yapıyorlar.Çaycı ise,maskesiz vaziyette altı çay getirdi ve esnaf arkadaşlara bir güzel servis yaptı.Aman dikkat edin,biraz mesafeli oturun sözlerimi de ellerini tersten yukarı doğru sallayarak boş dinlediklerini gösterdiler.Gözlediğim haller;Maskemiz hiç yok.Maske var;çenede,Maske var;kolda,Maske var;uygun bir şekilde ağız ve burunu kapatıyor.Sosyal mesafe işini henüz öğrenemedik.Çok yakınız,evde aile mensuplarına yakın olamadığımız kadar,cadde ve sokakta tanıdığımız ve tanımadığımız insanlara çok yakınız.Virüs,ağız ve burundan çıkan damlacıkların,bulaşma mesafesindeki insanların ağız ve burunlarına direkt olarak girmesi ve buralarda yer bulmasıyla,ağız ve burundan çıkan damlacıkların yine çevrede bulunan insanların kullandığı eşya,para v.b. nesneler yapışması,bu nesnelere elleri ile temas eden vatandaşların temas ettikleri virüsü uzuvları ile ağız,burun ve göze temas ettirmeleri ile bulaşıcı hale geliyormuş.İşte burada bir kontrolsüzlük var.Virüsü de,nasıl bulaştığını da,nasıl tedavi edildiğini de öyle veya böyle öğrendik.Ama uygulama da ciddi sorun var.Maskeyi doğru takalım.Maske takmak utanılacak bir durum değildir.Sosyal mesafeye samimiyetle riayet edelim.Kapalı mekanlarda gerekmediği durumlarda vakit geçirmeyelim.Devlet adına görev yapanlarında denetleme görevini aksatmadan,gereğini de yerine getirmelerini bekleyelim.

A K
A K - 3 hafta Önce

Kalemine sağlık kardeş

Hasan
Hasan - 3 hafta Önce

Erol Bey güzel tespitleriniz ve çok iyi analiz etmişsiniz.

Corumlu
Corumlu - 3 hafta Önce

Çok doğru evde kal corumm

Kerim
Kerim - 3 hafta Önce

Erol bey covit19 pozitif çıkanlar ve bu kişilerle temas edenler yani aile bireyleri dışarı çıkmassa bu hastalık atlatılır.lakin bırakın temaslı kişileri testi pozitif çıkanlar bile çarşıda pazarda, kul hakkını gözetenler hariç, mağlesef çorumda denetimler çok zayıf.

İsmail ŞANAL
İsmail ŞANAL - 3 hafta Önce

Allah razı olsun Erol bey


SIRADAKİ HABER