Haydi sandığa!

Çorum’da yarın il genelinde 1.686 sandıkta toplam 390 bin 689 seçmen oy kullanacak.

Haydi sandığa!

RECEP MEBET

Çorum’da yarın il genelinde 1.686 sandıkta toplam 390 bin 689 seçmen oy kullanacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı rakamlara göre, Çorum şehir merkezinde kurulacak 510 sandıkta ise 182 bin 252 seçmen oy verecek.

Çorumlu seçmenler, 08.00-17.00 saatleri arasında, bulundukları seçim bölgesindeki kayıtlı oldukları sandıklarda oy kullanabilecekler.

İLÇELER DE SEÇİMİNİ YAPACAK

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde mahalle ve köyleriyle birlikte Alaca’da 152 sandıkta 24 bin 272, Bayat’ta 78 sandıkta 12 bin 906, Boğazkale’de 21 sandıkta 3 bin 120, Çorum Merkez’de 731 sandıkta 205 bin 764, Dodurga’da 25 sandıkta 5 bin 108, İskilip’te 126 sandıkta 25 bin 436, Kargı’da 81 sandıkta 13 bin 316, Laçin’de 22 sandıkta 3 bin 600, Mecitözü’nde 71 sandıkta 12 bin 329, Oğuzlar’da 18 sandıkta 4 bin 384, Ortaköy’de 27 sandıkta 5 bin 552, Osmancık’ta 142 sandıkta 33 bin 135, Sungurlu’da 184 sandıkta 36 bin 833, Uğurludağ’da ise 30 sandıkta 4 bin 934 seçmen oy verecek.

Öte yandan Çorum Merkez’de 3, İskilip ve Sungurlu’da da birer olmak üzere cezaevlerinde toplam 5 sandıkta oy kullanılacak. Ayrıca yaşlı ve engelliler için Çorum Merkez’de 6, Sungurlu’da 2, Alaca, Boğazkale, Dodurga, İskilip, Kargı, Laçin, Mecitözü, Osmancık ve Uğurludağ’da ise birer olmak üzere toplam 17 seyyar sandık kurulacak.

OY VERME İŞLEMLERİYLE İLGİLİ HATIRLATMALAR

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Pazar günü yapılacak olan seçimde oy kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili önemli hatırlatmalarda bulundu.

YSK’nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamalarda şu uyarılar yer aldı:

KİMLİK ve SEÇMEN KÂĞIDINI UNUTMAYIN!

“Oy verme kabinine gittiğiniz zaman üzerinizde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan kimlik kartınızı (Geçici kimlik belgesi, eski nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biri) ve seçmen bilgi kağıdınızı sandık kurulu başkanına verin ve seçmen sıra numaranızı söyleyin.

Adresine seçmen bilgi kâğıdı ulaşmayan vatandaşlar, seçim günü açık bulunan mahalle muhtarlıklarına giderek nerede ve hangi sandıkta oy kullanabileceklerini öğrenebilecekler.

MÜHÜRSÜZ OY ZARFINA DİKKAT EDİN

Sandık kurulunca adınız seçmen listesinde bulunduktan sonra oy verme işlemine geçebilirsiniz. Sandık kurulu başkanı, mühürlenmiş oy zarfı ile cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliğine ilişkin iki birleşik oy pusulasını ve mühürü size verecek. Oy pusulasında sandık kurulu mührü dışında mühür ya da işaret olup olmadığını kontrol edin.

MÜHRÜ TAŞIRMAYIN

Oy verme kabinine gitmeden önce sandık kurulu başkanı, 'tercih' veya 'evet' mührünün pusulada Cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suretiyle basılması konusunda seçmeni uyaracak. Sandık kurulu başkanı, oy pusulası ve zarfına imza atılması, işaret konulması halinde oyun geçersiz olacağı konusunda da uyarı yapacak.

İKİ PUSULA DA AYNI ZARFA KONULACAK

Oy verme kabinine geçince, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliğine ilişkin oy pusulalarına 'Evet' ya da 'Tercih' mührünü, dışarı taşırmadan basarak oyunuzu kullanın. Oy pusulalarını düzgün bir şekilde katlayın ve aynı zarfa koyarak yapıştırın.

İMZA ATMAYI UNUTMAYIN

Seçmen listesindeki adınızın karşısına oy kullandığınıza dair imzanızı atın. İmza atmasını bilmeyen veya herhangi bir engeli nedeniyle imza atamayan seçmenlere sandık kurulunca sol elinin başparmağı bastırılır.

SEÇMEN KAĞIDINIZI GERİ ALIN

İmzadan sonra sandık kurulu başkanına mührü teslim edin. Sandık kurulu başkanından arka yüzü imzalanıp mühürlenmiş seçmen bilgi kağıdı ve kimliğinizi geri alın.

Seçmen bilgi kağıdı ikinci tura kalınması durumunda yeniden kullanılacak.

ENGELLİ, HASTA, YAŞLI VE HAMİLELERE ÖNCELİK

Seçimde ayrıca engellilere, yaşlılara, hamillere ve hastalara öncelik tanınacak. Seçim günü hamile, hasta ve engelliler sıra beklemeden oylarını kullanabilecek. Engellilere yardım edenler, güvenlik görevlileri ve yaşlıların da öncelikli oy kullanmalarına izin verilecek.

Görme engelliler, felçliler, bedensel engelleri açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık çevresinde bulunan akrabalarından birinin yardımıyla oy kullanabilecek.

Okuma-yazma bilmeyen seçmene, sandık kurulu başkanı gerekli bilgilendirmeleri yapacak. Okuma-yazma bilmeyen seçmenlere yardım amacıyla oy verme kabinine başka kimse giremez. Oy kullanma sırasında yardım edemeyecek.”

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2018, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER