Hayrullah Layık’tan LGS öncesi öğrenci ve velilere öneriler

Öğrencilerin heyecanla ve büyük emek vererek hazırlandıkları Liseye Geçiş Sınavı (LGS), 5 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek.

Hayrullah Layık’tan LGS öncesi  öğrenci ve velilere öneriler

M.BURAK YALÇIN
Öğrencilerin heyecanla ve büyük emek vererek hazırlandıkları Liseye Geçiş Sınavı (LGS), 5 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek.

Sınav öncesi Çorum 5 Yıldız Kurs Merkezi Kurucusu Hayrullah Layık, öğrenciler ile velilere önerilerde bulundu.

Öğrencilerin derslerine düzenli ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması kadar bu emekleri sınava doğru bir şekilde yansıtmasınında önem taşıdığını belirten 5 Yıldız Kurs Merkezi Kurucusu Hayrullah Layık, sınav öncesi ve sınav sırasında öğrencilerin motivasyonunu yüksek tutacak tavsiyelerde bulundu. 

Son 1 hafta öğrencilerin dikkat etmesi gereken temel iki hususun olduğunu ifade eden Hayrullah Layık, şu tavsiyelerde bulundu: “Öğrencilerimiz 1 yıl boyunca olağanüstü emek verdiler şimdi bu emeklerinin karşılığını alma vakti geldi. Son 1 hafta öğrencilerimizin dikkat etmesi gereken temel iki husus var. Birincisi kaygı kontrolü, ikincisi fiziksel iyi olma hali. 

Elbette bu süreçte kaygı ve endişenin olması çok normal, hatta bir miktar kaygının olması öğrenciye fayda da sağlar. Ancak hafta boyunca sınavı düşünüp endişe etmek motivasyonunuzu düşür. Endişelerinizi hafifletmek için belli periyotlarla nefes egzersizleri yapabilirsiniz. 

Ayrıca son hafta artık MEB’in dağıttığı ve çok özel sorulardan oluşan “beceri temelli soruları” çözmeniz, akabinde yapamadığınız soruları mutlaka öğretmenlerinizle paylaşmanız gerekir, aksi halde yapamadığınız her soru ayağınıza takılacaktır. 
Bu hafta düzenli olarak LGS saatinde (09.30) düzenli deneme çözmeniz size olumlu katkı sağlayacaktır. Aynı saatte olmasını özellikle dikkat edin, zira vücudunuzun biyolojik olarak bu saate alışması sizi sınav günü rahatlatacaktır. 
Bu hafta itibariyle ağır spor etkinliklerinden ve sizi fiziksel olarak yoracak etkinliklerden uzaklaşın, her gün sınavdan 2 saat önce kalkıp mutlaka kahvaltınızı yapın, sınav günü de kahvaltısız kesinlikle evden çıkmayın aksi halde stres altında olan mideniz size zarar verecektir.

Sevgili gençler, bu zamana kadar onlarca sınava girdiniz ki deneme sınavları genel itibariyle zor ve bazı belirsiz ifadeler vardı. Şunu aklınızdan çıkarmayın LGS bu vakte kadar girdiğiniz tüm deneme sınavlarından çok daha açık ve anlaşılır olacak. 

Bildiğiniz üzere LGS iki oturumdan oluşmakta ve oturum arasında 45 dakikalık uzun bir ara var, bu arada soruları arkadaşlarınızla tartışmanız diğer oturumunuza aklınızda soru işaretleriyle girmenize sebep olacaktır. Mümkünse bu 45 dakikalık arada birbirinizle sınav odaklı konuşmayın.”

‘AİLE TUTUMU ÖNEMLİ’
Layık, sınav sürecinde ailelerin de ciddi bir hazırlık sürecine girdiğini ve onlarında tutumlarının önemli olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Bu zorlu süreçte ailelerin çocukları için her türlü fedakarlığa katlandığını bizzat gördüm. Sınav haftasında öğrencilere “ders çalış, sınava az kaldı, son bir kere daha tekrar et” tarzında ifadeleri kullanmayın, maalesef bu ifadeler baskı altında olan öğrenciyi daha fazla yıpratacaktır. Elbette ebeveynlerin de endişe etmesi çok normal, ancak bu endişeyi direkt öğrenciye söylemek yerine öğretmenlerinden destek alın. Onu motive edecek sözler sarf edin, sınavın dünyanın sonu olmadığını, sınav sonucuna göre onu değerlendirmeyeceğinizi net olarak aktarın. Uyku ve kahvaltı rutini sıkı takip edin.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER