Hitit Günü Defilesi’ne katılacaklar

Hititler’deki Antahşum bayramından yola çıkarak Vakıf 19 tarafından ilan edilen Dünya Hitit Günü çalışmaları tamamlandı. Çorum’un ve Hitit uygarlığını dünyaya tanıtılması hedeflenen etkinlikler 15 Nisan 2019 tarihinde başlayacak.

Hitit Günü Defilesi’ne katılacaklar

Hititler’deki Antahşum bayramından yola çıkarak Vakıf 19 tarafından ilan edilen Dünya Hitit Günü çalışmaları tamamlandı. Çorum’un ve Hitit uygarlığını dünyaya tanıtılması hedeflenen etkinlikler 15 Nisan 2019 tarihinde başlayacak.
Hitit 19 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Alper Bilan, Hitit Günü etkinliklerine katılmak isteyen her kesimden insanın ilgi ve alakasından çok memnun olduğunu ifade ederek, “Bu etkinlikle Vakıf 19’u, ilimizi, Hitit uygarlığını, turizmi geliştireceğini düşündüğümüz hedef kitle ile buluşturmak adına gayretle çalıştık. Hedefimizde olan  büyükelçilikler, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, çocuklar, gençler, kadınlar ve engellilerle birlikte kontak kurarak bu projeyi anlattık ve ciddi destekler aldık. Defile, konser, plastik sanatlar sergisi, Hitit fotoğrafları sergisi, çok değerli akademisyenlerin sunacağı paneller, 18 okulun farklı günlerde katılacağı atölye çalışmaları için bir çok arkadaşımız gece gündüz demeden emek verdiler.” dedi.

“Bizim inancımız oturduğu yerden demeç vererek ya da bir yerlere dosya teslim ederek Çorum’da turizmin geliştirilemeyeceğidir.” diyen Bilan, bu tespit sonrası gidilmedik kapı, sıkılmadık el kalmasın diyerek yola çıkıp, ilgililere birebir ulaştıklarını söyledi. Sosyal medya aracılığı ile daha geniş kitlelere seslerini duyurduklarını kaydeden Bilan, Alman Büyükelçiliği ve Türk Japon Vakfı’nın Dünya Hitit Günü davetiyelerini tüm büyükelçiliklere gönderdiklerini, Kanal B televizyonuna ve radyolarda programlara çıkarak anlatmaya ve tanıtmaya devam ettiklerini belirtti.

Defileye Ece Gürsel ve Olga Fabi'yi de davet ettiklerini belirten Alper Bilan, “Ayrıca ilk akşama ve ‘Hititlerde Sanat ve Kadın’ panelinin açılışını yapmak üzere Günseli Kato Hanımefendi iştirak edecektir. Hititlerde Ticaret ve Ekomomi Paneline Ekonomist Dr. Sayın Mahfi Eğilmez katılacaklardır.” dedi.

Destek verenleri de unutmayan Bilan, “Başta Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza, Sayın Zeki Gül'e, logolarını paylaştığım gönlü zengin sponsorlarımıza, ATO, ASO Başkanlarımıza, Veli Sarıtoptoprak’a, Kutlu Tamay'a, çok değerli hocam Prof. Dr. Tayfun Yıldırım’a, sergilere katılan tüm sanatçılarımıza, atölyelerde çalışacak değerli sanatçılarımıza, öğrenci getirecek olan okullara ve yöneticilerine, haberlerimizi yapan basın mensuplarına, Türk Japon Vakfı Başkanı ve çalışanlarına ve Vakıf 19 Mütevelli Heyetimize teşekkür ediyorum.” dedi. 

(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER