HİTÜ TÖMER’de ilk sertifika heyecanı

Hitit Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (HİTÜ-TÖMER) düzenlediği Türkçe Kursu B2 Kurunu başarıyla tamamlayan öğrencilere düzenlenen programda sertifikaları verildi.

HİTÜ TÖMER’de  ilk sertifika heyecanı

Hitit Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (HİTÜ-TÖMER) düzenlediği Türkçe Kursu B2 Kurunu başarıyla tamamlayan öğrencilere düzenlenen programda sertifikaları verildi.

Sosyal Yaşam ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen tören öncesi Rektör Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nurcan Baykam ve Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek ile birlikte TÖMER’de eğitim gören uluslararası öğrencilerle kahvaltı programında bir araya gelerek sohbet etti.

TÖMER’in tanıtım filminin gösterimiyle başlayan sertifika töreninde, uluslararası öğrencilerden bazıları şiir dinletisi sunarken, Gineli bir öğrenci de kendi yazdığı Türkçe rap şarkı sözlerini seslendirdi.  
Uluslararası öğrenciler adına konuşan Gufran Elfaris, dünyanın farklı ülkelerinden eğitim almak için Çorum’a gelmekten mutluluk duyduklarını belirterek, “Bir dili öğrenmenin en önemli yolu o dilin konuşulduğu yerde yaşamaktır. Türkçe’nin kaynağında bulunduğumuz Türkiye’de yaşadığımız için kendimizi çok şanlı hissediyorum. Bu şansla birlikte Anadolu kültürünü, tarihi ve Türk milletini tanıma fırsatımız oldu. Bu fırsatı tanıyan Hitit Üniversitesi ve hocalarına şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

HİTÜ TÖMER’DE İLK SERTİFİKA TÖRENİ
Rektör Prof. Dr. Ali Osman Öztürk de yaptığı konuşmada, TÖMER’in ilk sertifika törenini gerçekleştirdiklerini ve ilk törende B2 Kurunu tamamlayan 8 kişiye sertifika verileceğini söyledi.
Bir dili öğrenmenin en iyi yolunun, o dilin kendi kültürünün yaşadığı ortamda bulunmak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Öztürk, şunları kaydetti:
“Biz Rektörlük olarak her zaman uluslararası öğrencilerimizin arkasındayız. Bu güzel yıllarınızda unutamayacağınız, gerçekten bundan sonraki yaşamınızda da değerlendireceğiniz güzel bir 4 yıl geçireceğinizi umuyorum. Sizi zenginleştiren, olgunlaştıran, hayata bakışınızı sağlamlaştıran güzel eğitim hayatını biz sizler için burada hazırlamak adına elimizden geleni yapacağız. 8 arkadaşınıza sertifikasını vereceğiz ama daha çok 8’ler olacak. Bunlar 80 olacak, 800 olacak. Şimdi ilk olduğunuzdan dolayı bizim için çok kıymetlisiniz.” 
Prof. Dr. Öztürk, Anadolu’nun ve bir anlamda bölgenin birikimlerinin mozaik halinde işlendiği Çorum’da, TÖMER öğrencileri için hem toplumla bütünleştiren hem de Türkçe’yi hissederek öğrenme imkanı sunan ortamı oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı.
Binlerce yıl öncesinde bu topraklarda çok önemli medeniyetlerin insanlık adına güzel miras bıraktığına işaret eden Rektör Prof. Dr. Öztürk, şöyle devam etti:
 “Buralardan gelen birikimler, Anadolu’nun tarihi mirası. Anadolu’yu kendi memleketimiz, vatanımız yaptığımızda burası bizim için başka anlam ifade etmeye başladı. Anadolu’nun kültürünü, bu birikimini, kucaklayıcılığını dünya ile paylaşmak adına herkese kapının açık olduğunu Hitit Üniversitesi’nde gösterdik. Hocalarımıza, bu çabalarından dolayı her birine teşekkür ediyorum. Bizim için, Hitit Üniversitesi için çok önemli bir fonksiyonu görevi ifa ediyorlar.”
Rektör Prof. Dr. Öztürk, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şimşek, Prof. Dr. Baykam ve kursta emeği geçen öğretim elemanlarıyla birlikte Türkçe Kursu B2 Kurunu başarıyla tamamlayan 8 öğrenciye sertifikalarını verdi. Program, hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER