HİTÜ’den uluslararası akademik camiaya Filistin çağrısı

Hitit Üniversitesi Senatosu, İsrail askerlerinin Kudüs’te ABD Büyükelçiliği'nin açılışını protesto eden Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği katliamı kınadı. 

HİTÜ’den uluslararası akademik  camiaya Filistin çağrısı

FATİH AKBAŞ

Hitit Üniversitesi Senatosu aldığı kararla ABD’nin Kudüs kararına ve İsrail’in Filistin’de uyguladığı soykırıma tepki gösterdi.

Rektörlük önünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki göstererek, “ABD uluslararası hukuk, BM kararları ve tarihi ve sosyal gerçekleri görmezden gelip, Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı almak suretiyle Ortadoğu’da istikrarsızlık ve kaosa davetiye çıkarmış, terör devleti İsrail’i katliama sevk etmiştir. Bu meşum kararın Nekbe/Felaket gününün 70. yıldönümüne getirilmesi, olayın ne kadar büyük tahrik ve provokasyon boyutu içerdiğini gözler önüne sermektedir” dedi.

21. yüzyılın ilk çeyreğinde ve Haçlı zihniyeti içinde yürütülen katliamın faillerini ve ortaklarını lanetlediklerini belirten Prof. Dr. Reha Metin Alkan, “Masum Filistin halkının haklarının Siyonist devlet tarafından on yıllardır sürekli olarak ihlal edilmesi, en temel özgürlüklerinden mahrum bırakılması ve son olarak bu katliama cüret etmesi karşısında insanlığın, gür bir sesle ve topyekûn biçimde, dur dememesi kabul edilebilir bir durum değildir. Tarih bu günleri kara bir leke olarak yazacaktır. Filistin halkı meşru müdafaa hakkına sahiptir. İşgalci konumundaki İsrail ve hamisi ABD Ortadoğu’da mazlum insanlara karşı şiddet kullanmak suretiyle devlet terörü işlemişlerdir. Birleşmiş Milletler ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet ediyor, eğer uluslararası hukuk varsa ve insanlık bir nebze vicdan sahibiyse, bu kurumların Trump ve Netanyahu aleyhine derhal soruşturma açarak, gereğini yapmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bizler masum ve mazlum Filistin halkına başsağlığı dilerken, sadece vatanlarını ve namuslarını savunurken şehit düşen kardeşlerimizin değil, hukukun da katledildiğini tüm dünyanın er geç anlayacağını düşünüyoruz” diyen Prof. Dr. Alkan,  “Vicdan sahibi herkesi, ABD ve İsrail aleyhine tavır almaya, haksızlıklarını haykırmaya ve Filistin halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz. Zira ‘her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey; dostlarımızın sessizliği olacaktır’” diye belirtti.

YURT DIŞINDA Kİ ÜNİVERSİTELERE ‘FİLİSTİN’ MEKTUBU

Bu süreçte uluslararası akademik camianın duyarlılığına ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Alkan, bu nedenle Türkiye'nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesindeki anlaşmalı oldukları 200'e yakın üniversitenin rektörüne "Call for Rectors" başlıklı bir çağrı mektubu yazdıklarını ifade etti.

Mektupları ıslak imza ile göndermeye başladıklarını belirten Alkan, "Dünyada anlaşma yaptığımız 200'e yakın üniversitenin rektörüne bir mektup yazarak, konunun üniversitelerin duyarlılığına ihtiyaç duyduğunu anlattık. Islak imza ile gönderdiğimiz çağrıda rektörlerimizden gereğini yapmalarını ve bu olaylara duyarsız kalmamalarını istedik. Uluslararası arenada, bilimsel duyarlılık, akademik duyarlılık anlamında da bir farkındalık oluşturmak için bu çalışmayı gerçekleştirdik. Üniversitelerin de bu konuya ses çıkartması gerektiğini, tavır sergilemesi gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2018, 11:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Recep
Recep - 4 yıl Önce

*** ****** ******* ******* olarak mı protesto ediyorsun

Akademi
Akademi - 4 yıl Önce

Sayın Rektör eski Türkiyeli olmuş. Daha önce AKP'li olmayan Rektörler cübbelerini giyerek pretosto yapıyor diye kızıyordu. Şimdi kendisi cübbe giyerek pretesto ediyor. Komedi yani...

Recep
Recep - 4 yıl Önce

Mavi Marmarada ölen insanların ardından Reis "Giderken banamı sordunuz" demişti. Aynı şekilde Yahudililik Cesaret Nişanı almış olan Cumhurbaşkanı neyi prstosu yapıyorsunuz derse ne olacak bunların durumu?

Gereksiz
Gereksiz - 4 yıl Önce

Uzun zamandır seçim haberlerinin gölgesinde kalmıştı. Ne yapsamda haber olsam demiştir böyle bi yolu bulmuştur.

Yasin
Yasin - 4 yıl Önce

adamın üstüne çok gitmeyin arkadaşlar. İstanbul’da bir üniversiteye rektör olmak istiyormuş. Ne yapsın böyle yollarla işini halledecek.

nazım
nazım - 4 yıl Önce

her yere rektör olur çünkü gözü tamamen kapalı bir tetikçidir...emir nereden gelirse gelsin uygular...reisi bile vurur gerekirse...hiper oportunist

lütfiye akça
lütfiye akça - 4 yıl Önce

rehanın bir gün hocalık yaptığına inanmıyorum...itü de öyle diyorlar

mubilgili
mubilgili - 4 yıl Önce

keşke afişi rektörcü hoca tutsaydı okunmuyor

SIRADAKİ HABER