Hz. Hüseyin mescidi Cuma namazıyla ibadete açıldı

Çorum Belediyesi tarafından Tarakçı 7.sokakta (Pazartesi Pazarı yanı) inşa edilen Hz. Hüseyin mescidi Cuma namazı ile birlikte ibadete açıldı.

Hz. Hüseyin mescidi Cuma namazıyla ibadete açıldı

FATİH BATTAR
Çorum Belediyesi tarafından Tarakçı 7.sokakta (Pazartesi Pazarı yanı) inşa edilen Hz. Hüseyin mescidi Cuma namazı ile birlikte ibadete açıldı.
Açılışa AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Belediye Başkanı Zeki Gül, İl Müftüsü Dr. Ahmet Akın, Belediye Başkan Yardımcıları Alper Zahir ve Turhan Candan ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Açılışta bir konuşma yapan Belediye Başkanı Zeki Gül, 3 mahalle mescidinin tamamlandığını 3 mescidin de önümüzdeki günlerde ibadete açılacağını ifade etti.
Çorum Belediyesi olarak mahalle mescitleri ilgili çalışmaları büyük ölçüde tamamladıklarını kaydeden Gül; “Silmkent’te Osman Gazi, Bişkek Caddesinde Murad Hüdavendigar, İlhan Gürel Caddesi’nde Yavuz Sultan Selim mescitleri olmak üzere 3 mescit yer alıyordu bunları tamamladık. Bir diğer etapta ise; Gülabibey mahallemizde Bağcılar 19. sokakta Orhan Gazi Mescidi,  Bağcılar 73. sokakta Ertuğrul Gazi Mescidi vardı bunları da yakın zamanda ibadete açacağız. Meslek Yüksekokulu bahçesinde inşa edilen mescitte de çalışmalarımız hızla devam ediyor.” dedi.


Muharrem ayında Hz. Hüseyin mescidin açılışının güzel bir tevafuk olduğunu dile getiren Gül, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Hazreti Hüseyin Mescidimizin açılışını böyle mübarek bir ayda, müminlerin bayramı olan bir günde, İslam dünyasının ortak bir değeri olan Aşura gününde gerçekleştiriyoruz. Adıyla müsemma bir zamanda mescidimizin açılışı güzel bir tevafuk oldu.


İnsanlığa rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin Mekke’den Medine’ye arkadaşlarıyla birlikte hicret ettiği aydayız. Hicret; hakkı, adaleti, iyiliği yaşamak, yaşatmak ve Allah’ın nizamına uygun bir İslam toplumu oluşturmak amacıyla yapılan bir yolculuktur.  Efendimiz önderliğinde ve emriyle yapılan bu yolculuk aslında kötü şartlardan kaçış değildir. Aksine Allah’ın emrettiği şekilde yaşamak için gerekli şartların aranmasıdır.  Hicret sonuçları itibariyle de bütün İslam dünyasını ve İslam Tarihini her yönüyle etkilemiş bir olaydır. Her şeyden önce Müslümanlar arasında sarsılmaması gereken bir kardeşlik anlayışını ortaya koymuştur. Bugün Ensar ve Muhacir arasında kurulan kardeşlik bağı, yardımlaşma bilincinin bereketini, o kutlu bağın etkisini hala ruhumuzda hissediyoruz. İnşallah kalpleri birbirine bağlayan o kutlu bağ kıyamete kadar da kalplerimizden, gönüllerimizden eksilmeyecektir.


Bir yanıyla böyle müjdeli bir ay olan Muharrem ayı, bir yanıyla da hüznün, acının, matemin ve şahadetin ayıdır. Hicret’in 61. yılında yaşanan acı olaylar, Muharrem ayının rahmetini, bereket ayı olmasını gölgelemiş ve hüzünle, acıyla da anılan bir ay haline gelmiştir.  Kerbela Çölünde, “cennet gençlerinin efendisi” Hz. Hüseyin Efendimiz ve 70 Ehlibeyt mensubu şehit edildi.  O gün yaşanan acı, gençlerin efendileri olan iki gençten biri olan Hazreti Hüseyin’in şehadeti, mübarek insanların şehadeti 1400 yıla yakın zaman geçtiği halde hala her müminin yüreğini sızlatmaktadır.  “Cennet gençlerinin efendisi” İmam Hz. Hüseyin Efendimiz ve Ehlibeyt’in haksızlık karşısındaki asil duruşları, aziz milletimizin gönlünde çok farklı bir yere sahiptir.  Ve inanıyorum ki hep öyle kalacaktır.  Bu acının yaşanmasına sebep olanlar ise ümmetin gönlünde, müminlerin gönlünde yer edinemediler.  Hz. Hüseyin ki, Peygamberin sevgili torunu, efendimizin iki gözbebeği, Malumunuz Peygamberimiz Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i kastederek;  “Kim beni seviyorsa bunları da sevsin” buyurmuşlardır.  Biz efendimizin yüz akı, Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin’i bütün gönlümüzle seviyoruz. Allah sevgilerini eksik etmesin.

Milletimizin tarihi, peygamber sevgisinin, ehlibeyt sevgisinin, ashap sevgisinin örnekleriyle doludur.  Birini sizlerle paylaşmak istiyorum. Adını İmam Hatip Külliyesinde İnşa ettiğimiz Cennet mekân Abdülhamit Han, Hicaz Bölgesi ile münasebetleri güçlendirmek amacıyla bir demir yolu projesine başlıyor.

Bildiğimiz Hicaz Demiryolu projesi…  Yolda raylar döşeniyor.  Yapım çalışması Medine’ye ulaşınca Abdülhamit Han bir talimat veriyor.  “Orada yani Medine’de rayların üzerine keçeler sarınız ki gürültü olmasın.  Gürültü olmasın ki Peygamberimiz ve Ehlibeyt’in orada yatanlarının ruhu rahatsızlık duymasın”… Talimat aynen böyledir. Tek başına bu misal dahi Efendimize, Ehlibeyt’e ve onların yaşadıkları yerlere milletimizin saygısını göstermesi açısından fevkalade bir örnektir.  Bu saygının bir ifadesi, bir nişanesi olması için Çorum Belediyesi olarak Pazartesi Pazarımızın bulunduğu bölgede, Tarakçı 7. Sokakta bir mescit inşa ettik. Buranın adını da Peygamber Efendimizin, “Hüseyin bendendir, ben de Hüseyin’denim” dediği, sevmemizi emrettiği torunu, Hazreti Hüseyin’in adını verdik.”

AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu da Muharrem ayında olduğumuz bu günlerde mescidinin isminin Hz. Hüseyin olmasının çok mutavafık olduğunu belirterek, “Hz. Hüseyin bizim ortak noktamızdır. İslam coğrafyasında hangi mezhebe hangi ideolojiye sahip olursa olsun hiç kimse çocuğuna Yezid ismini koymaz. Bu mescide de Hz. Hüseyin’in isminin koyulması ne kadar mutavafık olmuş.” dedi.
Konuşmaların ardından Başkan Gül, vatandaşlara aşure dağıttı. Açılış sonrası ayrıca vatandaşlara pilav üstü döner ve ayran ikramı yapıldı.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adam
Adam - 4 yıl Önce

Camilerimizi . Sehitliklerimizi kurdele keserek acan bir toplum haline getirdi bu yoneticiler kurdele kesmek nedir ? Isyerimi aciyorsunuz?

Halil
Halil - 4 yıl Önce

Kurdele kesmek batidan kulturumuze gecmistir Acilislarda kulturumuzde kurbanlar kesilir dualar edilir Kurdele kesilmez. Bencede cami acarken kurdele kesilmemeli

Yağız Demir
Yağız Demir - 4 yıl Önce

Yoruma ne gerek var durum ortada.istismar diz boyu

SIRADAKİ HABER