İDP’den Yemen çağrısı

Çorum İnsani Değerler Platformu Aralık ayı toplantısı Ensar Vakfı Çorum Şubesi ev sahipliğinde yapıldı.

İDP’den Yemen çağrısı

Çorum İnsani Değerler Platformu Aralık ayı toplantısı Ensar Vakfı Çorum Şubesi ev sahipliğinde yapıldı. Platformun gündeminde Yemen’de yaşanan insanlık dramı vardı. BM verilerine göre Yemen’de yedi yıldır devam eden kriz nedeniyle bugün 27 milyon insanın yaşadığı ülkede nüfusun %75’nin (Yaklaşık 20 milyon insanın) ciddi anlamda açlık ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunları ve ölümlerle karşı karşıya olduğu kaydedildi. İç savaştan dolayı 7 bin insanın öldüğü, 3 milyon insanın evini terk etmek zorunda kaldığı Yemen’de Dünya Gıda Programı’nın raporuna göre 2 milyon 100 bini çocuk, 4 milyondan fazla insanın akut beslenme yetersizliği yaşadığı ve sağlık tesislerinin hasar görmesi ya da yok edilmesi nedeniyle de yaklaşık 14 milyon 800 bin kişinin temel sağlık ihtiyaçlarından yararlanamadığı belirtildi. İnsani Değerler Platformu’nun  Yemen’e yardım kampanyası başlattığı bu bağlamda şu ana kadar toplanan 19000 TL’nin yardım kuruluşlarının Yemen bağış hesaplarına yatırıldığı kaydedilerek bir İslam beldesinde, milyonlarca Müslümanın gözü önünde yine Müslümanların açlıktan öldüğünün altı çizilerek bütün Çorum halkına Yemen’e yardım yapılması hususunda çağrıda bulunuldu.

İnsani Değerler Platformu toplantısına Cihannüma Derneği Çorum temsilciliğinden kısa bir süre önce ayrılan AK Parti Çorum Belediye Başkan Adayı Dr. Halil İbrahim Aşgın da katıldı. Aşgın, bu güne kadar üyesi bulunduğu ve adaylığı nedeniyle ayrılmak durumunda kaldığı platformda beraber çalışmaktan ve yol yürümekten dolayı haz duyduğunu belirttiği sivil toplum kuruluşu başkanlarına bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi. Adaylık sürecinde gösterdikleri desteklerden dolayı da kendilerine teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
YORUMLAR
eski dost
eski dost - 2 yıl Önce

platform ne işe yarar sadece çağrı yapar,toplantı yapar.basında boy gösterir.iş adamlarına giderek toplayıp gönderin ne oturuyorsunuz.

SIRADAKİ HABER