İDP’nin toplumsal öncülüğü takdir topluyor

Çok sayıda STK'nın üyesi olduğu Çorum İnsani Değerler Platformu (İDP) Eylül ayı istişare toplantısında önemli kararlara imza attı.

İDP’nin toplumsal öncülüğü takdir topluyor

Çok sayıda STK'nın üyesi olduğu Çorum İnsani Değerler Platformu (İDP) Eylül ayı istişare toplantısında önemli kararlara imza attı. Kurulduğu günden bu yana insani değerler çerçevesinde önemli hizmet ve kararlara imza atan İDP, yeni kararlarıyla da toplumsal öncülük görevini yerine getirmeye devam ediyor. 
İDP Sözcüsü Zekeriya Işık başkanlığında ve MUSİAD ev sahipliğinde İkinci Bahar Lokantası'nda düzenlenen kahvaltılı toplantıda, İDP üyesi STK'lar tarafından yürütülecek çalışmalar karara bağlandı.

 

İDP HAYATIN HER ALANINDA                     
İnsana dair tüm değerler silsilesinin yanısıra, hayvan haklarıyla birlikte bütünleştirilen değerlerin şehrin bütünlüğüne yansıyıp, daha huzurlu ve daha birliktelik dolu bir yaşamın temeline samimi gayretlerle katkı sunmayı hedefleyen İDP yönetimi, yaptığı açıklamayla kararlarını kamuoyuyla paylaştı. 

 

İŞTE O KARARLAR
İnsani Değerler Platformu Eylül ayı toplantısı geçtiğimiz Cumartesi günü yoğun bir katılımla MÜSİAD'ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda önümüzdeki süreçte yapılacak olan çalışmalar ile ilgili önemli kararlar alındı. Platformdan yapılan açıklamaya göre; 

 

AİLE YAPISI İÇİN ÇALIŞTAY YAPILACAK
"Çorum'da Aile Yapısını Tehdit Eden Unsurlar ve Çözüm Önerileri konusunun bilimsel yönleriyle de ele alınacağı bir çalıştayın Hitit Üniversitesi ile işbirliği içerisinde yapılmasına; 
SOKAK HAYVANLARI İÇİN ORTAK PROJE
Sokak hayvanlarının korunması hususunda duyarlılığın artırılması amacıyla Çorum Belediyesi, İl Sosyal Proje Etüt Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte "Can Taşıyoruz Hayatı Paylaşıyoruz" adlı projenin gerçekleştirilmesi konusunda gerekli girişim ve çalışmaların başlatılmasına; 

 

MÜLTECİLER İÇİN DİL KURSU
Muhacir kardeşlerimizin gerek topluma entegrasyonları, gerek yaşadıkları bir takım problemleri yetkili mercilere aktarmak hususunda yaşadıkları sorunları gerekse kendilerine sağlanan bir takım hak ve imkânlardan yararlanmaları konusunda çektikleri güçlükleri aşabilmeleri amacıyla Türkçe dil kurslarının yaygınlaştırılması hususunda sivil ve resmi paydaşlarla ortak çalışmaların yapılmasına yönelik girişimlerde bulunmaya karar verilmiştir.

 

İDLİB İÇİN TEYAKKUZ
Ayrıca İnsani Değerler Platformu'nun İdlib'deki gelişmeleri yakından takip ettiği, bölgedeki insani şartlarla ilgili son durumun tespiti hususunda başta Kızılay olmak üzere ilgili kurumlarla irtibat içinde bulunduğu ve resmî makamlardan gelen talepler doğrultusunda bölgeye her türlü insani yardımı yapmak hususunda teyakkuzda olduğu kaydedilmiştir.

 

HIDIRLIK İÇİN MÜKEMMEL TEKLİF
İnsani Değerler Platformu'nun, Çorum'da Hıdırlık mevkiinde yapımı devam eden Kent Park'ın önemine vurgu yaptığı ancak bununla birlikte ya tarihi mekanı olan Hıdırlık Camii yanında ya da Belediyece belirlenecek olan bu alan içerisindeki diğer uygun bir yerde Süheybi Rumi Zaviyesinin aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edilerek bir etnografya müzesine  dönüştürülmesinin teklif edilmesine karar verilmiştir. Böylece sahabeler mekânı olan Hıdırlık mevkiinin inanç turizmine açılacağı bu durumun da hem yapımı süren Kent Park'ı tamamlayıcı hem de Hıdırlık mevkiinin dolayısıyla ilimizin ziyaret oranını artırıcı önemli bir rol üstlenecektir.
Yine Hıdırlık mevkiinde içerisinde bir imaretin ve tarihi formatta inşa edilmiş küçük dükkânların da yer aldığı otantik bir alanın inşa edilmesinin, bu alandaki sosyal ve içtimai hayatı canlandıracağından bu yöndeki düşünce ve teklifimizin ilgililerin ve kamuoyunun dikkatine sunulmasına karar verilmiştir.”

(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
YORUMLAR
hüseyin buyruk
hüseyin buyruk - 4 yıl Önce

Başkanım çalışıyorsun ALLAH yolunu açık etsin

mükemmel
mükemmel - 4 yıl Önce

çok güzel haberveriliş şekli mükemmel bilinçli insanlar çoğalıyor basın böyle haberlere ağırlık vermeli basit halka birşey vermeyen haberlerle doldurulmamalıki basın sorumluluğuda budur

SIRADAKİ HABER