İl Genel Meclisi hangi hesabın peşinde?

İl Genel Meclisi son günlerde farklı hesapların içindeymiş görüntüsü veriyor.

İl Genel Meclisi hangi  hesabın peşinde?

İl Genel Meclisi son günlerde farklı hesapların içindeymiş görüntüsü veriyor.

Yıllardır Çorum kamuoyunun defalarca eleştirisine maruz kalan komisyon raporları hakkında görüş bildiren Vali Mustafa Çiftçi'ye karşı yeni planlar devreye sokuluyor. 

Bütçe görüşmelerini sürdüren Meclis’e, Valilik bütçesini kısmak için talimatlar verildiği bilgileri gelmeye başladı. 

İl Genel Meclisi aslında hükmü ve haysiyeti yüksek bir kurum iken, Çorum'da sorup soruştursanız, hak ettiği saygınlığın olması gerekenden çok az olduğu görülür. Bunun sebebi, sadece bu dönem değil, önceki dönemlerden süregelen gereksiz komisyon çalışmalarıdır. 

3-5 kuruşluk yevmiye çıkarmaktan öte hiç bir anlamı olmayan konular, adeta fabrikadan çıkmış gibi kaleme alınır ve komisyonlara harcırah üretilir. 

Milletin bir derdine çare olacak komisyon çalışmaları elbette baş üstünde yer tutar, ancak bir telefonla öğrenilecek konu için komisyona görev verip, kurumdan gelen cevap yazısını kâtiplerin kaleme almasından sonra imzalayıp Meclis’te okumak hiç bir derde derman değildir.

Örneğin, “Çorum'da kaç ana sınıfı var? Kaç öğrenci eğitim alıyor?” babından bir konuyu güya kamuoyunun bilgilendiriyoruz diye harcıraha bağlamak asla etik değildir.

İl Genel Meclisi üyeleri, çatısı altında bulundukları kuruma saygınlık kazandırmak istiyorlarsa, manasız rapor harcırahlarına tevessül edilmesinin önüne geçmeleri gerek. Ben kaç kez eleştirdiğimin sayısını unutur oldum. 
Vali Mustafa Çiftçi, onay vermediği bu anlamsız raporların kuru bir inat uğruna yeniden komisyondan geçirilip gönderilmesine karşı, devlet adamlığı gereği karşı çıkarak görüşlerini aktardı. 

Bu şehir yıllar önce memlekette ekonomik kriz varken, hepsi ithal malzemeden yapılan Valilik Köşkü’nü de bilir, bugün milletin adamı olarak bu memlekette Valilik yapanları da bilir.
Kanunen en az %5, en fazla %10 olması gereken Valilik bütçesinin kanunen 5 milyondan az olmaması gerekirken, Meclis’in bir milyon gibi bir rakam üzerinde tartıştığı bilgileri geliyor. 

Birisi yanlış yaptığınız bir işten dolayı sizleri uyarıyorsa, erdemli olmak hatayı düzeltmek gerekir. Zira bu hatanız hem İl Genel Meclisi’ni, hem de görev yapan üyelerini her zaman zan atlında bırakan bir kambura dönüşmüştür. 
Biz de merak ve ibretle izliyoruz. Bu memleketin yönetimine talip olanlar, kişisel hırs ve kaprislerini mi ön planda tutuyor, yoksa memleketin hak ve hukukunu mu önde tutuyor göreceğiz. 

Meslis üyelerine son sözüm şu ki, eğer kamuoyunu bilgilendirmek istiyorsanız, bize ya da herhangi bir gazeteciye konuyu aktarın, ertesi gün detaylı bilgileri kamuoyuna bedavadan ve seve seve ulaştırırlar. Yani diyeceğim o ki, çözüm önerisi ve yaptırımı olmayan konulara çıkardığınız harcırahlar da tüyü bitmedik yetimin hakkı olduğunu unutmayın. 

Kısmaya çalıştığınız bütçe, eski adı Köy Hizmetleri olan şimdiki Özel İdare'nin misafirhanesinde, bir zamanlar olduğu gibi akşamları içki âlemlerine harcanmıyor merak etmeyin. Evi yanana, yolda kalana, garibe, gurabaya, çeşmeye yola harcanıyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020, 20:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çorumlu genç
Çorumlu genç - 11 ay Önce

Yazıyı destekliyorum geçen günki haberden sonra il özel idaresi kanununa baktım çalışılan gün sayısına göre değişiyor ama en az 1000 tl harcirah alıyorlar 1 hafta çalışma gösterilse sonra Çorum il özel idaresi sitesine bakinca geçmişte ne kadar abuk subuk araştırma önergesi verildiğini gördüm tek bir sözüm var haram olsun size çocuklarınızdan çıksın yetim hakları

OKUR
OKUR - 11 ay Önce

ÇOK GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ. TEŞEKKÜRLER
"Birisi yanlış yaptığınız bir işten dolayı sizleri uyarıyorsa, erdemli olmak hatayı düzeltmek gerekir. ... Biz de merak ve ibretle izliyoruz. Bu memleketin yönetimine talip olanlar, kişisel hırs ve kaprislerini mi ön planda tutuyor, yoksa memleketin hak ve hukukunu mu önde tutuyor göreceğiz."

Hüsam
Hüsam - 11 ay Önce

Eğer yazdıklarınız doğrıysa durum gerçekten vahim. Gerçekten çorum birdaha böyle kaliteli bir valiyi rüyasında bile göremez. İşini zorlaştırmayı bırakın kolaylaştırın memleket kazansın .mensubu olduğunuz hükümetin altını oymayı bırakın. Sizin akıl hocanız belli de her neyse

UĞUR
UĞUR - 11 ay Önce

Müthiş özetlemişsiniz Erol Bey, Konu kendilerini ilgilendiren akçeli işler olunca farklı görüşten siyasi aktörlerin nasıl bir araya geldiğinin de bir resmi bu.Konaklarda içki alemi yaptıran,ithal malzemeden konak konduran,insan onurunu rencide eden valiler görüp bütçe kısmayanlar; Devletin hakkını kollamaktan başka bir şey yapmayan,vakarlı,bey efendi, dürüst ve gerçek bir devlet adamı olan sayın valimize bunu yapmaya kalkışıyorsalar tüm halk olarak önce kendimizi sorgulamamız gerekiyor vesselam..

Editörüm sizi Alkışlıyorum. Çok haklısınız
Editörüm sizi Alkışlıyorum. Çok haklısınız - 11 ay Önce

Kurumlar bunlardan bıktı. Her sene aynu komisyonkar kurulur, aynı soruları sorarlar. Kurumlarda aynı yazılı cevapları bunlara yollar. Kurumlar BIKTI ARTIK. ÇOK YAZIK. Millete hizmet böyle yapılmaz.

akc
akc - 11 ay Önce

kalemine yüreğine sağlık kardeşim, anlayana okkalı cevap oldu...

MUSTAFA DİVARCI
MUSTAFA DİVARCI - 11 ay Önce

Bu konuda sayın valimizi canı gönülden desdekliyorum.Bu kadarda olmaz il genel meclisini üyelerine topragın üstünün geçiçi altının daim oldugunu hatırlatmak istiyorum.ALLAH ve resülüne inanan zatı muhtremlere.Öbürlerine bir sözüm olamaz.Eger özel idarenin bütcesini azaltarak Sayın valimize ayar çekmeye çalışırlarlarsa.hesabını veremezler kendilerini oraya gönderen seçmene.

erdal
erdal - 11 ay Önce

yüreğine kalemine sağlık.Halkın düşüncelerine tercüman olmuşsun Erol bey


SIRADAKİ HABER