‘İlkeler üzerinden hareket edeceğiz’

Hukukçular Derneği Genel Başkanı hemşehrimiz Cavit Tatlı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan çoklu baro ile ilgili Yeni Akit’e açıklamalarda bulundu.

‘İlkeler üzerinden hareket edeceğiz’

Hukukçular Derneği Genel Başkanı hemşehrimiz Cavit Tatlı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan çoklu baro ile ilgili Yeni Akit’e açıklamalarda bulundu.

İnsan hakları üzerinden ülke siyasetinde politika üreten baroların, başörtüsü sorununun kahramanı olduğunu belirten Hukukçular Derneği Genel Başkanı Cavit Tatlı, Yeni Akit’e şu açıklamalarda bulundu;“Bizim avukatlar olarak beklentilerimizi karşılamayan, bizimle ilgilenmeyen, gündemi biz olmayan bir baromuz var. Önceki baro başkanımız CHP’ye üye oldu. Mevcut başkanın CHP ile olan yakın ilişkisi ve avukatların sorunları dışındaki siyasi olan her konuda bir konum almaya çalışmaları, bir siyasi parti lehine çalışma şeklinde tutum ve tavırları var. Bundan biz rahatsızız. Avukatların, adliyelerin, hukukun birçok sorunu varken bunların hiçbirini öncelemeyen bir yapının içinde dolgu maddesi olmak istemiyoruz. Biz ilkeler üzerinden hareket edeceğiz. İsimler önemli değil. Biz neyin yapılıp, neyin yapılmadığına, yapılan ya da yapılmayanın ilkesel olup olmadığına göre hareket edeceğiz. Bu anlamda hukukla siyaset iç içe geçmiş durumda. Bu konuda birazcık mesafe kurulması gerektiğine düşünüyoruz bu birincisi. İkincisi baronun asıl görevi avukatlardır. Asıl görevi avukatlarken bunlarla ilgili hiç kafa yormayıp, uğraşmayıp, sorun edinmeyip bunun dışındaki konuları sürekli gündemde tutmak bir baronun görevi değil. Baronun asli görevi baro olmaktır. Şimdiye kadar barolar sorun çözen değil sorun çıkaran oldu. Biz ana gündemimize yoğunlaşacağız. Baro, kanunda verilen hakları ne ise o. İşte ‘insan hakları üzerinden genel bir ülke siyasetinde biz politika üreteceğiz’ derseniz bu sizin sorununuz değil. Siz bunu sorun olarak kabul ediyorsanız o zaman ülkenin en büyük insan hakları sorunu olan başörtüsü sorununun ana kahramanı sizdiniz. Şimdiye kadar barolar sorun çözen değil sorun çıkaran oldu. Bunu insan hakları noktasında yorumlamıyorsunuz. Biz, insan haklarına, ana gündemimize yoğunlaşacağız” şeklinde konuştu.

Hukukun Üstünlüğü Platformu çatısı altında bir araya gelen avukatların, İstanbul’da ikinci bir baroyu kurmak için de çalışmalara başladıkları öğrenildi. (Yeni Akit)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER