‘İsrail ve taşeronları insanlığı katlediyor’

Çorum İHH düzenlediği eylemde ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki göstererek, Filistinliler’in düzenlediği Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne destek verdi.

‘İsrail ve taşeronları insanlığı katlediyor’

FATİH AKBAŞ

Çorum İHH düzenlediği eylemde ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki göstererek, Filistinliler’in düzenlediği Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne destek verdi.

Aynı zamanda ‘Büyük Felaket’ olarak adlandırılan Nakba’nın 70. yılını protesto etmek amacıyla da yapılan eylem Hürriyet Parkı yanında yapıldı.

Genç İHH Üniversiteler Sorumlusu Ahmet Güzeler’in Kur'an-ı Kerim Tilaveti ile  başlayan eylemde basın açıklamasını Çorum İHH Başkanı Selim Özkabakçı yaptı.

15 Mayıs’ın Büyük Felaket yani Nakba’nın 70. yıl dönümü olduğunu belirterek sözlerine başlayan Selim Özkabakçı, “70 yıldan beri Siyonist İsrail, Müslümanları kışkırtmak amacıyla Mescid-i Aksa etrafında yaşlı, genç, kadın çocuk demeden katliamlarına devam ediyor. Sözde İsrail devleti ve askerleri, kirli postallarla Kıble Camii’nin içinde terör estirip, ibadet eden insanlara gaz bombalarıyla ve plastik mermilerle saldırarak, camide bulunan Kur’an-ı Kerim'leri yerlere atıp üstlerine basarak hukuksuzluğuna hız kesmeden devam etmektedir. Filistin’e, Gazze’ye uygulanan abluka ve ambargo her geçen gün ağırlaşmaktadır. 70 yıldır, hakları, toprakları, vatanları, canları, malları gasp edilen Filistinliler, İsrail zulmü altında yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar” dedi.

‘FİLİSTİN’E SAHİP ÇIKALIM’

Filistinliler’in, kadınlarıyla ve çocuklarıyla son bir aydır Büyük Dönüş Yürüyüşü gerçekleştirdiklerini kaydeden Özkabakçı, “İşgalci Siyonist İsrail ise ateş açıp masum insanları, çocukları ve yaşanan olayları dünyaya aktarmak isteyen basın mensuplarını şehit ediyor. Olayların başlangıcından bugüne kadar İsrail askerlerinin kurşunlarıyla ve müdahalesiyle 48 kişi şehit edildi, 8 binin üzerinde kişi de yaralandı.

İlk kıblemizin bulunduğu Kudüs ve Filistin, 1948 yılından beri hukuksuz olarak kurulan Siyonist İsrail işgali altındadır. Siyonist İsrail devleti, Kudüs’ü hukuksuz bir şekilde tüm uluslararası anlaşmalara aykırı olarak başkent yapmak istemektedir. Kim hangi kararı alırsa alsın Kudüs İslam’ındır ve Kudüs bizimdir. Kudüs sahipsiz değildir. Kudüs, Mekke ve Medine'den sonra, bütün Müslümanların kutsal bildiği Mescid-i Aksa’ya ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi ilk kıblemize, Peygamber Efendimizin (sas) İsra yürüyüşüne çıktığı, çevresi mübarek kılınan, peygamberler mirası bu beldeye sahip çıkma zamanıdır” ifadelerini kullandı.

‘İŞGALCİ İSRAİL VE TAŞERONLARI KUTSALLARIMIZI ÇİĞNİYOR’

Mekke, Medine Müslümanlar için ne kadar kutsalsa, Mescid-i Aksa ve çevresinin de o kadar kutsal olduğunu vurgulayan Özkabakçı, “Çünkü bu belde Allah’ın ayetlerinden ve peygamberlerimizden izler taşımaktadır.  İşgalci İsrail ve taşeronları kutsallarımızı çiğniyor, değerlerimizi ayaklar altına alıyor, insanlığı katlediyor. Kutsallarımız çiğnenirken, değerlerimiz ayaklar altına alınırken, kardeşlerimiz katledilirken hiçbir şey yapmadan yerimizde durmak, seyretmek Müslümanlara yakışmaz. Müslüman, zalim karşısında eğilmez, zillet içinde yaşamaktansa izzet içinde ölmeyi tercih eder. Filistinli kardeşlerimizin bu kutlu yürüyüşünü maddi ve manevi destekliyor, rabbimizden bu mücadeleyi muvaffak kılmasını niyaz ediyoruz.  Rabbimiz Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim’de “İnanıyorsanız galip gelecek sizsiniz.” “Yeryüzüne benim salih kullarım varis olacaktır.” diye buyuruyor. Bizler bu kitaba iman etmiş Müslümanlar olarak bir gün bu çekilen sıkıntıların ardından İslam’ın tüm dünyada hakim olacağına,  özgür Kudüs’te Mescidi Aksa da toplu halde namaz kılacağımıza, zalimlerin korkulu rüyası olacağımıza iman ediyoruz. Bu uğurda malımızla canımızla mücadele edeceğiz” şeklinde kaydetti.

Selim Özkabakçı, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Ey Netanyahu, ey Trump, ey Putin, ey Esed, ey Sisi, ey zalimler şunu bilin ki geçmişte Firavun, Nemrud, Ebrehe nasıl helak olduysa sizin de saltanatınız son bulacak ve cehenneme sürüleceksiniz. Diri diri toprağa gömdüğünüz çocukların hesabını vereceksiniz.   Çorum’da ve tüm Türkiye’de Kudüs dostlarıyla birlikte ABD’nin ve İsrail'in bu hukuksuz kararına ve uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi, Uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya çağırıyoruz.

FRANSA’YA KINAMA

Fransa'da 300 kişinin bir bildiri hazırlayarak Kur’an-ı Kerim'den bazı ifadelerin çıkarılmasını istemesi hadsizliğini en ağır bir şekilde lanetliyoruz.

Fransa'da yaşlı bir Yahudi kadının öldürülmesi üzerine ortaya çıkan birtakım tartışmalara bağlı olarak, bazı odaklar tarafından Müslümanların kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim'e karşı bir iftira kampanyası başlatıldığı ve haddi aşan provakatif teklifler dile getirildiğini takip etmekteyiz.

Söz konusu anlayışa sahip bir grup tarafından hadsiz bir tavırla Kur’an-ı Kerim'den bazı ayetlerin çıkarılmasını teklif etme saygısızlığında bulunulmuştur. Bütün Müslümanların istisnasız ortak inancına göre Kur’an-ı Kerim Allah'ın indirdiği son kitaptır. Bu ilahi kelam, hiçbir harfi değişmeden günümüze kadar gelmiştir, kıyamete kadar da değişmeyecek ve değiştirilemeyecektir. Kur'an-ı Kerim'e göre inancı ne olursa olsun insan hayatı değerlidir, dokunulmazdır, hatta bir insanın haksız yere öldürülmesi bütün insanların öldürülmesi, bir insanın yaşatılması ise bütün insanlığın yaşatılması gibidir. Bütün bu gerçeklere rağmen münferit ve faili meçhul bir takım olaylar üzerinden algı oluşturarak İslam'a, Müslümanlar'a ve Kur’an-ı Kerim'e iftira edilmesi akla, ilme, tarihe, hakka, hukuka ve vicdana aykırıdır. Bu önyargılı çaba özellikle son zamanlarda Müslümanların temel hak ve hukukunu tehdit eden İslamofobiye hizmet etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bütün Müslümanları incitecek bu tür provakatif eylemleri şiddetle kınıyor ve tüm dünya kamuoyunu daha insaflı ve hakkaniyetli olmaya davet ediyoruz.” Özkabakçı’nın konuşmasının ardından basın açıklaması sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 21:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
fikri
fikri - 4 yıl Önce

Bu filistinli kardeslere birileri birbirlerini cok sevmelirini ogretmesi gerekiyor.

başkan
başkan - 4 yıl Önce

başkanları kandil gecesi suriyeyi bombalayan abd ye teşekür ediyor yandaşları israili protesto ediyor

SIRADAKİ HABER