İşsizliğe Fazlı dede formülü

Leblebiciden aldığı leblebiyi üzerine koyduğu kârla satan ve geçimine katkı sağlayan 88 yaşındaki Fazlı Gafar, hayat hikayesi ve nasihatlarıyla işsizliğe karşı yeni bir model ortaya koydu.

HABER-YORUM EROL TAŞKAN

Leblebiciden aldığı leblebiyi üzerine koyduğu kârla satan ve geçimine katkı sağlayan 88 yaşındaki Fazlı Gafar, hayat hikayesi ve nasihatlarıyla işsizliğe karşı yeni bir model ortaya koydu. İlerleyen yaşına rağmen çalışmaktan ve nasip peşinde koşmaktan geri durmayan yaşlı adam, "İşsizlik diye bir şey kabul etmiyorum. İş demek illaki maaşlı bir kapı değildir. Bir şeyler alın-satın üç kuruş ta olsa kazancınız olsun." dedi.

Elindeki yarım kilo leblebiyle gazetemize gelerek, leblebi sattığını anlatan yaşlı adam, ayak üstü verdiği ibretlik hayat dersiyle kendi yaşantısından ilginç örnekler verdi.

Küçük Laçin'li olan Fazlı dede, gençliğinde evinde ip eğirip sattığını, namının da İpci Fazlı olduğunu söyledi. Ömrü boyunca hiç maaşlı işi olmamış. Hep kendi çabalarıyla geçimini sağlamış. Kendir iplerinin revaçta olduğu zamanlar, evinde merhum eşiyle birlikte ip eğirmiş, yular yapmış çarşı-pazarda satmış.

Zaman gelmiş, kendir ipin ardı kesilince limon almış limon satmış. Toptancıdan aldığı üç-beş parça çamaşır ipini satmış. Kendi deyimiyle alış-verişle karnını doyurmuş, 4 evlat yetiştirip baş-göz etmiş.

Elinde yarım kiloluk leblebi olsa da, çizgi çizgi olan teninde, ağarmış saçlarında, hayatın tüm yükünü halen taşıdığı omuzlarında ömürlük deneyim var, 88 yılın görüp geçirmişliği var. Elimize geçen bu hazır fırsattan istifade, pür dikkat dinledik. O'nun dilinden dökülen hayata dair tecrübe ve öğütleri de paylaşalım istedik.

"Ben bu yaşımda nasibimin ardından koşuyorsam, elimdeki 2,5-3 kiloluk leblebi bile bana bir geçim kapısı açıyorsa, gençlerimizin işsizlik illetine teslim olmalarını anlamıyorum. Ar eden kâr etmez derler. Bir şeyler alıp satmak ayıp değil. Yeter ki insan azmetsin, kararlı olsun. Yeter ki ar e namusumuzla çalışalım, yalan dolan olmasın., çalıp çırpmayalım. Geri kalan her şey çalışma azmine bağlıdır. İş bize gelmiyorsa, biz işe gideceğiz. Nasip bize uzaksa, biz nasibin peşinden koşacağız. Belki üç kuruş kazanç gibi gözükse de, bu işlerin bereketi çoktur. Kimse geçinememekten korkmasın, aç kalsaydım geçinemeseydim ben geçinemezdim." dedi.

Aldığı yaşlı maaşına şükreden Fazlı dede, yaşlılık nedeniyle sık sık hastaneye gittiğini, muayene ücretinden dolayı yapılan kesintiler sebebiyle de maaşının eksildiğini anlatarak, leblebi satışı ile bu açığı kapattığını da sözlerine ekledi.

Sattığı leblebinin kalitesi konusunda net ve güvenli sözler söyleyip malının da arkasında duran Fazlı dede, oğlunu ziyaret için zaman zaman Manisa tarafına da gittiğini Manisa ve ilçelerinde de satış yaptığını anlatırken, "İnsan akıllı olmalı, hazır gidiyorum, buradan aldığım 3-5 kilo leblebiyi satıp yol paramı çıkarıyorum. Hem insanlar mutlu oluyor, hem ben para kazanıyorum. Çok büyük sermayeye gerek yok, çoğu zaman sattıktan sonra parasını ödüyorum." diye konuştu.

Sohbetin ardından muhabbetin demi sayılacak bir kaç türküyü de seslendiren Fazlı dedenin sesi kulağımızda,  azmi ve çalışkanlığını da gönlümüzde kaldı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019, 12:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
şaşkın
şaşkın - 2 yıl Önce

sorsaydınız ya amca hiç vergi mükellefi olmuş mu? bu devlete vergi ödemiş mi? hep evde çalışmış geçimini sağlamış. 10 lira brüt eşittir net demiş. bir dükkan açsaydı da görseydim. bir maaşı olsaydıda kesintiler yapsaydı da göreydim. yine de Allah herkesin yardımcısı olsun olmayana da olana da çok versin.

Gencay
Gencay - 2 yıl Önce

Yani işin en garip tarafıda Dedenin yaşındaki Alman Japon Koreli gidin Antalya ya görürsünüz gidin Nevşehire görürsünüz ne kadar tarihi ve turistik mekana giderseniz gidin görürsünüz. Leblebi yada eşya satarken değil. Tatilini yaparken görürsünüz. Amcanın hayatta kalma mücadelesine gelince elleri öpülesi bir durum. Madalyonun üzücü tarafı. Ayağında Nike Adidas yada patenle gezen suriyelinin almış olduğu yardım. Gerçekten ihtiyaç sahibi olana elbette sözüm yok. Ve diğer üzücü tarafı dedeme leblebi sattırmak zorunda bırakan sistem. Haberi böyle yapın gazeteci abiler. Otobüse bedava binen yaşlı amcalar olmasın herkes parasını versin ama insanların gelir düzeyini refaha erdirelim önce utana sıkıla beleşçi gibi gezmesin yaşlılar. Çalışan işini parasını veren verdiği para karşılığında ki hizmetini alsın. Devlet dairelerine gidiyorum sanki morg gibi. Para tatlı emekli olmuyo. Ne kadar ilginçtir emekli olsa ona verilen maaşa yerine iki kişi çalışacak. Haberi böyle yapın sayın abicim yoksa leblebinin üzerine yine su içeriz.

Eşref ELDOĞAN
Eşref ELDOĞAN - 2 yıl Önce

Tembeller. Is yok diye bahane uyduranlar a örnek olur inşaAllah

SIRADAKİ HABER