‘Kahveciler iflasın eşiğinde’

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, kentte faaliyet gösteren kahvehane ve oyun salonlarını ziyaret ederek esnafın sorun ve taleplerini dinledi.

‘Kahveciler iflasın eşiğinde’

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, kentte faaliyet gösteren kahvehane ve oyun salonlarını ziyaret ederek esnafın sorun ve taleplerini dinledi.

Yapılan açıklamaya göre, Tahtasız’a sorunlarından bahseden işletmeciler, kontrollü sosyal hayata geçişle birlikte, uzun süre kapalı kalan işyerlerinin tekrar açılmasına izin verildiğini, ancak oyunların yasak olduğunu, bu durumda müşterilerin sadece çay ve meşrubat içmek için geldiğini, müşteri sayısının yok denecek kadar azaldığını, kirayı, elektrik masrafını dahi kurtaramadıklarını belirterek, "Ya tamamen kapatsınlar ya da belirli kurallar çerçevesinde oyunların serbest olmasına izin versinler. Artık iflasın eşiğine geldik, işimizden soğuduk." dediler.

Çorum Kahveciler ve İnternetçiler Odası Başkanı Nesimi Özkubat ise esnafın karşılaştığı sorunlar ve talepleri hakkında Tahtasız'a bilgi verdi. Özkubat, Covit-19 salgını nedeniyle gönderilen genelge doğrultusunda 16 Mart 2020 tarih itibariyle kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, internet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğunu, 1 Haziran 2020 tarihinde kahvehane, kıraathane, kafe, çay bahçesi işyerlerinin oyun oynatılmaması kaydıyla tekrar faaliyetlerine başladığını, internet kafe ve playstation salonlarının ise 1 Temmuz tarihinde faaliyetlerine başladığını söyledi.

Sadece çay içmek için müşterilerin tercih etmediği kahvehanelerin, ayakta kalmanın mücadelesini verdiğini kaydeden Özkubat, "Bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK, Bağ-Kur primlerimiz, elektrik, su, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır." dedi.

‘ESNAFIMIZIN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ’
Pandemi sürecinden en fazla kahveci esnafının mağdur olduğunu vurgulayan Nesimi Özkubat, ekonomik olarak zarar gören esnafın mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini dile getirerek, "Bu durumda olan esnafımıza kira yardımı yapılmalıdır. Esnafımızın yanında çalışanların ekonomik olarak mağduriyetleri giderilmelidir. Birikmiş olan elektrik, su doğalgaz faturalarının yıl sonuna kadar ertelemesi yapılmalıdır. Kapalı olduğu süre boyunca SSK primleri ve vergileri devlet tarafından ödenmeli, kredi borçları da faizsiz olarak yıl sonuna kadar ertelenmelidir. Eğer süreç bu şekilde devam edecekse devletimiz işletmecilerimize en azından asgari ücret üzerinden destek sağlamalıdır." diye konuştu.

Kahvehanelerin hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına da önemli ölçüde riayet ettiğini hatırlatan Özkubat, oyun oynatılmaya müsaade edilmesi halinde öngörülen tüm tedbirleri alacaklarını, kahvehanelerin biran önce normalleşmesini ve taleplerinin karışlanması için yetkililerden beklenti içinde olduklarını sözlerine ekledi.

CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız ise hükümeti bir an önce esnafın imdadına yetişmeye davet ederek, pandemi sürecinde zor durumda kalan esnafın ayakta kalabilmesi için her türlü tedbirin alınması gerektiğini, sorun ve taleplerin takipçisi olacaklarını kaydetti.

Tahtasız'a ziyaretleri sırasında; İl Başkan Yardımcısı Duran Arslan, İl Gençlik Kolları Başkanı Onur Topkül, Belediye Meclis Üyesi Erkan Özbal ile bazı parti yöneticileri de eşlik etti. 
 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2020, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER