Kale’de tarihi yıkım

Danişmentliler ya da Anadolu Selçuklu Devleti zamanında Sultan Kılıç Arslan tarafından 11'inci yüzyılda inşa ettirildiği tahmin edilen Çorum Kalesi içindeki metruk yapıların yıkımına başlandı.

Kale’de tarihi yıkım

FATİH BATTAR

Danişmentliler ya da Anadolu Selçuklu Devleti zamanında Sultan Kılıç Arslan tarafından 11'inci yüzyılda inşa ettirildiği tahmin edilen Çorum Kalesi içindeki metruk yapıların yıkımına başlandı.

Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün izniyle kale içindeki 39 metruk binanın yıkımı dün başladı.

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Yağbat, Alper Zahir, Zubeyir Tuncel ve Kale Mahallesi Muhtarı Ali Şahin ile birlikte yıkım çalışmalarını yerinde inceledi.

39 METRUK YAPI DA YIKILACAK

2010 yılından itibaren kalenin restorasyonu ile ilgili kamulaştırma çalışmaları başladığını belirten Aşgın, kalenin içinde 42 tane bağımsız bölüm olduğunu ve 39 tane metruk bina yıkılabilir durumda olduğunu söyledi. Kale içinde cami ile birlikte 4 tane tescilli yapı olduğunu aktaran Aşgın; “Çorum Kalesi Restorasyon projesi, Kalede tarihi yeniden canlandırmak ve şehrin kültür hayatına katkı sunmak adına önemsediğimiz projelerden birisi. Çevre ve Şehiriclik Bakanı Murat Kurum Çorum ziyaretinde kalenin restorasyon projesi hızlandı. Kalenin civarı kentsel dönüşüme dahil edildi. Bakanlık desteği ile kalenin etrafında 200 dönüm aşkın bir alanda kentsel dönüşüm yapacağız. Kalenin içinde de bugün itibariyle Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na Çorum’a geldiklerinde burayı gösterdik ve onlar da projemize destek verdiler. Burası hazine arayanların ve madde bağımlıların mekanı haline gelmişti. Bunu da dikkate alarak 4 tane binanın yıkımı için onay aldık. 4 parselde buraları yıkacağız. 39 tane yıkacağımız bina var. Şimdilik 4 tanesine izin verdi kurul ancak ileride 39 metruk yapımı için kurulla yeniden görüşeceğiz ve hepsini yıkacağız. Geriye tescilli 3 tane bina kalıyor. Bu tescilli binaların restorasyon projeleri tamamlandı. Buraları tarihi dokusuna uygun, şehrimizin kültür hayatına yakışır aslına uygun bir şekilde restore edeceğiz. Proje ihalelerini kısa süre içinde gerçekleştireceğiz.” dedi

KALENİN İÇİ VE DIŞI İÇİN İKİ AYRI İHALE YAPILACAK

Kalenin içi ve dışı için iki ayrı ihale gerçekleştireceklerini ifade eden Aşgın, “İlk olarak kalenin dış duvarlarının aslına uygun şekilde restore edileceği ihaleyi, daha sonra kale içinde ticaretin de olacağı, turistlerin gelebileceği, dışardan Çorum’a misafir geldiğinde nereye götürürüz dediğimiz zaman kaleye götürelim diyebileceğimiz, içinde kafelerin olduğu bir ortama dönüştüreceğimiz ihaleyi gerçekleştireceğiz. Böylelikle kale mahallesini ve civarını tekrar tarihi dokuya uygun şehrin cazibe merkezi haline getireceğiz. Şehrimiz güzelleşiyor, yağmur-çamur demeden tüm mesai arkadaşlarımızla aşk ile çalışıyoruz.” şeklinde konuştu  

KALE’DEN SAAT KULESİ’NE ANA YOL TALEBİ

Kale Mahallesi Muhtarı Ali Şahin ise 15 yıldır kalenin turizme kazandırılması için uğraşıldığını belirterek, kalenin turizme kazandırılmasında emeği geçen eski belediye başkanları ve belediye personeline teşekkür etti.

Şahin ayrıca mahalle halkının Çorum Kalesi’ni Saat Kulesi’ne bağlayacak şekilde araç trafiğine kapalı ana yol beklentisi olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve beraberindekiler kale içini gezerek, bilgi aldı. Kale içindeki 3 tane tescilli yapının içine girerek, incelemerde bulunan Aşgın, tescilli yapıların tarihi hakkında proje müdürlerinden bilgi aldı. Aşgın, kalede hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2019, 14:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadir
Kadir - 1 yıl Önce

Kaleden ziyade asagi sanayi icin sure yarin son gun insAllah uzatmazsiniz..misafirlerimiz gelince ilk asagi sanayinin cirkin goruntusunu goruyor..

SIRADAKİ HABER