‘Karne, zekâ göstergesi değildir’

ÇESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Karaca, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı I. dönemini değerlendirdi.

‘Karne, zekâ göstergesi değildir’

ÇESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Karaca, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı I. dönemini değerlendirdi.
Hem velilere hem öğrencilere hem de öğretmenlere mesajlar veren Karaca, açıklamasında şunları dile getirdi: Karne, sadece öğrencinin değerlendirilmesi için bir vasıta değildir. Aynı zamanda öğrencinin merkezinde olduğu tüm eğitim bileşenlerinin değerlendirilmesinin de bir yoludur. Bu süreçte eğitime katkısı olan tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize teşekkür ediyoruz.
Sevgili öğrenciler; bir dönemin daha sonuna gelmenin mutluluğunu ve karne almanın heyecanını yaşadığınızı biliyoruz. Her şeyden önce sizlerin, anne-baba ve öğretmenleriniz için ne kadar değerli olduğunuzu bilmenizi isteriz. Geçtiğimiz dönem boyunca doğru adımlar attıysanız muhakkak ki başarınızın tadını çıkarma zamanıdır.
Karne, eğitim-öğretim ortamlarında bir dönem boyunca sergilediğiniz performansın geri bildirimidir. Kat’i suretle kişiliğinizi, zekânızı kategorize eden bir gösterge değildir. Zayıf ve güçlü yönlerinizi analiz etmeniz, eğer varsa eksikliklerinizi fark etmeniz ve bir dahaki dönem için tedbirler almanız adına bir imkândır. Eğer istediğiniz başarıya ulaşamadığınızı düşünüyorsanız bu sizin az çalışmanızla ilgilidir. Önümüzdeki dönem daha gayretli, düzenli çalışarak, sorumluluklarınızın daha bilincinde hareket ederek çok daha başarılı olabilirsiniz.
Değerli anne ve babalar, karne, aynı zamanda çocuklarımızla ne kadar ilgilenip ilgilenmediğimizin de bir göstergesidir. Karne günleri; çocuğun, kendisi için yapılan değerlendirmenin vereceği mutluluğu ya da mutsuzluğu yaşayacağı; şayet mutsuzluğu yaşarsa akabinde de mahcubiyeti duyumsayabileceği, duygusal yoğunluğun yaşandığı önemli bir gündür. Başarılı öğrenciler, tabiidir ki sevincini ailesi ve yakınları ile paylaşmanın gururunu yaşarken, yeterli not alamayan öğrencilerin yaşadığı tedirginliği iyi okumalı, kendilerini yetersiz hissetmelerine yol açan, onları umutsuzluğa sevk eden, duygusal yıkımlar yaşamalarına neden olacak bir ruh haline girmelerinin önüne geçmeliyiz. Karne sorunların sebeplerini ve çözüm yollarını sadece dışarıda aramadan, kendi sorumluluklarımızın da farkında olarak çocuklarımız için yapabileceklerimizi düşünmemizi sağlayacak bir vesile olabilir.
‘KIYASLAMAYIN’
Çocuklarınıza olumsuz söz ve nitelemeler içeren bir değerlendirme yapmak ve onları arkadaşlarıyla kıyaslamak çocuklar üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir. İtham edici söylemler yerine; onlara pozitif ifadelerin ve sevgi dilinin barındığı cümlelerle yaklaşarak yapıcı, destek verici ve teşvik edici bir davranış içinde olmamız hem sorun çözme hem de çocuklarımızı başarıya yönlendirme bağlamında bizi istenilen sonuçlara daha da yaklaştıracaktır.
Kıymetli öğretmenler, eğitim-öğretim faaliyetlerinin yürütülmesinde, ülkemizin başarı seviyesinin arttırılmasında göstermiş olduğunuz gayretli ve özverili çalışmalarınızdan dolayı sizlere ayrıca teşekkür ediyoruz.
Tüm öğretmen ve öğrencilere sağlıklı, mutlu ve gönüllerince yaşayacakları bir yarıyıl tatili diliyoruz.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER